blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Bir şaraphane için web sayfasının önemi

Cemgil Ünlü
Published by Aslı Öztürk içinde İnternet Pazarlaması · 26 Mayıs 2020
Şarap dünyası, satış noktalarını her zamankinden daha etkili bir şekilde iletmesi gereken mükemmel ürünlerle dolup taşıyor. Şarap üreticileri, bilgi ve tavsiye bulmak için web'i kullanan her zaman daha dikkatli ve bilgili tüketicilerle dolu bir pazarda ürünlerinin kalitesini kanıtlamalıdır. Bu yüzden şarap imalathaneniz için bir web sitenizin olması önemlidir.

Bunu, uluslararasılaşma sürecinde şarap mahzenlerini destekleyen bir aracı şirket olan Elledue'nin kurucu ortağı Sandhills Italy'nin Argoserv'in İçerik Yöneticisi Lisa de Leonardis ve aynı zamanda açılacak Şarap İhracat Yönetimi Yüksek Lisans Müdürü ile konuştuk. yedinci baskısı için Ekim ayında.

Lisa, neden bir şaraphanenin kendi web sitesine sahip olmasının önemli olduğuna inanıyorsun?
Bazen, bir şirketi ilk kez ziyaret ettiğimizde veya eğitim oturumlarım sırasında insanlar daha ayrıntılı sorular sorarlar ; örneğin bir web sitesi nasıl yapılır veya bir şaraphanenin web sitesindeki en önemli unsurlar nelerdir?

Ama sorunuzun ne kadar basit olduğunu seviyorum! Özellikle ters ifade olasılığını ima ettiği için  yani, bir şarap mahzeninin bir web sitesine ihtiyaç duymadığı durumlar var mı? Aslında bu kontrpuan ile başlamak ve bir web sitesinin gerekli bir yatırım olmamasının bazı nedenlerini listelemek istiyorum.

Her şeyden önce, web sitesini güncellemek için zamanları olmadığını söyleyen şirketler düşünüyorum. Bilgisayar kullanmaktan emin olmayan veya potansiyellerini bilmeyen (veya tanımayan) birçok küçük ve orta ölçekli şirketten bahsediyorum.

Bu düşünce yapısı nedeniyle, bu şirketler danışmanlara yatırım yapmak istemezler veya kendilerine bakmaları için uygun eğitim veya beceriye sahip iç kaynaklara sahip olmayabilirler.
Bu durumlarda, işi kötü yapmamak ve potansiyel ziyaretçilerin arama sonuçlarına göz atmasına izin vermek daha iyi olur, bunun yerine bir rakip buldukları anlamına gelir.

Bir web sitesi olmamasının daha iyi olabileceği bir durum örneği, web sitesinin var olduğu, ancak 5 veya 6 yılda güncellenmediği durumdur. Çünkü bir web sitesine sahip olmamanın, bakımı yapılmayan veya güncellenmeyen bir web sitesine sahip olmaktan daha iyi olduğunu düşünüyorum.
"Mağazamıza hoşgeldiniz!" Ardından, örümcek ağlarını, bozuk, eski mobilyaları ve müşterilerin erişemediği odaları gösterir. Ziyaretçilere ne gibi bir izlenim veriyor?

Bunu akılda tutarak, orijinal soruya dönebiliriz ; bir web sitesi bir şaraphane için neden önemlidir?

  •   Her şeyden önce ve en açık şekilde - hizmetlerinizi ve ürünlerinizi, şirketin felsefesini, ödüllerini ve onayını ve ziyaretçilerin ilgisini çekmeye ve ilgilerini çekmeye yardımcı olabilecek her şeyi görüntülemek;
  •    İkincisi, bir web sitesi, sektördeki diğer oyuncularla, özellikle bir şirketin neler sunabileceğini bilmesi gereken ithalatçılar ve distribütörler ile diyalog için temel bir araçtır. Bu bilgileri öncelikle şirket web sitelerinde bulurlar ; örneğin bir ticaret fuarından sonra veya harici bir restoranda tadım yaptıktan sonra, web'de yeni keşfettikleri şirket hakkında daha fazla bilgi ararlar.
  •    Daha sonra, bir web sitesi, sadece bir çevrimiçi mağaza aracılığıyla değil, aynı zamanda markayı çeşitli dijital iletişim zorluklarıyla dağıtarak satışları artırmak için de yararlı bir araç olabilir;
  •    Son olarak, bu daha gelişmiş bir perspektiftir, bir web sitesi iletişiminizi kontrol etmenizi sağlar. Bir şirket resmi bir kanal aracılığıyla kendisi hakkında konuşmasa bile, kesinlikle başka bir yerde bunu yapacak başka biri olacaktır: çeşitli endüstri pazarlarından şarap imalathanesinin ait olduğu restoran ve konsorsiyumları dağıtan restoranların web sitelerine vb.


Tabii ki, tüm bu unsurları tatmin etmek için, profesyonel olarak yapılmış bir web sitesine ihtiyacınız olacak, bu mümkün olduğunca güncel ve hoparlör olarak kullanılabilecek diğer dijital araçlarla (sosyal medya gibi) bağlantılı olacak. Ayrıca, somut ve organize bir kalkınma planıyla başlaması gereken endüstri profesyonelleri tarafından yönetilmesi gerekir.
Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, gelişigüzel çalışma sizi sanal dünyada uzağa götürmez.

Deneyiminize göre, bir şaraphanenin web sitesinin başarılı olması için gereken temel özellikler nelerdir?

Bir müşteri bana bu soruyu sorduğunda, daha fazlasını bulmaya çalışıyorum. Bir arkadaş, "ABD içindeki en iyi yolculuk nedir?" Tek bir "en iyi" seçenek yok, sizin için en iyisi, ilgi alanlarınıza en uygun yolculuk (bu yüzden ne olduklarını bilmeniz gerekir), bütçenize uyan yolculuk (bu yüzden net olmanız gerekir) ), beklentilerinizi karşılayan yolculuk (bu yüzden yola çıkmadan önce onları ifade etmeniz gerekir) vb.

O zaman soru şu olur : Web sitenizin sizin için ne yapmasını istiyorsunuz? Ne kadar yatırım yapmak istiyorsunuz? Web sitenize giren işten ne kazanmayı bekliyorsunuz?

Genel olarak, bir şarap imalathanesi veya bağ için etkili bir web sitesinin, işletmenin ve hedef kitlenin iyi bir analiziyle başlaması gerektiğini söyleyebiliriz. Çalışmanızı dayandırmak istediğiniz anahtar kelimeler hakkında net olmalısınız. Kendinize sormalısınız: İnsanları size götürecek olan nedir? ne için bilinmek istiyorsun? Bu sorulara net cevaplar olmadan, proje dokunup gidecek ve şirketinizin mali durumu dikkate alındığında, bu en iyi seçim olmayabilir.

Bir web sitesinin üzüm bağları (ve diğerleri) sunabileceği bir diğer önemli araç bir blogdur. Sadece bir blog ile arama motoru sonuçlarına tırmanabilir ve ziyaretçilerle gerçek bir sohbet geliştirebilirsiniz. Bu, onları çalışmalarınız hakkında bilgilendirmenize ve içeriğinizi diğer kanallarda kullanma seçeneğine sahip olmanıza, potansiyellerini artırmanıza olanak tanır.

Birçok şarap mahzeni, bu aracın hem iletişim hem de pazarlama açısından sağladığı fırsatlara hayran kalıyor. Şarap imalathaneleri dahil birçok şirketin günlük işlerinden çok farklı bir iş olan küçük ölçekli bir editör olmak anlamına geliyor.

Yine de, bir blog sayesinde şirketlerin hem doğrudan iş hem de dolaylı fırsatlar açısından markalarına büyük değer kattığı birçok durum var. Sonuçlar hemen olmayacak, bu yüzden bir profesyonel veya güvenilir bir ajansın rehberliği olmadan çoğu kişi pes ediyor: ilk sonuçları görmek en az bir yıl sürüyor.

Diğer bir temel unsur, sitenin ürettiği her şeye, güçlü yönlerine, iyileştirme alanlarına, sonuçlara, rakiplere ve ele alınması gereken potansiyel boşluklara göz atmanızı sağlayan ölçüm araçlarıdır. Bunu kendiniz yapmıyorsanız, danışmanınızdan en az üç ayda bir rapor vermesini istemelisiniz. Bu, yaptığınız işi değerlendirmenizi sağlar. Etkili ve optimize edilmiş ölçüm araçları olmadan, web sitenizin nasıl performans gösterdiğini asla bilemezsiniz ; bu, hiç bir işin hesabını istemeden toplam bir yabancıya maaş ödemek gibidir.

Başarılı bir web sitesinin nasıl oluşturulacağına dair son düşünceleriniz var mı?

Başarılı bir web sitesi, potansiyel müşteri veritabanınızı büyüttüğü, görünürlüğünüzü ve markanızın itibarını geliştirdiği veya doğrudan ve dolaylı satışları artırdığı, iş avantajları sağlayan bir web sitesidir.

Bunu bir yatırım olarak düşünün ve evet, bu aracın elle tutulur sonuçlar verebileceğini unutmayın. Bu, web sitesinin temeli olarak net bir fikirle başlamanız gerektiği anlamına gelir ; pazarlama ve stratejik iletişim projesi. Ancak o zaman web sitesinin kendisini geliştirmeye devam edebilirsiniz. Kullanımı ve gezinmesi kolay olmalı, ancak her şeyden önce iş hedeflerinize hizmet etmeniz gerekir.

Örneğin benim işim web sitesinin kendisini geliştirmiyo ; web pazarlama planını stratejik olarak tasarlamak ve potansiyel müşterilerin web aramalarıyla kesişebilecek çeşitli içerik düzeylerinde, blog yayınlarından iç sayfa içeriğine ve ürün sayfaları. Bu stratejik plan, müşteri için doğru ses tonundan mesaj paylaşmak için kullanılacak kanallara, görüntü seçimine vb. Kadar her adımı içerir. Tüm bunların mükemmel olması için öncelikle bir "İnternet sitesi."Yorum yok

İçeriğe dön