blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Bir e-kitap nasıl oluşturulur, çevrimiçi yayınlanır ve satılır

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 22 Şubat 2020
Bu kılavuzumda, bir e-kitabı nasıl oluşturacağınızı ve onu Amazon'da veya sitenizde nasıl yayınlayacağınızı öğreneceksiniz. Kitabınızı sosyal ağlarda tanıtmak için en iyi stratejileri ve nasıl çevrimiçi satılacağını göreceğiz (yalnızca kanıtlanmış sonuçlar!).

Bu sadece hevesli yazarlar için mi?
Kesinlikle hayır! Bunun hakkında düşün.

Web sitenizde satmak veya kendi kendine yayın yapan platformlara dağıtmak için bir e-kitap oluşturmak, farkındalık kazanmak için eşsiz bir fırsattır. Empati kurar ve daha iyi çevrimiçi pazarlamaya yardımcı olur. Bir e-kitabı şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

   tutkulu veya iyi olduğun şeyi paylaşıma
   akranlarınıza yardımcı olacak kaynaklar veya materyaller sunma
   Bir hikaye anlatma gibi.


Bugün kendi kendini yayınlama, çevrimiçi pazarlama ile uğraşmak demektir.
Bir gıda blogcusuysanız, tariflerinizden bir e-kitap hazırlayabilir ve blogunuzda ve e-kitap mağazalarında yayınlayabilirsiniz. Ya da belki bir koçsun. Neden Amazon'da bir rehber yayınlamıyorsunuz ve bunları kurslarınızı tanıtmak için kullanmıyorsunuz?
Belki kitapçıkların aktif bir web "kabilesi" olduğunu bilmiyorsunuz: Facebook gruplarında buluşuyorlar, kitap yazarları ve türleri hakkında sohbet etmek için Instagram ve Twitter'da hashtag kullanıyorlar, Wattpad ve Goodreads gibi topluluklar oluşturuyorlar.
Booklover'lar internette vızıltı oluşturmak için çok güçlü bir kaynaktır.

Bir e-kitap, bundan yararlanmanın en akıllı yoludur: basit ve hızlı oluşturma.
Merak ediyor musunuz? Hadi gidelim o zaman! Bugün şu soruları cevaplayacağız:

    E-kitap nasıl oluşturulur?
    Amazon'da bir e-kitap nasıl yayınlanır?
    Bir e-kitabı sosyal olarak nasıl tanıtabilirim?
        Facebook'ta e-kitapları tanıtın
        Goodreads ve Wattpad
        Twitter ve Instagram kullanarak PR
    Bir web sitesi ile daha fazla satış yapın

1. Bir e-kitap oluşturma: kullanılacak formatlar ve programlar

Bir e-kitap yapmaya başladığınızda, şu iki yönü göz önünde bulundurmalısınız: dağıtmak istediğiniz dosya biçimi ve oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi yazılım. Bunlar gözardı edilecek şeyler değil. Aslında, kitabınızı Apple iBook Store'da veya Amazon Kindle Store'da yayınlayıp yayınlamayacağınızı belirlerler.

Doğru formatı seçsen iyi olur, değil mi?
Bir e-kitap, cihaz ekran çözünürlüğüne kolayca uyan indirilebilir bir html dosyasıdır. Piyasadaki herhangi bir cihaz, en popüler 3 e-kitap formatıyla (ePub, Mobi, PDF) uyumlu değildir veyahut e-kitap mağazaları bunları desteklemez.

İşte 3 ana e-kitap formatını ve bunları okumak için kullanabileceğiniz cihazları içeren kısa bir liste:

 •    ePub: bu standart e-kitap biçimi herhangi bir cihazda (iPad ve iPhone, tablet ve akıllı telefon, bilgisayar) ve ayrıca Kobo ve Nook gibi e-okuyucularda okunabilir;
 •    Mobi: Bu, yalnızca Amazon Kindle'da kullanılan formattır;
 •    PDF: ePubs uyumlu cihazlarda ve ayrıca bilgisayarlarda açılabilir; bu biçim diğer ikisinden daha az uyarlanabilir, çünkü bir kitabın tipik A4 sayfa yapısını korur.


Hangi formatları oluşturabileceğinizi bildiğinize göre, dosyayı hazırlamak ve bir e-kitap haline getirmek için en iyi programların hangileri olduğunu görelim.
Dosyanızı hazırlarken, aşağıdakileri ayırt ettiğinizden emin olun.

    Kitapları düzenlemek için programlar: Sigil, Microsoft Word veya Adobe Indesign
    Mobi ve diğer formatlara dönüştürmek için programlar: Calibre


Adobe Indesign gibi profesyonel düzenleme yazılımlarına veya Sigil gibi gelişmiş bir e-kitap düzenleyicisine aşina değilseniz, sadece Microsoft Word'ü kullanarak sıfırdan bir e-kitap yapabilirsiniz. Bu  şaka değil, gerçek!
Makalenizi tamamladıktan sonra, Word belgesini Caliber adlı ücretsiz bir yazılımla bir ePub'a dönüştürmeniz yeterlidir.
Word'den ePub'a dönüştürmek için, bu basit yöntemi yaparsınız artık.

1. Word belgenizdeki belge başlığını ve her bölüm başlığını "Başlık 1" olarak ayarlayın ve * .html olarak kaydedin.


2. Calibre > Convert books > Look & Feel > Layout  Paragraflar arasındaki boşluğu kaldır'ı tıklayarak Kalibre'deki paragraflar arasındaki boşluğu kaldırın.


İçindekiler tablosunu şu adrese dönüştürerek dönüştürün: Calibre> Kitapları dönüştür> İçindekiler: ": // h: h1" etiketini seçerek Düzey 1'i (XPath ifadesi) doldurun.


Calibre'yi kullanarak dokümanlarınızı Mobi veya diğer formatlara dönüştürebilirsiniz.

Bu yoldan gitmek zor mu? E-kitabınızı oluşturmak için her zaman kendi kendine yayınlama hizmetlerini kullanabilirsiniz.Birçoğu yazarların belgelerinden pazarlarında dağıtılan formata ücretsiz dönüşüm sunar.

Kendi kendine yayın yapan platformlar arasında aşağıdakiler, .doc veya .docx uzantılı  dosyaları kabul eder

    Lulu
   Amazon


Kullanmaya karar verirseniz, bu hizmetler tarafından sağlanan adım adım kılavuzları dikkatlice okumanızı öneririm. Artık çalışmanızı bir e-kitap haline getirip dosyayı hazırladığınıza göre, yayınlama zamanı!

2. Amazon'da bir e-kitap nasıl yayınlanır (ve satılır)
E-kitabımı nerede yayınlarım? Amazon'da mı, yoksa web sitemde mi?

Ne kadar para kazanabilirim?
Hiç düşündün mü? Sadece sen değilsin! Amazon'da bir e-kitabı nasıl satacağınızı veya çevrimiçi olarak nasıl dağıtacağınızı bilmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz.
Ama ondan önce, önemli bir konu üzerinde düşünmek için biraz zaman ayırmanızı istiyorum. Zaten bir siteyi veya blog'u yönetiyorsanız, e-kitabınızı kesinlikle ilk etapta orada yayınlamanız gerekir. Daha sonra inceleyeceğiz, ancak nedeni basit, sitenizi tamamen kontrol ediyorsunuz ve e-kitap satışlarından elde ettiğiniz gelir% 100'dür.

Dijital ürünleri satabilecek bir e-ticaret sitesine doğru şablonu uygulayarak, web siteniz gerçek bir satış "merkezi" ve çevrimiçi topluluğunuz için bir buluşma noktası haline gelir ve insanların size kesinlikle ulaşabileceği bir cennet parçası gibi olur.


Öte yandan, Amazon size milyonlarca okuyucu alabilen büyük bir şirket! Görmezden gelmek zor! Aslında, Amazon ve web siteniz arasında seçim yapmamalısınız. Her ikisi de e-kitabınızı satmak için önemli kanallardır.

Şimdi Amazon'da dijital bir kitabın nasıl yayınlanacağına bakalım.
Yapmanız gereken ilk şey, Seattle merkezli şirketin kendi kendine yayınladığı hizmet olan Kindle Direct Publishing'de bir hesap oluşturmaktır. Bunu yapmak için, Amazon kullanıcı hesabınızı (Amazon mağazasından satın almak için kullandığınız hesabı) kullanabilir veya sıfırdan oluşturabilirsiniz.

Hesabınızı ayarladıktan sonra, dosyanız zaten hazırsa ürün sayfasını ayrıntılarınızla doldurun:
Kitap ayrıntılarını girin
Gerekli bilgileri yazın: Başlık, Yazar, Açıklama ve Yayınlama Haklarınızı Doğrulama. Başlık ve Açıklamanıza karar vermek için zaman ayırın, çünkü bunlar satışlarınız için temel faktörlerdir. % 70 telif ücreti almak için Yayıncılık Haklarınızı Doğrulama bölümündeki "Bu kitabın haklarına sahibim" seçeneğini işaretlemeyi unutmayın.

Metin dosyası yükle
Kitap dosyanızı Amazon KDP sunucularına yüklemek için Word belgenizin boyutu 650 Mb'ı geçmemelidir.

Kapak resmi yükle
Bir dizi özelleştirilebilir şablondan kitap kapağınızı oluşturmak için Amazon Kindle Cover Creator aracını doğrudan ayrıntılar sayfasından başlatın.

Sonucu beğenmediyseniz veya her şeyi kendiniz yapmak istiyorsanız, lütfen çalışan bir kitap tasarımcısı Derek Murphy'den Microsoft Word'de (evet, anladınız, Word'ü kastediyoruz) nasıl bir e-kitap kapağı oluşturacağınıza dair bu eğitici videoyu izleyin. Amazon'da desteklenen tek biçim olan görüntü kapağını JPEG veya TIFF'e kaydetmeyi unutmayın.

Kitap fiyatı ve telif ücretlerini belirleme

Amazon KDP'ye kaydolduğunuzda,% 70 telif hakkı seçeneğini (en popüler) seçerseniz, bazı ülkelerde satışlarda% 70'e kadar telif kazanabilirsiniz. Bu fırsattan yararlanmak için Amazon politikasına göre 2,99 ile 9,99 dolar arasında bir minimum fiyat belirleyin.

Bitti!
Yayınlamadan önce Vergi bilgilerinizi KDP hesabınıza girmeyi unutmayın. Satışa başlamak için Mali Kodunuzu kullanabilirsiniz. Kurulumu kolay ama oldu ya, sorun çıktı gerektiğinde çevrimiçi yardım ile 8 dilde yardım alabilirsiniz.

Tebrikler! İlk e-kitabınızı Amazon'da yayınladığınıza göre, çevrimiçi satışlarınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz!

3. Çevrimiçi bir e-kitabın tanıtımı
Satışa başlamadan önce farkındalığa odaklanın.
Kitabınızı tanıtmak için iyi bir web pazarlama stratejisi, incelemeleri almayı amaçlayan farklı eylemleri içermelidir. Başlığınızdaki içerikleri Facebook'ta ve en popüler sosyal ağlarda paylaşın; niş blogcular ile temasa, onlara işinizi anlatmak ve vızıltı oluşturmak için e-kitap tanıtım sitelerine başvurun.

Senin ve senin kitabın hakkında konuşacakları okuyucuların ilgisini çek. İşte e-kitabınızı tanıtmak için anında kullanabileceğiniz bazı fikirler.

FACEBOOK TA BİR KİTABIN TANITIMI

Kitabınızla ilgili bir Facebook Sayfası oluşturmayı öneren birçok kişi bulabilirsiniz.

Yeni bir e-kitap yayınlarsanız, topluluğunuzu tamamen sıfırdan oluştururken kendinizi görürsünüz.
Başka bir deyişle, bir kerede bir unvanı tanıtmak yerine "kişisel markanızı" oluşturun. Facebook'u web sitenizin içerik stratejisine entegre etmek uzun vadede daha fazla sonuç alacaktır.

İşte, Facebook'ta e-kitabınızı tanıtmak için 5 yararlı fikir:

 •    Bir Facebook etkinliğiyle başlığınızı başlatın
 •    Kitap alıntılarını paylaş ve arkadaşlarını yorum yapmaya davet et
 •    Kitabınızdan alıntılar gönderin
 •    Bir kitap fragmanını çevrimiçi dağıtın (işte nasıl yapılacağı)
 •    Kitap sohbet gruplarına katılın ve onları Amazon'da veya Facebook Sayfanızda okumaya ve incelemeye davet edin
 •    Çevrimdışı kitap sunumları yayınlamak için Facebook Live'ı kullan


Ancak daha fazla ilham arıyorsanız, işte size birkaç ipucu daha.

Vızıltı oluşturma: Goodreads ve Wattpad
Hiç Goodreads ve Wattpad topluluklarını duydunuz mu? Okuyucular arasında oldukça  popüler.


Random House tarafından  40.000 okuyucu ile yapılan bir ankette, Goodreads kitap bulmak için en etkili kaynak oldu . 55 milyon kullanıcı çevrimiçi ortamda güçlü bir otorite haline geldi!Goodreads kullanıcıları en sevdikleri kitaplar listesini paylaşır ve incelemelerle satışları artırır, bu yüzden onlara iyi bakmalısınız.

E-kitabınızı Goodreads hakkında tanıtmak için 3 taktik:

 •    kitap sayfanızı çıkış tarihinden en az 2 ay önce ayarlayın
 •    hediye kullanın
 •    ücretli kampanyalarla deneyin. Az miktarda parayla, kitap türünüz ile  ilgilenen ve görünürlüğü% 56'dan fazla artıran potansiyel okuyuculara ulaşabilirsiniz.


Wattpad, web'deki en iyi fan kurgu serisini toplar! Çocuklarda popüler olan, kurgu türüne yönelik (özellikle "genç yetişkin") yazarsanız mükemmeldir. Aslında, Anna Todd'un "After" serisinin ve diğer gençlerin en çok satanlarının ilk adımlarını attığı yer burası. Yayın şirketleri bu topluluğu piyasaya sürmek için bilinmeyen yazarları bulmak için kullanıyor.
Wattpadd 19. yüzyılda seri hikayeler şeklinde çalışır. Yazarlar her seferinde bir bölüm çevrimiçi olarak yayınlarlar. Yani, Wattpadd'den en iyi şekilde yararlanmak için bunu dikkate almalısınız.

Kitabınızı Wattpad'de tanıtmak için:

 •    en az 3 bölüm ücretsiz yayınlayın
 •    topluluk içinde takipçilerle sohbet edin


PR için Twitter ve Instagram kullanma: #fridayreading ve #bookstagram
PR ne olacak? Kitap türünüze veya konunuza odaklanan forumları ve blogları aramak için Twitter ve Instagram'ı kullanın. Sonra bu hashtag'leri kullanarak çevirin veya gönderin.

   #fridayreading: insanlar hangi kitapların okuduğunu paylaşmak için her Cuma Twitter'da buluşuyor. Kitabınızdan bahsetmek ve vızıltı oluşturmak için bu popüler etkinliği kullanın.
   #bookstagram: Instagram'da kitap kapağı sevenler tarafından kullanılan hashtag. Kitap tutkunuzu onlarla paylaşın.4. Daha fazla kazanmak ister misiniz? E-kitabınızı web sitenizde satmak

Indie e-kitap pazar payı 2016'da düşmüş olsa da (büyümeyi 2 yıl yarıya indirdi), insanlar özellikle akıllı telefonlardan e-kitap okumaya devam ediyor.

Dahası, geleneksel yayıncı rolü olmadan, bir rehber veya başka bir kitap yayınlamak daha hızlı ve daha karlı.
Bu yüzden kendi web sitenizi oluşturmak veya bir blog başlatmak (henüz yapmadıysanız), yeteneklerinizi göstermek ve e-kitabınızdan satışları artırmak için sizi doğru sahneye koyuyor.

İşte nedeni:

 •    gelir% 100'dür (bunu bir yayıncı veya dağıtım platformuyla paylaşmanıza gerek yoktur)
 •    kitap fiyatı tamamen size bağlı
 •    Satın alma süreci üzerinde tam kontrole sahipsiniz (soruşturma, ödeme, teslimat)
 •    okuyucularla daha doğrudan bir ilişki
 •    kolayca veri ve satış bilgileri toplayabilirsiniz

Bunlar, çevrimiçi bir topluluk oluşturmak, dijital ürünlerinizi geliştirmek ve karınızı artırmak için temel faktörlerdir. Bu, çevrimiçi mağazanızı yapmak için doğru araca sahip olduğunuzda geçerlidir.

Sonuçlar

Bugün itibariyle ipuçlarımla bir e-kitap yayınlamanız ve çevrimiçi olarak fark edilmeniz daha kolay olacaktır. Sevdikleriniz hakkında bir rehber yazmaya başlamak için yetenek ve yaratıcılığın bir karışımını kullanın ve bu makaleyi adım adım takip edin.

Bir çırpıda kazanmaya başlayacaksınız.


Yorum yok

İçeriğe dön