blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

ETİKETLERİN BAŞLIKLARI: Bunlar nedir ve SEO'nuza nasıl yardımcı olabilirler?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Web Tasarım · 6 Şubat 2020
ETİKETLERİN BAŞLIKLARI: Bunlar nedir ve SEO'nuza nasıl yardımcı olabilirler?
Etiket başlığı, her web sayfasının başlığını gösteren HTML kodudur. Bu öğe, SERP'de (arama motoru sonuç sayfası) tıklanabilir bir bağlantı olarak görüntülenir. Etiket başlıklarının iki amacı vardır: SEO'yu geliştirir ve okuyuculara sayfanın içeriği hakkında bilgi verir.

Teknik olarak, etiket başlığı, bir web sayfasının başlığına eklenen <title> </title> etiketi içinde yer alan bir metin dizesidir. Web sitenizdeki her sayfanın benzersiz bir başlık etiketi olmalıdır.

Yeni bir blog yazısı yazdığınızda veya web sitenizde yeni bir sayfa oluşturduğunuzda, her yazı veya sayfanın arama motorları tarafından sıralanacağını unutmayın. Sonuçlar sayfasında gösterildiklerinden emin olmak için bunları optimize etmek istersiniz. Bu nedenle, sayfayı konumlandırmak için kullanmak istediğiniz ana anahtar kelimeyi içermesi gereken stratejik bir etiket başlığıyla başlamak önemlidir. Mümkünse, ilgili birkaç tanesini de ekleyebilirsiniz. Google'ın kendi yönergeleri kısa, açıklayıcı ve çekici başlıklar kullanmanızı söyler.

Etiket başlığınızın doğru şekilde optimize edildiğinden emin olmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir kontrol listesi:

  •     Sayfa ile alakalı bir veya daha fazla anahtar kelime kullanın.
  •     55 ve 60 karakter arasında kalın ve 65 karakteri aşmayın; bu, Google'ın SERP'deki her sonuç için görüntülediği maksimum uzunluktur.
  •     Açık ol.
  •     En alakalı anahtar kelimeyle yönlendirin.
Bununla birlikte, arama motorlarının gereksinimlerine uymanın yanı sıra, etiket başlıklarının ziyaretçilerin ilgisini çekmesi gerektiğini unutmayın. Sonuçta, amaç onları web sitenize çekmek. İşte kullanıcılarınızın aklında kalacak etiket başlığı için birkaç ipucu:

  •     Sayı ekleyin veya bir soruna çözüm bulun. Örneğin: "Etkili bir etiket başlığı yazmanın 30 yolu".
  •     Avantajları vurgulayın: iyi etiket başlıkları, indirimleri veya markanın somut avantajlarını vurgular. Genellikle "indirim", "24 saat gönderim", "ücretsiz iade" vb. Kelimeleri içerir.
  •     Belirli bir harekete geçirici mesajı aktarmak için etiket başlıklarını kullanın. Örneğin, "Yakınında bir ev arayın ..."
  •     Markalı bir sorgu ekleyin: ürününüzün veya markanızın adına karşılık gelen bir anahtar kelime. Kullanıcı markanızı arıyorsa, markayı hemen bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Etiket başlığı, Google'ın ve diğer arama motorlarının bir web sayfasını değerlendirmesine yardımcı  öğeler olan web sitesinin HTML etiketlerinin bir parçasıdır. Bu etiketlerin bazıları özellikle bir web sitesinin sıralaması için önemlidir. Etiket başlıklarına ek olarak, en önemlileri "meta açıklama" olarak da bilinen açıklama ve başlık etiketleri (H1, H2, H3 vb.) İçerir. Meta etiketi, sitenin içeriğini Google'ın arama motoru sonuç sayfasındaki kullanıcılara açık bir şekilde açıklamaya da yarar. Bu, sitenizde aradıklarını bulup bulamayacaklarına karar vermelerine yardımcı olur. Bu arada başlık etiketleri, arama motorlarına sayfanın içeriğinin hiyerarşisi hakkında bilgi verir. En önemli bilgiler H1 etiketi altında düzenlenir ve ana anahtar kelimeyi, ardından altyazılı H2'yi vb. içermelidir.

Web sayfanızın SEO'sunu geliştirmeye yardımcı olabilecek diğer öğeler arasında, başka bir web sayfasına(aynı web sitesinde fakat diğer sayfalara) bağlanmak için metinde kullanılan kelimeler veya kelime öbekleri  metninizdeki listelerin daha net okunmasını kolaylaştırır.Yorum yok

İçeriğe dön