blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Bir web sitesini yeniden düzenleme ,nasıl yapılır?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Web Tasarım · 23 Mart 2020
Zaten bir web siteniz var: birkaç yıldır yayında ve genel olarak memnunsunuz ... gerçekten mi?

Çünkü ikinci düşüncede, geçen gün gördüğünüz kadar güzel değil ve en önemlisi, daha fazla abonelik almak için formları biraz daha vurgulayabilir ve belki de satışlarını artırmak için ürün fotoğraflarını değiştirebilirsiniz.

Temel olarak, sonuçta güncellenebilecek bazı şeyler var. Belki şimdi web sitenizi yeniden biçimlendirmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir.

Web siteniz ne zaman yeniden düzenlenmeli
Testleri sever misin? Ardından web sitenizi düşünün ve bu soruları yanıtlamaya çalışın.

Endişelenme: Fazla zaman almayacak ve çok ilginç keşiflerle ödüllendirilebilirsin. ]

Hadi başlayalım.

   Ana Sayfanıza daha önce hiç görmediğiniz gibi bakın: hala hoşunuza gidiyor mu?
   Tüm sayfalarınızdaki metni dikkatlice tekrar okuyun: Bilgiler hala doğru ve güncel mi?
   Bir kullanıcının web sitenizde arayabileceği bir bilgi parçası düşünün: kolay ve sezgisel bulunuyor mu?
   Web sitenizi akıllı telefonunuzda açın ve gezinmeye çalışın: her şey düzgün çalışıyor mu?
   Web sitenizin hedeflerini düşünün: satışlar, iletişim bilgileri toplamak, kendinizi tanıtmak ... Siteniz etkili mi?


Her cevaba “Evet” yanıtı verdiyseniz ve samimi ve nesnelseniz: tebrikler! Web siteniz mükemmel: güncel tutun ve size büyük memnuniyet getirecektir.

Öte yandan, “Hayır” cevabını verdiyseniz veya “Evet” iniz bu soruların çoğu için gergin ve gönülsüzse, bu zaman geldi demektir , web sitenizin yeniden biçimlendirilmesi gerekir.

Web sitenizi nasıl yeniden düzenleyebilirsiniz
Biliyorum. Sadece “Web sitemi yeniden yapmam gerekiyor” ifadesini duymak birçok kişinin kalbinde korku uyandırıyor. Mazeretler birikir, çok uzun sürer veya çok fazla maliyet alır veya sitemin olduğu gibi çalışmaya devam edebileceğine inanıyorum ama kendimi geliştirmezsem sadece bir şeyleri kaçıracağım.

Bir web sitesini yeniden hayal etmek, hayal ettiğiniz kadar zor olmak zorunda değildir. Her zamanki gibi, tek ihtiyacınız olan bir plan ve doğru araçlar.

Web sitenizi yeniden şekillendirmenin zaman, para ve sonuçlar açısından felakete dönüşmemesini sağlamak için 8 ipucu.
REKABET ANALİZİ
Onları kopyalamak istemiyoruz, ancak ne yaptıklarını, nasıl yaptıklarını ve farklı şekilde neler yapabileceğinizi anlayın, muhtemelen kullanıcılar için değer katın.

Arama motorları katı kurallara sahiptir ve kullanıcılarda alışkanlık yaratır. Rakiplerinizin hangisinin Google ve kullanıcılar tarafından yüksek derecede sıralandığını anlamak ve web sitelerinin nasıl kurulduğunu görmek, üzerinde düşünebileceğiniz çok ilginç bilgiler verecektir kendi siteniz hakkında.

HEDEF KİTLENİZİ ANALİZ EDİN
Sonunda, sitenizin  kullanıcılarınızı memnun etmesi gerekiyor. Onların neye değer verdiğini, ancak özellikle sorunlarının ne olduğunu ve hangilerini çözebileceğinizi biliyorsanız, ikramiyeyi vurursunuz!

Bu bilgiler neyi ve nasıl iletişim kurmanız gerektiğini ortaya koyabilir: kullanıcılarınıza sadece ürünlerinizi / hizmetlerinizi tanımlamak yerine sunduğunuz avantajlardan bahsederseniz mesajınız çok daha ikna edicidir.
ESKİ WEB SİTENİZİN POTANSİYELİNİ DEĞERLENDİRİN
Eski web sitenizle ilgili her şeyi atmanız veya değiştirmeniz gerektiğini söylemiyoruz. Çok fazla trafik aldıkları veya dönüştükleri için "çalışan" sayfalar varsa - yani, kullanıcıların yapmasını istediğiniz şeyi yapmalarına yol açarlar: kaydolma, satın alma vb.) - değiştirmeye değip değmeyeceğini dikkatlice düşünün. Belki de ihtiyaçları olan tek şey onları yeni tasarıma hizalamaktır.

Google Analytics size yardımcı olabilir: doğru ayarlarsanız, ziyaret sayısı, hemen çıkma oranları ve hedefler gibi parametreler tutmanız gereken sayfalar ile silebileceğiniz sayfalar arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olabilir.

YAPI ÜZERİNDE ÇALIŞMA
Web sitenizin başarısı için iyi bir yapı gereklidir: her şeyden önce, kullanıcı deneyimini etkilediği için; İkincisi, çünkü arama motorlarının sizi nasıl sıraladığı üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Sayfalarınızı doğru bir şekilde yapılandırabiliyorsanız, kullanıcılar yalnızca aradıkları bilgileri kaybolmadan bulamazlar, aynı zamanda onları gitmelerini istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz: CTA'lara (Harekete Geçirici Mesaj, yani dönüşümlere yol açan düğmeler / bağlantılar).
YENİ TASARIMINIZI DEĞİŞTİRİN
Tabii, bu sizin web siteniz, ancak beğenmeniz gereken tek kişi siz değilsiniz: her şeyden önce, kullanıcılarınız beğenmelidir. Başka bir önemli şey: web siteniz modaya uygun olabilir, ancak özellikle işlevsel olmalıdır. Bu nedenle tasarımı düşünün, ancak yalnızca kendiniz belirlediğiniz hedeflere ulaşmayı engellemediği sürece.

Bunu göz önünde bulundurarak, sitenizin tasarımını geliştirirken aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

  •    Kendini tanıtmak
   Sayfanıza iniş yaparken, kullanıcılar kim olduğunuzu, ne yaptığınızı, kimin için ve neden olduğunu hemen anlamalıdır. Diğer sitelere kaçmadan önce kullanıcıların dikkatini çekmek için yalnızca birkaç saniyeniz var.
  •    Sayfanın en üstünde
   Kullanıcılar, sayfanıza gelir gelmez hemen görürler. İnsanları sayfayı okumaya devam etmeye ikna etmeyi çekici hale getirin. Burada, diğer yerlerden daha fazla, başlıklar ve yüksek kaliteli görüntüler önemlidir.
  •    Görüntüler
   Oldukça açık, ancak bir web sitesini yeniden canlandırdığınızda görüntüler çok önemlidir.İnsanlar önce onları görür ve bir saniyede tepki verir: “Bunu beğendim” veya “Bunu sevmedim”.
   Markanıza uygun, bir hikaye anlatabilecek veya duyguları uyandırabilecek yüksek kaliteli görüntülere ihtiyacınız var.
  •    Yazı tipi
   Genellikle hafife alınan yazı tipi seçimi aslında çok önemlidir, çünkü web sitenizin grafik düzenini tanımlamaya yardımcı olur ve içeriğinizin ne kadar okunaklı olduğunu belirler.
   Son zamanlarda tipografiye çok fazla vurgu yapıldı. Aşırı orijinal olmaya çalışmayın , bazı metinlerle cesur olabilirsiniz, ancak genel olarak okunması kolay yazı tiplerine, boyutlara ve renk yollarına odaklanmalısınız.
  •    CTA
   Yukarıda söylediğimiz gibi: CTA'lar kelimenin tam anlamıyla sitenin etkileşimli parçalarıdır. Bu, "Satın Al", "Kayıt Ol", "Bizi Facebook'ta Takip Edin" vb. Gibi metinlere sahip düğmeler anlamına gelir.
   Sayfalarınızı doğru bir şekilde oluşturursanız, ziyaretçilerin dikkatini çeken CTA'lar olacaktır. İyi bir düğme oluşturmak için utangaç veya orijinal olmanıza gerek yoktur. İnsanlar düğmeyi hemen tanımalı, ne yapmalarını istediğini anlamalı ve umarım bunu yapmalıdır.

İÇERİĞİ YAZIN
Eski içeriğiniz muhtemelen el değmeden taşınamaz. Bazı şeylerin yıllar içinde değişmesi zorunludur.
Siteyi yeniden düzenlemek, içeriği güncellemek için iyi bir fırsattır. Yapabiliyorsanız, kendinizi güncelleme bilgileriyle sınırlamayın. Metnin kalitesini de yeniden çalışın. İyi web kopyası hem okuyucuları hem de Google'ı tatmin etmelidir. Yani doğru, akıcı ve ikna edici olmalı, aynı zamanda iyi yapılandırılmış ve SEO kuralları için optimize edilmelidir.
web sitenizi duyarlı hale getirin
Bir web sitesinin doğru görüntülenmesinin ve hem masaüstü bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda kolayca gezinmenin ne kadar önemli olduğunu açıklamam gerekiyor mu? Şüpheliyim, sonuçta hepimiz şimdi bunu yapmasını bekliyoruz.

Siteniz henüz yanıt vermiyorsa, düşünmek için doğru zaman. İyi metinler ve güzel görüntüler gibi, hem insanlar hem de arama motorları mobil uyumlu sayfaları takdir eder. Peki neden bu indirim?
301 YÖNLENDİRMELERİ KUR
Bazı sayfaları güncelleyin, çalışmayanları kaldırın, yeni içeriğe sahip sayfalar ekleyin, yeniden biçimlendirme bu şekilde çalışır.

Ancak kaldırdığınız sayfalar kaybolmaz: bu sayfalar, arama motorları için belirli bir zaman kazanmıştır ve kesinlikle bu değeri kaybetmek istemezsiniz. Çözüm, 301 Yönlendirmeleri kullanmaktır.

301 Yönlendirme, web sitenizin ana makine sunucusuna verdiğiniz komuttur, böylece eski bir sayfanın adresini yazan herkes otomatik olarak yeni bir sayfaya, ideal olarak aynı konuyla ilgili bir sayfaya yönlendirilir. Bu, 404 Hataları (Sayfa bulunamadı) oluşturmaktan kaçınabileceğiniz, Google'ın mutlu olduğu ve organik trafiği kaybetmediğiniz anlamına gelir.

Sonuç
Patronum en iyisini söylüyor: “Ayakta durmak hala kaybetmek demektir”. Bu doğrudur: özellikle her şeyin bir günden diğerine değiştiği çevrimiçi, inovasyon ve sürekli gelişen trendler.

Bir web sitesinin sonsuza dek aynı kalamayacağı açıktır. Yalnızca temsil ettiği kimliğe ve hedeflere göre değil, aynı zamanda hedef kitlesinin talep ve beklentilerine göre de gelişmesi ve değişikliklere uyum sağlaması gerekir.

Başka bir deyişle, web sitenizi yeniden biçimlendirmenin üstesinden gelmek için bir engel olarak değil, durmak ve yansıtmak, stok almak ve yenilenen enerjiyle yeniden yola çıkmak için bir fırsat olduğunu düşünün.
        



Yorum yok

İçeriğe dön