blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Çok dilli bir web sitesi faydaları nelerdir?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Başarı Öyküleri · 29 Mart 2020
Bir web sitesine sahip olmak turizm sektöründeki profesyoneller için çok önemlidir, ancak her şey değildir. Aynı zamanda çok dilli olması gerekir. Müşteriler genellikle uluslararası turistlerdir ve bu tür bir işletmenin başarılı olması için içeriğe kendi dillerinde veya mevcut diller arasından seçim yapmalarına izin vermek genellikle çok önemlidir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi Kuzey İtalya'daki Castello B & B'nin sahibi olan Gian Marco Polonioli'den öğrendik. Gian Marco web sitesini kendisi oluşturdu ve İtalyanca olarak oluşturduktan sonra tek bir dilin yeterli olmadığını fark etti. Çok dilli bir web sitesi oluşturmanın neden kendi sözleriyle önemli olduğunu öğrenin.

Yabancılardan gelen soruları artıran bir vitrin web sitesi
AdWords'e çekici görüntüler ve reklamlar ekleyerek Gian Marco, B & B'nin görünürlüğünde hızla önemli bir artışa yol açan bir web sitesi oluşturdu.

"Birçoğu yurt dışından gelen rezervasyon talepleri gibi web sitemdeki trafik de arttı."

Yabancı dilde yapılan araştırmalardaki büyük artıştan sonra Gian Marco, web sitesinin İngilizce versiyonunu oluşturmaya da karar verdi.

Çok dilli bir web sitesinin avantajları
İletişim, bugünün çok kültürlü gerçekliğinde özellikle zorlayıcı olan, anlamak ve anlaşılabilir olmak anlamına gelir. Bu nedenle, çevrimiçi olarak birkaç dil konuşmamız gerektiği de anlamlıdır ve çok dilli bir web sitesi oluşturmak, dil engellerini aşmanın ve dünyanın geri kalanıyla daha kolay iletişim kurmanın en iyi yoludur. Ancak bir web sitesini birçok dilde sunmanın avantajları nelerdir? Gian Marco’nun B & B'si birçok açıdan faydalandı:

- uluslararasılaşma: Neden dünyanın her yerinde kendi ülkenizi ziyaret etmek isteyen müşteriler olabileceği zaman kendinizi iç pazarla sınırlandırıyorsunuz?
- müşteri güveni oluşturmak: müşteriler bir web sitesini kendi dillerine çevirmeye yönelik çalışmaları takdir eder ve bu bir güven duygusu yaratır.

“Onların dilini konuşursanız, insanlar kendilerini daha rahat hissederler ve güvenlerini daha kolay elde edebilirsiniz”

Tabii ki, yüksek kaliteli hizmet her zaman en önemlisidir, ancak dil insanları her şeyden daha fazla bir araya getirir. Çok dilli bir web sitesi müşteri hizmetlerine özen gösterir;
- rekabet avantajı: müşterilerinizin dilini konuşmak, yapmayan herhangi bir işten bir adım önde olduğunuz anlamına gelir. Aslında, insanların kendi dillerinde konuşabilecekleri kuruluşları seçme ve başkalarını göz ardı etme olasılığı daha yüksektir.
- arama motoru avantajı: bu araçlar kullanıcıların ana dilinde çalışır ve normlarını ve geleneklerini dikkate alır. Çok dilli web siteleriyle, arama motorları bu kullanıcıları siteye getirir. Web sitenizi birçok dilde kullanıma sunmak, uluslararası pazara erişim fırsatı yakalamanıza olanak tanır.

Yerelleştirmenin önemi
Web sitesi yerelleştirmesi, sınırların ötesine ulaşmanıza ve dünyanın her yerindeki insanlarla kendi dillerinde konuşmanıza olanak tanır. Ancak metnin kusursuz bir şekilde çevrilmesi gerekir, aksi takdirde web siteniz kötü yapılmış ve hatta bazen güvenilmez görünecektir.

Aslında, bir web sitesinin yerelleştirilmesi sadece bir dilden diğerine aktarılması anlamına gelmez ve yanlış çeviri yapabilmeleri ve profesyonel çevirmenlerin göz ardı etmediği belirli yönleri dikkate almamaları nedeniyle otomatik çeviri araçlarının kullanılmasını öneriyorum. Müşterilerinizin güvenini kaybetmemek için web sitenizi düzgün bir şekilde tercüme ettirin. Bu tür işlerde uzmanlaşmış ajanslarla çalışmayı seçebilirsiniz.

“Web sitemi çevirmek için otomatik araçlar kullanmadım: İngiliz bir arkadaşımdan yararlandım. Sayfalarımın doğru, doğru olmasını ve ziyaretçilerin “evde” hissetmelerini sağlamak istedim.

Detaylar Fark Yaratır
Kullanıcıların metninizin tam anlamını farklı dillerde anlamasını sağlayan etkili yerelleştirme, bir web sitesinin sıklıkla gözden kaçan bölümlerini de içermelidir. Örneğin, grafik öğeleri, altyazıları ve iletişim formlarını unutmayın: web sitenizin bu yönlerinin her biri önemlidir ve hafife alınmamalıdır.
Potansiyel bir müşteri bir otel odasına ilgi duyabilir, ancak başka bir dilde haritalar, resim yazıları ve formlar içeren bir sayfa bulmak, sorgulamalarını tamamlamak için onları çok şaşırmış bırakabilir.

“Yaptığım ilk şey, formların çevrilmesini istemekti. Kullanıcıların benimle iletişim kurmasını sağlayan kısmı unutmak istemiyordum. Bu, olabildiğince açık ve basit olması gereken andır. ”

Gelecek daha da uluslararası
Web sitesini İngilizceye yerleştirerek harika sonuçlar elde ettikten sonra, Gian Marco da Almanca bir versiyon eklemeyi düşünüyor. Müşterilerinin birçoğu aslında Almanca konuşanlar ve Gian Marco, dillerinde bir web sitesiyle hoş karşılandıklarını planlıyor. Gelecek daha kozmopolit oluyor!

“Müşterilerimin çoğu Almanca konuşuyor: Dilimi de o dile çevirmeyi planlıyorum. Kullanıcılarımın B & B’nin web sayfalarına göz attıkları andan itibaren “kendilerini evlerinde” hissetmelerini istiyorum. ”

Ben kendim yaptım. Sende yapabilirsin.Yorum yok

İçeriğe dön