blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

E-Postanın önemi. E-Mail Pazarlaması Nasıl Olur?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 30 Nisan 2020
E-postanın mükemmel bir iletişim kanalı olduğu açıktır ve şirketiniz bunu yapmadıysa, kesinlikle bir pazarlama aracı olarak kullanmaya başlamalısınız.

Öyleyse e-posta pazarlamasının hemen hemen her şirket için hayati önem taşıdığına dair 5 harika nedene bir göz atalım.

E-posta pazarlaması ekonomiktir
E-posta pazarlamacılığının diğer tüm pazarlama stratejilerine göre avantajı daha fazladır (SEO, SEM, Sosyal Medya, Tıklama Başına Ödeme, Satış Ortaklığı Pazarlama vb.) oldukça ucuzdur. Ve bu gibi belirsiz zamanlarda bu her zamankinden daha önemli!

Uygulamada, karşılaşacağınız ana maliyet, bunları göndermek için kullanacağınız e-posta yazılımının maliyetidir. Piyasada birçok e-posta hizmeti vardır ve iyi haber, genel olarak, hepsinin ücretsiz deneme sürümü veya ücretsiz, giriş düzeyinde bir plan sunmasıdır. Tabii ki, onlar da özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak ölçeklendirilebilir daha yüksek düzey planlara yükseltmek için izin verir.

Bu ipucunu takip edin: acele etmeyin ve e-posta pazarlama platformunuzu dikkatle seçin. Platform seçiminiz iletileri kişiselleştirme, hız ve güvenli gönderme, kampanyanın ilerlemesini izleme yeteneği ve anketler veya sosyal paylaşım gibi diğer gelişmiş özellikler için seçeneklerinizi belirleyecektir. Amacınıza uygun en iyi çözümü bulmak için özellikleri ve maliyetleri değerlendirin.

Başka bir ipucu ister misiniz? Sendinblue'yu deneyin: e-posta kampanyalarını ve bültenlerini yönetmek için dünyanın en iyi platformlarından biridir. Çok kolay ve ücretsiz olarak başlayabilirsiniz.

E-posta pazarlaması müşterilerinizle ilişki kurmanıza yardımcı olur.

Tamam, e-posta göndermek uygun. Ama neden ilk etapta yapmalısınız? Şimdi konunun kalbine gidiyoruz. Cevap basit: çünkü insanları bilgilendirmenize ve onlarla olan ilişkinizi geliştirmenize izin veriyor. Ve bu faktörler, hangi işte olursanız olun, şirketinizin başarısının dayandığı temeldir.

Birkaç örnekle bunun ne anlama geldiğine daha yakından bakalım.

Tabii ki, ilk adım e-posta adreslerini toplamaktır. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır: Müşterilerinize e-postalarını, mağazanızı veya restoranınızı ziyaret ettiklerinde, bir sadakat kartına kaydolmaya davet ederek veya güncellemeleri almak için çevrimiçi bir formla kaydolmalarını isteyebilirsiniz.

Bir kişi listeniz olduğunda eğlence başlıyor, çünkü yeni olasılıklar dünyası artık size açık.

Her şeyden önce, müşterilere indirimler veya özel teklifler hakkında bilgi vermek için tamamen satışla ilgili e-postalar gönderebilirsiniz. Bunlar özellikle önemlidir, çünkü işinizi artırmanıza yardımcı olurlar, ancak kendinizi yalnızca bu tür bir mesaj göndermekle sınırlandırmayın. Bir süre sonra kişiler onlardan yorulabilir ve abonelikten çıkabilir. Yararlı olmaya çalışın. Yalnızca satışla ilgili güncellemeler göndermek yerine, abone listenizde ilginç olabilecek bilgileri abone olmalarına devam ettirmek için paylaşın. Örneğin, mevsimsel menüleri tanıtmanın yanı sıra, restoran sahipleri birkaç gizli ipucu vermeyi veya daha kolay, daha erişilebilir tariflerinden bazılarını paylaşmayı seçebilirler. Amacınız müşteri sadakatini güçlendirmek olmalıdır, sonuçta, yeni müşteriler edinmenin maliyetinin, zaten şirket veritabanınızda bulunan müşterileri sürdürme maliyetinden ortalama dört ila on kat daha fazla olduğunu unutmayın.

İşletmeniz büyüdükçe, insanların benzersiz hissetmeyi sevdiğini ve e-posta pazarlama platformlarının hedeflenmiş, kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturmanıza izin verdiğini anlayacaksınız. Mesajlarınızı ne kadar iyi hedeflerseniz, o kadar iyi sonuç elde edersiniz. Örneğin, müşterilerinize mutlu yıllar dilemek veya özel günleri kutlamak için e-postalar göndermeyi deneyin ; bunlar, yapılandırılması kolay otomatik iletilerdir ve müşterilerinizin çoğunun, özellikle de onlara biraz hediye verdiğinizde, takdir edeceğini unutmayın.

Sonunda, e-posta göndermek herhangi bir müşteriye ulaşmak için mükemmel bir yoldur:

  •    memnun olmayan müşterileri, fikirlerini önemsediğinizi, geliştirmek istediğinizi ve ikinci bir şansı hak ettiğinizi bilerek kısa bir anket doldurmaya davet edebilirsiniz;
  •    “uyuyan” müşterileri, belki de geçemeyecekleri bir teklifle cazip hale getirerek yeni bir satın alma işlemi gerçekleştirmeleri için teşvik edebilirsiniz;
  •    hevesli müşterilerden, herhangi bir işletme için paha biçilmez bir mal olan bir inceleme bırakmasını isteyebilirsiniz.

E-posta pazarlaması diğer pazarlama araçlarıyla entegre edilebilir

E-posta pazarlamasının bir diğer avantajı çok yönlülüğüdür ; aklınızdaki kampanyaya bakılmaksızın, kişi listenize bir e-posta göndermeniz ek bir destek sağlayacaktır.

Bir etkinliği tanıtmak istediğinizi varsayalım ; bütçeniz varsa, bunu kesinlikle geleneksel medyada (posterler, basılı, radyo vb.) Yayınlayabilir, sosyal medyayı kullanabilir ve çevrimiçi etkileyicilerle işbirliği yapmaya çalışabilirsiniz. Bir e-posta kampanyası eklemek doğrudan bu stratejiye uyar.

Bu çeşitli çabaların oluşturduğu tüm web trafiğini etkinlik için özel bir açılış sayfasına yönlendirerek, katılmak isteyen kişilerden e-posta adresleri toplayabilirsiniz. Daha sonra bu kişilere hedefli bültenler gönderebilirsiniz.
Etkinlikten önce, tahmin oluşturmak ve insanları heyecanlandırmak için e-postaları kullanın. Onlara tarihi hatırlatmanın ve onları katılmaya teşvik etmenin oldukça etkili bir yolu.

Etkinlik sona erdiğinde, sonuçları paylaşmak, birkaç sahne arkası anını paylaşmak veya katılımcılardan geri bildirim istemek için e-postaları kullanabilirsiniz. Bu bilgiler, bir sonraki tarihinizi düzenlemek için çok değerli olabilir.

Yeni müşteriler kazanmak, bir promosyon kampanyası yayınlamak, yeni bir ürün / hizmet başlatmak vb. Gibi farklı hedefleriniz varsa, yukarıdaki strateji genel olarak aynı kalır ve e-posta göndermek, şirkete entegre olmak için mükemmel bir araçtır. planladığınız diğer girişimlerin bir karışımıdır.

E-posta pazarlaması mobil uyumludur

Yakın tarihli bir araştırmaya göre, tüm e-postaların % 42'si akıllı telefonlarda veya tabletlerde açıldı. (Turnusol)

Bu, e-postaların başka bir fırsat sunduğu anlamına gelir ; kişilerinize oldukları yerden ve günün neredeyse her anında erişebilir ve bağlantı kurabilirsiniz. Amerikalıların yaklaşık % 50'sinin e-postalarını yatakta kontrol ettiğini ve % 42'sinin banyoda kontrol ettiğini düşünün (TechCrunch).

Ayrıca, müşterilerin % 69'unun akıllı telefonlarından bir satın alma işlemini tamamlamadan önce bir e-postadan etkilendiğini belirtmek de ilginçtir. (Yıkıcı Reklamcılık)

Tüm bunlardan ne öğrenebiliriz? Bu, e-postalar ile kişilerimize doğru zamanda ulaşabilir ve aradıkları bilgileri veya satın alımlarını daha sonra yapmak yerine daha erken yapmak için doğru nedeni paylaşabiliriz. Ancak, aynı zamanda, e-postalarımızın masaüstü veya akıllı telefon veya tablet üzerinden görüntülenip görüntülenmediğinin mükemmel görünmesinin çok önemli olduğunu gösteriyor.

Haber bülteninizi oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var. Neyse ki, düzenleme yazılımları e-postalarınızı oluşturmanıza ve yalnızca tüm önemli e-posta istemcileriyle değil, aynı zamanda mobil ile de uyumlu olduklarından emin olmanıza yardımcı olacak şekilde optimize edilmiş şablonlar veya diğer özellikler sunar .

E-posta pazarlaması “YG'nin kralı” (ROI)

Pazarlama dilinde kullanılan tüm kısaltmalara aşina değilseniz, YG 'NİN (ROI-''return on investment)  “yatırım getirisi” anlamına geldiğini bilmelisiniz ve bu sadece yatırım yaptığınız sermayeye ne kadar geri döndüğünüzün bir göstergesidir.

Ayrıca, on yılı aşkın bir süredir, e-postanın mevcut diğer tüm araçlara kıyasla en yüksek yatırım getirisini sağlayan kanal olduğu kanıtlanmıştır.

Aslında, e-posta pazarlamasına harcanan her 1 $ 'ın bir getiri veya 44 $ kazandırdığı tahmin edilmektedir (Kampanya Monitörü).

Bu, e-postaların yeni müşteriler edinmede Facebook veya Twitter'dan (McKinsey) 40 kat daha etkili olduğu anlamına gelir.

Tüm büyük pazarlamacıların e-posta pazarlamasını pazarlama karma dahil etmelerinin nedeni budur ve gelecekteki planlamalarında bu araca yatırım yapmaya devam etmektedirler.

Sonuç olarak: e-posta pazarlaması neden buna değer?

İşte e-posta pazarlamasının diğer kanallara göre avantajlarının bir özeti:

  •    hız: hazırlık, gönderme ve makbuz süreleri çok düşük, neredeyse anında;
  •    etkililik: doğrudan müşterilerinize ulaşmanıza ve müşteri sadakatini artırmanıza olanak tanır;
  •    çok yönlülük: e-postalar çeşitli bağlamlarda kullanılabilir ve diğer pazarlama araçlarınızla kolayca entegre edilebilir.
  •    kolaylık: ucuzdur ve mükemmel bir yatırım getirisi sağlar.


Şimdi çalışma ve kendinizi deneme zamanı! Bu büyüleyici dünyadaki tüm ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız, beni takip etmeye devam edin.



Yorum yok

İçeriğe dön