blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Evden Sorunsuz Çalışmak için 10 ipucu

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 13 Mayıs 2020
Birçoğumuz için bu sadece bir rüyaydı, diğerleri için zaten rutindi. Şimdi, çoğu için bir zorunluluk haline geldi ; devam eden pandemi herkesi mümkünse sıçrama yapmaya itti ve kendimizi ofise gitmek yerine evden çalışırken bulduk. Bu değişim yeni bir moda haline geldi ; akıllı çalışma.

Ancak işinizi evden yapmak, özellikle de buna alışkın değilseniz, bir meydan okuma olabilir.

Dikkat dağıtıcı unsurlar ve “zihinsel tuzaklara” düşme riskleri her yerde olduğu gibi evde de vardır. Yani organizasyonun yüksek verimlilik seviyeleri ve hedeflerinize ulaşmanın anahtarı olduğu anlamına geliyor.

Eğer işinizi evden yapabiliyorsanız ve hala iş hayatınızı aile hayatınızdan ayırmak için uğraşıyorsanız, işlerinizi herhangi bir arıza yapmadan yönetmenize yardımcı olabilecek 10 ipucu.

 •    Teknolojiye yatırım yapın
 •    Özel bir çalışma alanı oluşturun
 •    Çalışmanızı düzenleyin
 •    Profesyonel giyin
 •    Aralar vermek
 •    İletişim kurmaya devam et
 •    Bağlantıyı kesmeyi öğrenin
 •    Rutinler ve ritüeller oluşturun
 •    Açık anlaşmalar, kalıcı dostluklar
 •    Sabırlı ol


Teknolojiye yatırım yapın

Ofiste kullandığımız teknoloji genellikle evde sahip olduğumuz teknolojiden farklıdır. Ancak, işimizi iyi yapabilmek için, ihtiyaç duyduğumuz tüm araçları, ihtiyaç duyduğumuzda kullanabilmeliyiz.

Eski bir dizüstü bilgisayar, güncellenmemiş yazılım ve yavaş internet bağlantıları teoride yönetilebilir ; ne yazık ki, her zaman beklemek veya daha uzun, daha kıvrımlı süreçlere uyum sağlamak için zaman, sabır veya arzumuz yoktur.

Bu klasik, "para harcayarak tasarruf edin" senaryosudur. İşiniz için doğru donanıma, yazılıma ve bant genişliğine yatırım yapın ; harcadığınız her kuruş zaman ve hayal kırıklığı açısından tasarruf edilen bir kuruş.

Özel bir çalışma alanı oluşturun

Eviniz yeterince büyük olduğu sürece, en iyi strateji, yaşam alanınızın geri kalanından açıkça ayrılmış özel bir çalışma alanı oluşturmaktır. Ayrı bir odayı bir ev ofisine dönüştürmek, özellikle çağrı almak zorundaysanız ve evde çocuklarınız varsa, tüm farkı yaratabilir.

Bununla birlikte, boş bir odaya sahip olacak kadar şanslı olmasanız bile, evinizin diğer bölümlerinde, oturma odasının bir köşesi gibi etkili bir çalışma ortamı oluşturabilirsiniz. Bu durumlarda şunu unutmayın:
Tüm odalar eşit derecede uygun değildir. Evinizde rahatlamak için kullanılan alanlardan kaçının ; beynimiz yatak odalarını üretken bir yer olarak değil, uyuma yeri olarak tanımlar.

 •    Biraz gizliliği garanti edecek duvarlarınız yoksa, mobilya, ekran, panel veya bitki kullanarak daha yaratıcı çözümler bulmaya çalışın.

 •    Dağınık doğal ışıktan faydalanmak için pencerelerin yakınındaki alanları seçin ; ancak parlamayı önlemek için ekranınızın ışıktan uzağa açılı olduğundan emin olun.

 •    Doğru sandalyeyi seçin, çünkü kaçınılmaz olarak saatlerce üzerinde oturacaksınız. Rahat olmanın yanı sıra iyi duruşunuzu korumanıza izin veren bir sandalye, sağlığınız için çok önemlidir.

 •    Kablolar yüzünden evde gezinmek zor olabilir ; kendinizi elektrik prizlerine yaklaştırın ve bunlara karışmamak için terlik giyin.

Çalışmanızı düzenleyin

"Lojistik" ile ilgilendiğinizde, organizasyona geçebilirsiniz. Evden başarılı bir şekilde çalışmanın büyük bir kısmı ne kadar iyi organize olabileceğinize bağlıdır ve bu nedenle evin etrafında bekleyen çok sayıda sinsi dikkat dağınıklığından kaçının. Çocuklar sizi çağırıyor, çamaşırları biriktiriyor, yürüyüş için yalvarıyor, buzdolabının içinden çağıran pasta dilimi vs.

Organize olmak için şu en iyi uygulamaları izleyin:

   Gününüzü planlayın. İş gününüz için bir zaman çizelgesine karar verin, tıpkı bir zaman çizelgesini yumruklamanız ve ona bağlı kalmanız gibi. Bu mutlaka sabah 8'de başlamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez, aynı zamanda nokta 5: 30'da bitirmek zorunda olduğunuz anlamına da gelmez. Önemli olan, iş için zaman ayırmak, o zamanın tamamı boyunca işinize konsantre olmak, daha sonra başka şeylere dönmektir.

   Orta vadeli planlar yapın. Karşılamanız gereken son tarihlere bağlı olarak günlerinizi, ağır iş yüklerini günleri daha hafif günlerle dengelemek için haftalık bir takvim kullanın.

   Günlük hedefler belirleyin. Günün sonunda buluşma hedefiniz varsa, zamanınızı daha iyi yönetebilir ve daha motive hissedebilirsiniz. Bir işi yapılacaklar listenizden geçmeniz tatmin edici değil mi? Ne kadar çok tatmin bulabilirseniz, devam etmek için o kadar çok güdülenirsiniz.

Profesyonelce giyin.
İşe hazırlanma şekliniz, evinizde "işe gitmek" için bir yere sahip olmak kadar önemlidir.

Her gün pijamalarınızda veya terlemelerinizde kalmak inanılmaz cazip gelse de, sanki işe gidecekmişsiniz gibi giyinmek, bir sonraki odaya gidip gelseniz bile çok önemlidir. Evden çıkmış gibi giyin.  Profesyonel görünmeniz gerekiyor.  Bu, "ev" ve "iş" arasındaki resmi ve zihinsel geçişi tam olarak yapmanıza yardımcı olacaktır.

Küçük görünebilir, ancak deneyin ; büyük bir fark yarattığını göreceksiniz.

Aralar vermek

Molalar önemlidir. Ofiste, bu duraklamalar genellikle iş arkadaşlarınızla kahve içerken sohbet etme fırsatlarıdır ve işler evde biraz farklı olsa da, sizin için en iyi olan uzlaşmaları bulmanız gerekir ; en ufak dikkat dağılmasına izin vermeyin , ancak pilleri ara sıra tekrar şarj etmeyi (yani kendinizin sarjını :) )  unutmayın.

İletişim kurmaya devam et

Evden çalışmak, bir ofisten çalışmanın sosyal yönünü kaçırmak anlamına gelir ; iş arkadaşlarınız fiziksel olarak mevcut değildir ve kahve makinesinde birbirinizi kolayca güncelleyemez veya molalar sırasında basit bir sohbet edemezsiniz.

Her ne kadar zor gibi görünse de, en azından ilk önce, teknolojinin bize sunduğu çeşitli araçları kullanarak irtibatta kalmaya çalışın.

Aslında, çalışmanızı veya kişiler arası ilişkilerinizi etkilemekten uzak durmak için normalde olduğundan daha fazla iletişim kurmaya çalışın ; gerekli tüm bilgileri eklediğinizden ve aynı sayfada olduğunuzdan emin olmak için ekstra bir mesaj çeşitli detaylar hakkında talihsiz yanlış anlamaları ortaya çıkarmak daha iyidir.

Her şeyi işlemek için sadece e-posta kullanmayı düşünüyorsanız, çok daha etkili çözümler olduğunu unutmayın. Basecamp, Trello ve Asana, şirketlerin projeleri yönetmek ve ekipleri düzenlemek için kullandıkları en popüler araçlardan sadece birkaçı; kullanımı kolaydır ve tüm ekip devreye girdiğinde vazgeçilmez hale gelirler.

Her saat birkaç dakika sürebilir veya sabahın ortasında küçük bir egzersiz gibi başka bir şey yapmak için daha uzun bir mola verebilirsiniz. En önemlisi, öğle yemeği için gerçek bir mola verin ve kesinlikle bilgisayarın önünde yemek yemekten kaçının ; gerçek iş acil durumları için istisnalar olabilir, ancak köklü bir alışkanlık haline gelmesine izin vermeyin.

Bağlantıyı kesmeyi öğrenin

Ofiste, bilgisayarınızı kapattığınızda, iş arkadaşlarınıza veda edip eve gittiğinizde belirli bir kapanma süresi vardır. Evden çalışırken de aynı şey gerçekleşmelidir. İş gününüze bir son vermek ve işe bağlı kalmak ve dikkat dağınıklığından kaçınmak için olduğu kadar titiz olmanız gerekir.

Evden çalışmak aile hayatınızdan ve iş dışındaki hayatınızdan uzak durmamalıdır ; bu yüzden bağlantıyı kesmeyi öğrenin ve kişisel yaşamınızı ve tutkularınızı geliştirmeye devam etmek için kendinize zaman ayırın.

Özellikle her zaman çalışma tuzağına düşmek, hobilerinizden veya ailenizden “son bir şey” yapmak için zaman ayırmak çok kolay olduğu için. Çalışma gününün sonu ile kişisel zamanınızın başlangıcı arasında net bir ayrım olmadan dengeyi uzun süre koruyamazsınız.

Rutinler ve ritüeller oluşturun

Bazı insanlar sabah erken saatlerde daha iyi çalışır, diğerleri öğleden sonraları ve hatta geceleri daha üretken olur. Bir ofiste çalışıyorsanız, tercihlerinize bakılmaksızın ofisin çalışma saatlerini takip etmelisiniz, ancak evden çalışırken  belirlenmiş hedeflerinize ulaştığınız sürece  zamanınızı istediğiniz gibi organize edebilirsiniz.

En iyi hangi saatlerde çalıştığınızı öğrenin ve günlük rutininiz için çerçeve olarak kullanın ; ofiste tuttuğunuz  çalışmaktan çok daha üretken olacaksınız.

İş gününüzün sonunda, bir fincan çayı yudumlamak ya da 10 dakikalık rahatlama için kendinizi şımartmak gibi kişisel bir ritüel ile ödüllendirin. Bu alışkanlıklar, çalışma hayatınızı ev hayatınızdan ayırmanıza yardımcı olur ve ilkinin ikincisini devralmasını önler.

Açık anlaşmalar, kalıcı dostluklar
Yalnız yaşamanız durumunda, ister ev arkadaşlarınız, eşiniz, ister çocuklarınız olsun, birlikte yaşadığınız kişilerle bazı kurallar üzerinde anlaşmanız gerekir.

Sizinle birlikte yaşayan insanların ne zaman müsait olduğunuzu ve ne zaman rahatsız edilemeyeceğinizi bilmesi önemlidir. İşe ayrılan süreleri, ailenize veya hobilerinize ayrılan süreleri belirleyin ve hepsinden önemlisi, herkesin hemfikir olduğundan ve mümkün olduğunca iyi takip edeceğinden emin olun.

İşin püf noktası, onlara yalnız bırakılmanız gereken günlerdeki anları önceden anlatmaktır. Başkalarının çeşitli görevlerinizin ne kadar önemli, acil veya karmaşık olduğunu anladıklarını varsaymayın. En başından itibaren açık olmak, en çok konsantre olmanız gerektiğinde kesintiye uğrama hayal kırıklığına neden olacak ve evdeki ilişkileri daha huzurlu ve rahat tutacaktır.

Sabırlı ol
Son ipucu muhtemelen en önemlisidir ; kendinizi bol sabırla donatın.

Bazen sabırlı olmak, yavaş bağlantıları, iletişimsizlikleri, dikkatinizi isteyen çocukları veya rutininizdeki diğer engelleri aşmanın tek yoludur.

Sonuçta, işlerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için  belki de farklı nedenlerle  genellikle büyük miktarlarda sabra ihtiyacınız var.

Bu yüzden cesaretiniz kırılmasın; evden başarılı bir şekilde çalışmak mümkündür ve aynı zamanda çok faydalı olabilir. Benden örnek al ; Birkaç ay önce akıllı çalışmayı keşfettim ve şimdi yemek masamdan bu yazıyı yazmayı bitirdim.Yorum yok

İçeriğe dön