blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Bir blog nasıl oluşturulur?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Webteki ilk adımlar · 26 Mart 2020
5N'lerle nasıl blog oluşturulur?
Parmaklarınızı blog dünyasına daldırıyorsanız, ancak bir blog başlatmanın gerçekten ne anlama geldiğinden veya neden bir tane yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, bu sizin için bir rehberdir. Kendinize hangi soruları sorduğunuzu biliyoruz, böylece tüm cevapları burada bulacaksınız.

Organize kalmak için ünlü 5N+1K kuralını takip edeceğiz. Bunu hatırlamak? Herhangi bir makalenin ilk satırında bulunması gereken önemli gerçekleri oluşturan gazetecilik kuralıdır. 5N+1K ne anlama geliyor?

    Kim?
    Ne?
    Ne zaman?
    Nerede?
    Neden?
    Nasıl?


En sonunda, blog oluşturma hakkında bazı ek soruları da yanıtlayacağım.
Mutlu okumalar!

Blogu kim yazıyor veya okuyor? (Kim?)
Özünde bir blog, içeriği paylaştığınız çevrimiçi bir günlüktür. Bu, her blogun arkasında ve çevresinde insanlar olduğu anlamına gelir. Yazan insanlar ve okuyan insanlar.

Yani "Kim?" İçin en az 2 farklı yaklaşım olabilir. soru:
KİMLER BLOG BAŞLATMALI?
Genel olarak konuşmak gerekirse, yazmaktan hoşlanan ve dünyada kendileri için bir yer açmak isteyen herkes en azından kendi bloguna sahip olma seçeneğini düşünmelidir. Daha derin bir bakış, blogların gerçekten önemli avantajlara sahip olabileceğini ortaya koyuyor.

 •     İlk işini arayan gençler - mezun olduktan sonra herkes ilk işini ararken aynı sorunla karşılaşıyor: "Henüz çalışmaya başlamadıysam CV 'ime etki yapacak nasıl bir deneyim yaşayabilirim?" Bu açıdan bakıldığında, blog fantastik bir test yatağı ve etkili bir arama kartı olabilir.


Her şeyden önce, kişisel blogunuzda deney yapmakta özgürsünüz ve yazı yazmak zorunda kalmanız da uzmanlığınızı geliştirmeye devam edebilmeniz için konunuz hakkında çalışmaya ve daha fazla bilgi edinmeye devam etmek için harika bir "bahane" dir. İkincisi, blogunuzda yayınladığınız tüm yayınlar zaten edindiğiniz bilgi ve becerileri gösterir. Son olarak, bir blogu başlatmak, düzenlemek, yönetmek ve denetlemek olası işverenlere potansiyel işe alımlarda aradıkları yeteneklere sahip olduğunuzu gösteren açık kanıtlar gösterir. Bu, bir blog sahibi olmanın, çalışma deneyiminizle birlikte bağımsız olarak ve hatta geliştirebileceğiniz iş deneyimi olarak sayılabileceği anlamına gelir: Bu, rekabetten uzak durmak için büyük bir değer olabilir.

 • Tutkulu olun - hayatınızı düşünün ve şimdiye kadar başardığınız her şeyi düşünün. Yaptığınız işten veya kazandığınız unvanlardan bağımsız olarak, kesinlikle anlatacak bir hikayeniz var ve sizi bir konuda "uzman" yapan deneyimler kazandınız. Bırakın "bir şey" hakkında yazdığınız şey olsun. Bu sizin hobiniz, tutkunuz ya da boş zamanlarınızda ne yaptığınız olsun. Yaptığınızı öğrendiğiniz şeyleri paylaşmak, ilgi alanlarınızı paylaşan ancak henüz aynı yoldan gitmeyen herkes için son derece yararlı olabilir. İnsanlar benzer sorunların üstesinden gelen insanların hikayelerini okumayı sever ,  yararlı ipuçları ve pratik kılavuzlar, çoğu aramayı yönlendirdikleri için çok değerli çevrimiçi içerik haline gelmiştir. Ve sonunda - kim bilir! - eğlence için başlattığınız blog sizin işiniz olabilir ve hayatınızı değiştirebilir. Birçok moda, seyahat ve yemek blogcusu bu şekilde ünlü oldu , biraz isim verebilir miyiz?
 • Yazarlar - günümüzün kendini yayınlama döneminde, yazar olarak öne geçmek için kendinizi ve kitaplarınızı aktif olarak tanıtmanın etkili yollarını bulmanız gerekir. Elbette, bir Facebook profiliniz, bir Amazon satış sayfanız ve hatta Amazon Author Central'da bir yazar sayfanız var, ancak bu yeterli değil. Ayrıca, okuyucularınızı sanal evinize davet edebileceğiniz farklı bir alana da ihtiyacınız var. Bunun için en iyi araç bir blog, çünkü:

  bir blogda, kitaplarınızın temalarına daha derinlemesine bakabilir ve yazar olarak durumunuzu büyütebilirsiniz;
 ■ bir blogda yeni içerik yayınlayabilirsiniz; Google bu düzenli güncellemeleri sever ve sayfalarınızı daha uygun bir şekilde sıralayarak Arama Motoru Sonuçları Sayfasına tırmanmanıza yardımcı olur. Daha iyi sıralama = daha geniş kitle;
  bir blog, okuyucularınızla etkileşime geçmenize ve onlarla iletişim kurmanıza olanak tanır. Halkla bağlantı kurmak satışlarınızı artırmak için çok önemlidir.

 • Serbest Çalışanlar - serbest çalışmak için tam zamanlı bir işin güvenliğini bırakmak genellikle bir inanç sıçraması gibi gelir. Bunun sizin aradığınız şeylerin olduğunu düşünüyorsanız, cesur olduğunuz kadar zeki olduğunuzdan emin olun. Başarılı olmak için müşterilerin becerilerinize sahip birini aradıklarında sizi bulmalarını sağlayan bir stratejiye ihtiyacınız olacaktır. Serbest çalışmanızı tanıtmak için bir blog'a sahip olmak bunu yapmanın mükemmel yoludur.


Bir blog, becerilerinizi sergilemenize ve her zaman güncel bir çevrimiçi CV sağlamanıza olanak tanır. Kaliteli içerik, doğru kişilerin (potansiyel müşteriler) sizi doğru zamanda (size ihtiyaç duyduklarında) bulmasını sağlar. Tabii ki, bir serbest çalışanın blogu sadece bir çevrimiçi günlükten daha fazlasıdır. Sizin için çalıştığından emin olmak için bunu açık hedefleri düşünerek geliştirmeniz gerekir. En önemlisi, işinizi kaydetmeden önce hemen başlamanız gerekir, çünkü bir bloglama orta ila uzun vadeli bir stratejidir. Bir blog, diğer şeylerin yanı sıra, işletmeniz için ağızdan ağıza daha az bağımlı olmanıza yardımcı olacak gerçekten önemli bir araçtır.

 • Şirketler - Daha geniş bir dijital stratejinin bir parçası olarak, bir şirket blogu genellikle bir dizi nedenden dolayı önemli bir araçtır ve bunların en önemlileri şunlardır:
       bir blog arama motoru sonuçlarında (SEO) görünürlüğünüzü arttırdığı için potansiyel müşterileri yakalamak, yani hizmetlerinizle ilgilenen insanlar sizi daha kolay bulacaktır;
        yayınladığınız şeylerin (blog yayınlarının yanı sıra e-kitaplar, videolar ve infographics gibi ekstra içerikler) halkınızın güvenini kazanmak okuyucularınızın ilgisini artırır ve geri gelmelerini sağlar;
        anonim kalmak yerine kamuoyuyla bağlantı kurarak şirketinizle yüzleşmek ve insanlarla etkileşime geçmenizi sağlamak.


Blogunuz muhtemelen tüm geleneksel pazarlama girişimlerinizin veya mevcut satış tekniklerinizin yerini almayacaktır, ancak kesinlikle onları daha kolay ve daha güvenilir hale getirmeye yardımcı olacaktır.

BLOG KİMİN İÇİN YAZILMIŞTIR?
"KİMİNLE konuşuyorum?" bir blog başlatmaya karar verirken cevaplamanız gereken önemli bir sorudur.

Hile yok. "Herkes" veya "mümkün olduğunca çok insan" demek yeterli değildir. Bu cevaplar çok genel ve size yardımcı olmayacak.

Biraz çabayla, hedefinizin aslında milyonlarca aktif çevrimiçi ziyaretçinin oldukça küçük bir yüzdesine ulaşmak olduğunu fark edeceksiniz. Özel bir kişi olarak veya teklif vermeniz gerekenlerle ilgilenen kişilere ulaşmak istersiniz. bir şirket olarak.

O insanlar kim? Gerçek ihtiyaçları ve ilgi alanları nelerdir?

Sizi zaten takip eden bazı insanlarla röportaj yapmaya çalışın ve hayali müşteriniz / okuyucunuz için bir profil oluşturun. O kişiye bir isim, bir iş ve hatta bir görünüm verin. Bu, onları gerçek bir insan olarak hayal etmenize yardımcı olacaktır.

Şimdi, blogunuz için her yeni yazı yazışınızda, hayali müşterinizi resimleyin ve kendinize şu soruları sorun:

 •    "Bu içerik onlar için yararlı mı?"
 •    "Hangi sorunları çözüyor?"


Bir arkadaşınıza tavsiyede bulunuyormuş gibi yazmak, hatta sadece bir yabancıya yazmaktan ziyade onları eğlendirmeye çalışmak gibi daha kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha yararlı olacak eminim.

Blogunuz ne hakkında olmalı? (Ne?)
Bir blogun başarılı olması için sadece kime yazdığınızı bilmekle kalmaz, aynı zamanda ne söylemek istediğiniz konusunda net bir fikre de ihtiyacınız vardır. Yazdığınız tüm yayınların ana konusu ne olacak?

Tabii ki tüm bunlar sizin ilgi alanlarınız ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenecektir. Kişisel bir blog başlatırsanız, tutkulu ve bilgili olmadığınız bir şey hakkında yazmanın bir anlamı yoktur. Şirketiniz için bir blog oluşturursanız, hedef müşteri çekmek olduğundan sattığınız ürünler veya hizmetler odak noktası olacaktır.

Ana konunuzu belirledikten sonra, bunun için gerçekten bir hedef kitle olup olmadığını, ne kadar rekabetle karşılaşabileceğinizi ve özellikle kendiniz için bir niş oluşturmak için doldurabileceğiniz bir boşluk varsa öğrenmek için biraz araştırma yapın ve başarı kazanın. Semrush ve Seozoom gibi hizmetler, bu araştırma aşamasında bölgeyi kapsamanıza yardımcı olabilir.

İdeal olarak, çok sayıda arama sorgusu çeken ancak çok az rekabete sahip bir konu alanı bulacaksınız; Tabii ki bunu söylemek yapmaktan daha kolay. :) Cesaretiniz kırılmasın. Rekabetinizi inceleyin. Üzerinde çalışabileceğiniz keşfedilmemiş alanlar olduğunu veya konuyla ilgili benzersiz bir bakış açınızın olduğunu fark edebilirsiniz. Zaten dışarıdakilere kıyasla değer katan içerik oluşturabiliyorsanız, başarı şansınız buna göre artacaktır.

Artık projeniz için açıkça tanımlanmış bir fikriniz olduğuna göre, ne tür içerik üreteceğinizi düşünmeye başlayabilir ve bunu bir içerik planında düzenleyebilirsiniz.

Stratejik olarak çalışırsanız, yakında blogunuzda farklı türde yayınlar yayınlamanız gerektiğini fark edeceksiniz. Bir editoryal plan, birkaç farklı hedefi takip ederken tutarlılığı korumanıza yardımcı olacaktır. Aslında, genellikle şunları üretmeniz gerekir:

   belirli anahtar kelimelerle ilgilenen uzun, derinlemesine yayınlar → hedef: SEO
   kısa, çekici mesajlar → hedef: ETKİLEŞİM
   insanları abone olmaya teşvik eden yayınlar → hedef: POTANSİYEL MÜŞTERİLER HEDEFLEME
   satışa götüren yayınlar → hedef: DÖNÜŞÜM


Yayınlarınızı planlamak için içerik planınızı bir içerik takvimi haline dönüştürebilirsiniz. Bir içerik takvimi, yayınlama tarihleri, başlıklar, etiketler, kategoriler, kaynaklar vb. gibi ayrıntılarla birlikte tüm yayınlarınızı listelediğiniz bir grafik kağıdı sayfası kadar basit olabilir.

Çoğu zaman, insanlar bloglarına başlarken "içgüdüsel" bir yaklaşım benimseme eğilimindedirler. Ne zaman ilham gelirse o zaman  yayın gönderir ve yayınlarlar. Aslında bir plana ve bir editoryal takvime sahip olmak yeni bir kalite seviyesine ulaşmanızı sağlar . Ayrıca orta vadeli bir perspektif korumanıza ve daha sonra planlayabileceğiniz içerik hazırlamanıza olanak tanır, böylece düzenli ve tutarlı bir şekilde yayınlayabilirsiniz.

Ne zaman bir blog başlatmalısınız? (Ne zaman?)
Kendinize "Ne zaman bir blog başlatmalıyım?" diye soruyorsanız, cevap neredeyse her zaman  "dün" olmalı.

Herkes çalışmaları için anında sonuç almayı sever, ancak bloglar bu şekilde çalışmaz, orta ve uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmanız gerekir. Arama motorlarının içeriğinizi dizine eklemek için zamana sahip olması ve içeriğiniz iyi ise SERP'de yukarı itmek için yazmaya ve yayınlamaya başlamanız gerekir. İşte o zaman okuyucular sizi bulmaya, yayınlarınızı okumaya ve umarım tadını çıkarmaya başlarlar.

Ektiğiniz tohumların meyvelerini vermesi biraz zaman alacaktır. Yani hemen başlamalısın. İlk başta, yalnızca birkaç kişi yayınladığınız yayınları okuyabilir: zanaatınızı denemek, ve geliştirmek için bu zamandan yararlanın. Tutarlı bir kitle kazanmaya başladığınızda, blogunuz zaten resminizi ve güvenilirliğinizi artıracak ilginç içeriklerle dolu olacaktır.

Blogumu nerede yayınlamalıyım? (Nerede?)
Tamam, şimdi ne söylemek istediğinizi biliyorsunuz ve ilk içeriğiniz hazır. Çevrimiçi olma zamanı.
Blogunuzu nerede oluşturmalısınız? Bu dikkate alınması gereken başka bir soru.

Hedefiniz ücretsiz bir blog oluşturmaksa, Wordpress.com, Blogger (Google'ın platformu) veya Medium'a gidin. Onların hizmetleri için kaydolun ve sadece birkaç saniye içinde yazmaya ve yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Elbette, blogunuzu ücretsiz olarak aldınız, ancak başka birinin evinde misafirsiniz ve kurallarına uymanız gerekir - belki de cazip olmayan bir üçüncül alan adına razı olmanız ve bağımsız olmayacağınızı kabul etmeniz gerekir.

Blogunuz web stratejiniz için ne kadar önemli olursa, onu optimize etmek ve size büyüme için en fazla fırsatı sağladığından emin olmak için daha fazla yatırım yapmaya istekli olmalısınız.

Yalnızca ücretsiz bir blog oluşturmak yerine daha profesyonel bir çözüme yatırım yapmayı seçerseniz, aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekir:

BLOGUNUZUN ADINI VE ALAN ADINI SEÇİN

Blogunuzun bir isme ihtiyacı var elbette: ona bir kimlik vermeniz gerekiyor. Bir şirket blogu işletiyorsanız, yalnızca işletmenizin adını kullanabilirsiniz. Öte yandan, kişisel bir blogunuz varsa, kendi kimliğinizi vurgulamaya ve adınızı başlık olarak kullanmaya karar verebilir veya başlığı projenize dayandırabilirsiniz.

Her durumda, blogunuza hatırlanması, telaffuz edilmesi ve yazılması kolay ve kolay bir ad vermek önemlidir. Merakınızı ve ilginizi çeken, kişiliğinizi açıkça ve kısaca ifade eden bir şey seçin. Son olarak, blogunuzun adının da alana karşılık gelmesi gerektiğini unutmayın. Bu nedenle alan adının hala kullanılabilir olduğundan emin olun.

Bu noktada, tek yapmanız gereken bir sağlayıcının web sitesini ziyaret etmek ve alan adınızı satın almak, projenize en uygun uzantıyı (.com, .org vb.) Seçmektir. Öngörüye sahipseniz, markanızı korumak için diğer ana, üst düzey alanları da satın almalısınız.

İşte bir ipucu: adınıza ek olarak, blogunuz için bir logo oluşturmayı düşünün. Projenizin kimliği için çok önemlidir. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, genellikle ücretsiz olarak kendi logonuzu oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok çevrimiçi çözüm vardır: örneğin DesignEvo'yu deneyin.

DOĞRU BARINDIRMA HİZMETİNİ SEÇİN
Hosting, blogunuzun çevrimiçi olarak bulunmasına izin veren şeydir ve göründüğünden daha önemlidir. İyi bir barındırma hizmeti, hızlı yükleme sürelerini ve% 100'e yakın çalışma süresini garanti eder. Bu, blogunuzun her zaman kullanılabilir olacağı ve okuyucuların sayfaların yüklenmesini beklemek zorunda kalmayacağı anlamına gelir. Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm bunlar okuyucularınız için mükemmel bir kullanıcı deneyimine dönüşür. Ve okuyucu memnuniyeti, Google'ın en çok değer verdiği faktörlerden biridir, bu da sayfalarınızı daha olumlu sıralayacağı anlamına gelir.

Ayrıca, iyi bir barındırma hizmeti yüksek güvenlik standartları ve yeterli teknik desteği garanti etmelidir.

Endişelenmeyin: alan adı kaydı ve yüksek kaliteli barındırma hizmetleri sunan çok uygun fiyatlarla harika sağlayıcılar var. Göreceksiniz, bunun gerektirdiği yıllık yatırımın  kesinlikle karşılığını veriyor.

Neden bir blog yayınlamalısınız? (Neden?)
Şimdiye kadar, NEDEN bir blog'a sahip olmanın önemli olduğu ve ne gibi avantajlar elde edebileceğiniz kafanızda oturduysa ;

işte ihtiyacınız olması durumunda kısa bir özet:

   Genellikle, arama motorları blogları sever, çünkü içerikleri sürekli güncellenir, bu da görünürlüğünüzü iyileştirmeye yardımcı olur.
   Arama motorları aracılığıyla daha fazla görünürlük, web siteniz için daha fazla trafik anlamına gelir.
   Daha fazla trafik, sunduğunuz ürün veya hizmetle potansiyel olarak ilgilenen daha fazla kişi ve dolayısıyla dönüşüm için daha fazla fırsat anlamına gelir. Hedeflerinize bağlı olarak, dönüşüm satışlara, hizmet aboneliklerine veya hizmetleriniz için iletişim / fiyat teklifi anlamına gelebilir.
   Bloglar, bir markanın veya ürünün algılanan değerini ve yazar / uzman olarak değerinizi artıran marka bilinci oluşturmaya katkıda bulunur.
   Bloglar, yorumları yöneterek okuyucularınızla / müşterilerinizle etkileşim kurma ve bağlantı kurma fırsatı da sunar. Bu ilişkinin kalitesi başarılı bir proje için en iyi garantidir.
   Bir blog şeffaflığı artırır ve bir şirkete insan yüzü verir.Bu, müşterilerinizin güvenini arttırmaya yardımcı olur.

Nasıl?
Biliyorum, en büyük endişelerinizden bazılarını yanıtladım, ancak hâlâ birkaç soru var: Örneğin:

 •     Yüksek kaliteli bir gönderiyi nasıl yazıyorsunuz?
 •     İçeriğimi nasıl tanıtabilirim?
 •     Kişisel bir blog ile nasıl para kazanabilirim?
 •     Çerez ve Gizlilik düzenlemelerine nasıl uyarım?


Bu listeyi inceleyip bazı cevaplar vereceğim.

YÜKSEK KALİTELİ BİR GÖNDERİYİ NASIL YAZIYORSUNUZ?
Muhtemelen kişisel bir blog yazmaya karar verdiniz çünkü yazmak istiyorsunuz. Yayınlarınızı yazmaya hazırlanırken, içeriğinizin yalnızca okuyucular için eğlenceli olması gerekmeyeceğini, aynı zamanda Google'a uygun olması ve ona değer ataması ve SERP sıralamasını belirlemesi gerektiğini unutmayın.

Bu nedenle, yüksek kaliteli bir post sonrası için aşağıdaki unsurlara sahip olmanız gerektiğini unutmayın:

 •    Başlık: Bu, dikkat çekmeli, çok fazla açıklama yapmadan merak uyandırmalı ve yayınınızın konusu için anahtar kelimeler içermelidir.
 •    Giriş: Okuyucuyu yazının ihtiyaç duydukları bilgileri içerdiğine ikna eden şey budur.
 •    İçerik: Bu değer katmalı, yani faydalı ve kaliteli olmalıdır. Kimin için yazdığınızı ve neye cevap vermeye çalıştığınızı her zaman aklınızda bulundurun.
   Harekete Geçirici Mesaj: her yayında bir CTA, açık bir harekete geçirici mesaj olmalıdır. Okuyucularınızın bir şey yapmasını istiyorsanız (abone olun, içerik indirin, satın alma işlemi yapın) doğrudan yayınlamalarını istemek için yayında doğru noktayı bulun.
 •    Görüntüler: Bir metin duvarı en tutkulu okuyucuyu bile korkutabilir ve caydırabilir. İçeriğinizle birlikte  uygun görselleri bulun. Birçok ücretsiz resim kütüphanesi vardır. Fazla kullanılmayan, konunuza ve blogunuzun genel stiline uygun
  olanları bulun. (Benim blogumdakiler gibi :) )

İÇERİĞİMİ NASIL TANITABİLİRİM?
Haklısınız, iyi içerik yazmak ve çekici bir blog oluşturmak sadece ilk adımdır. Gerçekten başarılı olmak için, ziyaretçileri çekmek ve sürekli büyüyen bir kitle oluşturmak için blogunuzu aktif olarak tanıtmanız gerekir.

Birkaç yaklaşım uygulayın:

 •    Yerinde SEO: tüm içeriğinizin SERP sonuçlarının en üstüne çıkmak için arama motorları için optimize edilmesi gerekir. Yayınınızın anahtar kelimeler, başlık etiketleri ve ALT metni içerdiğinden emin olun.
 •    Site Dışı SEO: Amacınız bağlantı oluşturmadır, bu da blogunuza yönlendiren bir bağlantı ağı oluşturmak anlamına gelir. Adınızı almak için diğer bloglar için yazabilir veya diğer blogcularla bağlantı alışverişinde bulunmayı teklif edebilirsiniz. Önemli olan sayfalarınıza değer katabilecek "dofollow" bağlantıları oluşturmaktır.
 •    Sosyal ağlar: Facebook, Instagram, LinkedIn ve diğer sosyal ağlar (kitleniz için en uygun olanı seçin) blogunuzun içeriğine bir şans vermek için harika bir kanaldır, özellikle de birkaç reklam kampanyası.
 •    Bülten: Bülten içeren bir blog anında daha profesyonel görünüyor. Ayrıca, bir haber bülteni, okuyucularınızla doğrudan iletişim kurmak ve yayınladığınız içerik hakkında onları güncellemek için çok güçlü bir araçtır. Mümkün olan en geniş posta listesini oluşturmaya çalışın, çabalarınızdan para kazanmak için de kullanışlı olacaktır.

KİŞİSEL BİR BLOG İLE NASIL PARA KAZANABİLİRİM?
Yalnız tutkuyu yaşayamayacağınız için, blog oluşturma faaliyetlerinizden para kazanmaya çalışmak tamamen meşru.

Evet, bir blogdan para kazanabilirsiniz. Kendilerini bu şekilde destekleyen birçok blogcu tarafından kanıtlandığı gibi. Ancak, hemen ya da tatmin edici sonuçlar elde etmek için çok çaba sarf etmeden para kazanmaya başlamayı beklemeyin. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu zaman, azim ve strateji gerektirir.


Bir blogdan para kazanmanın birçok yolu vardır, bu yüzden çeşitlendirmenizi öneririm. Tek bir yönteme güvenmeyin. Projeniz ve hedef kitleniz için neyin en iyi olduğunu deneyin ve bulun.
Bu yaklaşımlar şunları içerir:

 •     Adsense programına veya diğer reklam yerleşim sistemlerine kaydolma.
 •     banner ya da afiş alanı satışı;
 •     bağlı kuruluş programlarına katılmak (affiliate);
 •     bilgilendirici ürünlerin satılması (e-kitaplar, video dersleri, şablonlar vb.);
 •     üçüncü taraf ürünleri / hizmetleri tanıtmak için incelemeler yazmak ve yayınlamak;
 •     sponsorlu içerik yayınlama;
 •     kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve kuruluşlar için bağış toplamak için bir düğme / form eklemek;


Buna ek olarak, blogunuz aracılığıyla uzman olarak belirli bir itibar kazandığınızda, eğitim sunarak, kurslar düzenleyerek, etkinliklere katılarak veya diğer benzer etkinliklerle gelir elde edebilirsiniz.

ÇEREZ VE GİZLİLİK DÜZENLEMELERİNE NASIL UYARIM?
"Blogumu başlatırken aklımda tutmam gereken yasal yönler var mı?" cevap Evet". Çerezler ve veri işleme ile ilgili Avrupa düzenlemelerine uymanız gerekir. Bu sorunları hafife almayın, ortaya çıkan para cezaları ağır olabilir.

GDPR'nin (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) kişisel verileri işleyen herkes için geçerli olduğunu unutmayın. Bu, blogunuzun bülteniniz için e-posta adresleri veya okuyucularınızla ilgili diğer bilgileri toplaması durumunda sizin için geçerli olduğu anlamına gelir.

Nelerin dahil olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bir rehber oluşturduk: GDPR: Nedir, Ne Değişiyor, Ne Yapmalı:
Çok fazla ayrıntıya inmeden, uyumluluğunuzdan emin olmak için iubenda tarafından 2 çözüm öneriyorum: İç Gizlilik Yönetimi ve Onay Çözümü.

Sonuç
Rehberin sonuna geldin! Bir blog başlatmayı düşünüyorsanız, kesinlikle uğraştığınız soruları yanıtlamaya çalıştık. Gördüğünüz gibi, bir blog güçlü bir araçtır. Çaba ve tutarlılık gerektirir, ancak hem markalaşma hem de satış açısından değerli sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Peki ilk yazınızı ne zaman okuyabiliriz??????Yorum yok

İçeriğe dön