blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Bir düğün web sitesi nasıl, ne zaman ve neden oluşturulur?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 1 Nisan 2020
Nişanınız için tebrikler! Sevginizi kutlamayı ve yeni yaşamınıza birlikte başlamayı dört gözle beklediğinizi biliyorum. Artık evlenmeye karar verdin, kaybedecek zaman yok. Düğün gününüzün hayal ettiğiniz kadar mükemmel olduğundan emin olmak için yapılması gereken çok şey var, bu yüzden kollarınızı sıvayın!

Bununla birlikte, kaygının sizi en iyi şekilde kullanmasına izin vermeyin. Elbette, verilecek çok sayıda karar ve ilgilenilecek şeyler var, ancak doğru araçlarla, her şeyi sorunsuz bir şekilde, ekleyerek halledebileceksiniz. Düğün web sitenizi oluşturarak başlayın!

Şaşırdın mı? Bu yazıda bir bir anlatacağım.

  •     bir düğün web sitesi oluşturmak neden yararlıdır;
  •     yayınlamak için en uygun zaman ne zaman;
  •     bu tür bir web sitesi nasıl oluşturulur.


Bir web sitesi oluşturmak düşündüğünüzden daha kolay ve daha ucuzdur. Web uzmanı olmasanız bile düğününüz için bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Yakında bir tanesine sahip olmanın çok yararlı olduğunu göreceksiniz.

Neden bir düğün web sitesi oluşturmalıyım?
Çünkü son birkaç yılda teknolojinin düğün planlamasındaki rolü önemli ölçüde arttı. Bugün, her 4 çiftten yaklaşık 3'ü düğün için bir web sitesi oluşturuyor (son 3 yılda +%  15 artış), çiftlerin yarısından fazlası sosyal medyada yayın paylaşmak için bir düğün hashtag'i oluşturuyor (2015'ten beri yaklaşık% 10).

Düğün web sitesi trendi ABD, İngiltere ve Kanada'da başladı ve yakında dünyaya yayıldı. Peki "evleneceklerin bir siteye" sahip olması neden yararlı?

DÜĞÜNÜNÜZÜN BİLGİ MERKEZİ OLARAK HİZMET VERİYOR

Bir düğün web sitesi büyük gününüz ve onunla birlikte gelen her şey için tüm önemli bilgileri barındırır. Adresler, tarihler ve saatler, hediyeler ve kıyafet kodları vb. İle ilgili notlar ... Konuklarınızın bilmesi gereken her şeyi yayınlayın ve herhangi bir sorunuz varsa web sitenizi kontrol edebileceklerini bildirin. Size çok fazla baş ağrısı kazandıracak.

WEB SİTENİZ, HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK HAKKINDA MİSAFİRLERİ GÜNCEL TUTABİLİR

Sonuçta, ne kadar organize olursanız olun, köşede hangi sürprizlerin olduğunu asla bilemezsiniz. Hiçbiri olmadığını umsak da hazırlıklı olmak her zaman daha iyidir. Her misafir için ayrı ayrı iletişim kurmak ve birilerini unutma riskiyle karşılaşmak yerine, web sitenizi güncelleyerek insanları plan değişikliği hakkında bilgilendirmek çok daha kolaydır.

SİZİ SORULARLA BOMBALANMAKTAN KORUYACAK

Misafirlerin sorularını cevaplamaktan çok zaman ayırmak için yapabileceğiniz çok daha eğlenceli şeyler var ; çiçek toplamak, kek tatmak ve balayınızdaki durakları planlamak gibi ... Web sitenize gönderdiğiniz ana bilgilere ek olarak, Konuklarınızın en sık sorulan sorularına cevap verdiğiniz bir SSS sayfası. Nasıl? :)

WEB SİTENİZ AŞK HİKAYENİZİ PAYLAŞMAK İÇİN HARİKA BİR YOLDUR

Bir düğün web sitesi, çevrimiçi bir davetten veya yerin, tarihin ve saatin hatırlatılmasından daha fazlasıdır. En az romantik misafirinizin bile ilk tanıştığınızda okuduklarında biraz eriyeceğine bahse gireriz. Hikayenizi anlatmanın kişisel bir yolunu bulun. kelimeler, fotoğraflar, videolar ve bir film müziği bile kullanabilirsiniz ... Aileniz ve arkadaşlarınızla otantik bir şey paylaşmak ve aynı zamanda kendiniz için kalıcı bir kayıt oluşturmak için güzel bir fırsat.

RSVP (davetiye) 'ler DAHİL HER TÜRLÜ İLETİŞİM SORUNUNUZU ÇÖZER

Ya postaya güvenmeyi seçersiniz ya da misafirlerinizi davet etmenin ve onaylarını almanın daha hızlı ve etkili bir yolunu ararsınız. Bu tür iletişimleri çevrimiçi yönetmek, her şeyin daha kolay ve daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Sadece birkaç tıklamayla listenizdeki herkesle iletişim kurabilir ve biraz paradan da tasarruf edebilirsiniz. Fena değil, değil mi ?!

Ne zaman düğün web sitesi oluşturulur

Gerçek şu ki, evli sitenizi oluşturmak ve yayınlamak için asla çok erken değildir. Düğününüzün tarihini, saatini ve yerini ayarladığınız anda, bir web sitesini düşünmeye başlamak için ihtiyacınız olan en önemli bilgilere sahip olacaksınız.

Yapılacak ilk şeylerden biri, web siteniz için bir URL'ye karar vermektir; bu, misafirlerinizin sayfaya erişmek için tarayıcı pencerelerine girecekleri adresdir. Ne kadar erken seçerseniz o kadar iyidir. Nedenmiş? Davetiyelerinize dahil etmeniz ve genel olarak tüm konuklarınızla paylaşmayı hatırlamanız gerekir.


İşte bir ipucu: Hatırlanması oldukça kolay bir URL seçin, örneğin: cemgilxkadındugun.com
Konuklarınız takdir edecektir!

Barındırma planlarının genellikle alan adı kaydını içerdiğini unutmayın. Bu, URL'nizi seçebileceğiniz ve aynı zamanda web siteniz için alan satın alabileceğiniz anlamına gelir.

Bunun yerine bir çevrimiçi web sitesi oluşturucu kullanmaya karar verirseniz, barındırma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak, ancak ekstra ödeme yapmadan kendi alanınızı seçemeyebilirsiniz.

Söylediğim gibi, tüm önemli bilgileri tanımlayın ve web sitenizi mümkün olduğunca erken yayınlayın. Konuklarınız genellikle önceden bilgilendirilmeyi takdir edecektir, özellikle de sizin için bir hediye almak için çok zaman harcadığından.

Bir şeyi unutmuş olmanın korkusunun, çevrimiçi olmanızı geciktirmesine izin vermeyin. Web siteleri taş değil, istediğiniz zaman ve istediğiniz an düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz. Aslında, web sitenizde düğüne giden tüm önemli adımları bile çizebilirsiniz, böylece arkadaşlarınız ve aileniz onları sizinle deneyimleyebilir. Küçük bir blog oluşturmayı bile düşünebilirsiniz: kim bilir, belki yetenekli bir yazar olduğunuzu keşfedersiniz!

Düğün web sitenizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Düğününüzün neden bir web sitesine ihtiyacı olduğunu anladığınıza göre, muhtemelen çalışmaya hazırsınız.

İyi haber şu ki, bir kuruş harcamadan ve büyük gün için ayırdığınız bütçeye girmeden düğün web sitenizi ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz. Herkesin başlangıç ​​noktası olarak bir dizi şablonu kullanarak işlevsel, çekici web siteleri oluşturmasına izin veren birçok çevrimiçi hizmet vardır.

Tabii ki, web sitenizi bir adım daha ileri götürmek istiyorsanız, kişiselleştirme ve daha fazla özellik ekleme açısından ödeme yapmanız gerekecek, ancak bu ekstraların genellikle çok maliyeti yoktur.

Çiftlerin kendi düğün web sitelerini oluşturmalarına izin veren en tanınmış çevrimiçi düğün planlama hizmetleri Zankyou, The Knot ve WeddingWire'dir.Hangi aracın kullanılacağına karar verdikten sonra başlayabilirsiniz.

İhtiyaçlarınız için en iyi Şablonu seçin veya oluşturun

Bazı çiftler daha romantik, diğerleri kuralları çiğnemeyi sever; bazıları tatlı, bazıları daha ironik. Buna yaklaşmanın doğru ya da yanlış bir yolu yoktur: sadece ne tür bir çift olduğunuzu ve kendinizi ailenize ve arkadaşlarınıza nasıl sunmak istediğinizi düşünün ve sizi en iyi temsil eden şablonu seçin. Veya kendi özel şablonunuzu oluşturun.

İlham aramak? Pinterest'e ek olarak, awwwards.com tarafından önerilen düğün web sitelerinin galerisine de göz atabilirsiniz.

Tüm önemli bilgileri eklemeyi unutmayın

Şimdiye kadar diğer çiftlerin düğün web sitelerine, belki de arkadaşlarınızın ve ailenizin üyelerine göz attıysanız, her web sitesinin ortak olduğu sayfaları ve özellikleri fark etmiş olacaksınız. Aşağıda, temel bilgileri unutmamanız için kısa ve faydalı bir özet bulabilirsiniz.

  •    Hikayemiz: Bu tamamen sizinle ilgili olan sayfa. Nasıl tanıştın? Teklif nasıl gitti? Birlikte en sevdiğin anı nedir? Burası arkadaşlarınızın merak ettiği her şeye cevap verebileceğiniz yerdir. Hikayenize fotoğraflarla, videolarla ve hatta belki de en iyi zamanlarınız için film müziği olarak sunulan çalma listesiyle eşlik etmeyi unutmayın.
  •    İletişim bilgileri: Bu, misafirlerinizin sizinle iletişim kurabilmesini ve sorularının yanıtlanmasını sağlayan önemli bir sayfadır. Bir iletişim formu oluşturursanız, tüm sorularını e-posta ile alırsınız, bu da onlara cevap vermeyi bir ton telefon görüşmesi yapmaktan daha kolay hale getirir.
  •    Haritalar: Sadece gideceğiniz çeşitli yerlerin adreslerini yapıştırmayın (gelin veya damadın evi, kilise, restoran vb.). Doğrudan harita eklemek en iyisidir: Google Haritalar'dan snippet eklemek çok kolaydır.
  •    Düğün sicili: Sitenizde en çok görüntülenen sayfalardan biri olacak bu bölüme yaklaşmanın birkaç yolu vardır. Kayıt oluşturduğunuz mağazalara bir bağlantı ekleyebilir veya daha sofistike çözümler kullanabilirsiniz. Bunların çoğu kayıt defterinizin size neler sağlayabileceğine bağlıdır.
  •    Ziyaretçi Defteri: Konukların mesaj yazabileceği veya fotoğraf gönderebileceği bir alan eklemek hoş bir dokunuş.


Başka fikrin var mı? Tabii ki. Web sitesi oluşturucunun sunduğu tüm özellikleri keşfedin ve daha fazlasını ekleyin. Bununla birlikte, düğün web sitenizin ana amacının misafirleriniz için gerekli tüm bilgileri açıkça sunmak olduğunu ve gezinmenin kolay olması gerektiğini unutmayın.

MOBİL EKRANI UNUTMA

Konuklarınızın çoğu web sitenizi akıllı telefonlarında görüntüleyecektir. Yavaş, okunaksız veya gezinmesi zor bir mobil web sitesi ile yanlış yapmamanızı sağlamak için, web sitenizin duyarlı olduğundan, yani herhangi bir cihaza uyum sağlayabildiğinden emin olun. Bununla ilgilenme adımları, seçtiğiniz web sitesi oluşturucusuna bağlıdır.

GİZLİLİĞİNİ KORU

Bu noktada, başka bir web sitesi türüyle ilgileniyor olsaydık, Google gibi arama motorlarının dizine ekleyebilmesini ve arama sonuçlarında listeleyebilmesini sağlamak için ne yapmanız gerektiğini tartışırdık. Ancak, bir sitenin amacı, Google’ın sonuç sayfasının en üstüne çıkmak ve mümkün olduğunca çok kişi tarafından görüntülenmek değildir: sadece özenle seçilmiş bir aile ve arkadaş grubuna ihtiyaç duydukları yararlı bilgileri sağlamaktır. Kullandığınız yazılıma bağlı olarak, web sitenizi arama motorlarından gizleme seçeneğiniz olabilir. Ayrıca, daha hassas veya özel bilgileri içeren sayfaları parola ile koruyabileceğinizi unutmayın.

SAYFANIZI ÇEVRİMİÇİ YAYINLAMA

Daha önce söylediğimiz gibi, mükemmellik yoluna girmemelidir. Siteniz yeterince tamamlandığında, çevrimiçi yayınlayın ve misafirlerinizle paylaşmaya başlayın. Daha sonra istediğiniz zaman güncelleyebilirsiniz.

Düğün bittiğinde, onunla ne yapacağınıza karar vermelisiniz: birçok çift web sitelerinin barındırma veya alan adını yenilemez.

... sosyal medyaya ne dersiniz?

Hayır, sosyal medyayı unutmadık. Sosyal medya bir düğün web sitesinin yerini alamaz, ancak değerli bir araçtır. Aslında, son 10 yılda “düğün maceralarını” çekmeye, paylaşmaya veya tweetlemeye karar veren çiftlerin sayısı artmaya devam etti.

Sosyal medya da düğününüzü planlamada yararlı olabilir: Örneğin Pinterest sonsuz bir ilham kaynağıdır. Saç stilleri ve buketlerden düğün pastasının kendisine kadar her küçük ayrıntı için fikir bulmak için harika bir yer. Sosyal medya da fikirlerinizi tedarikçilerinizle paylaşmanın harika bir yoludur , böylece tam olarak istediğinizi alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ama eğer gerçekten sosyal bağımlılarsanız, bir adım daha ileri gidebilir ve düğün gününüzü gerçek zamanlı olarak paylaşmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Bugün, bunu yapmak için çok çeşitli seçenekler var. Canlı akıştan kişiselleştirilmiş hashtag'leri ve Snapchat filtrelerini kullanmaya kadar.

Düğün gününüzde sosyal medyadan en iyi şekilde yararlanmak için bu bilgi grafiğine bakın.

Sonuç olarak

Bir düğünü planlamaya giden tüm yönler arasında, bir web sitesi gerçekten en az enerji ve para gerektiren bir adımdır. Ancak sonuçlar her şeyi kontrol altında tutmanıza ve size çok fazla tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Evlilik sitenizi oluştururken eğlenin ve bir kez daha tebrikler! Size birlikte uzun ve mutlu bir gelecek diliyorum.Yorum yok

İçeriğe dön