blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Google My Business nedir ve Nasıl Kullanılır?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde İnternet Pazarlaması · 27 Mart 2020
Google My Business, Google tarafından sunulan ve arama sonuçlarında daha kolay bulunabilmeniz için işletmeniz için çevrimiçi bir varlık oluşturmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir hizmettir. Bu hizmet nasıl çalışıyor, bilmeniz için önemli olan nedir ve çevrimiçi işinizi geliştirmeye nasıl yardımcı olabilir? Bu soruları bu makalede cevaplayacağım.

Google My Business: Neden Kullanmalısınız?
Zaten bir web siteniz olsa bile, Google My Business mevcut web sitenizi tamamlar, çünkü işletmenize herkese açık bir kimlik ve Google'daki kendi özel girişinizle bir varlık gösterir. Google My Business'ta profil sahibi olmanın ana nedeni nedir? Size dünyanın en popüler arama motorunda profesyonel ve doğrulanmış bir liste sunar. Bu, organik görünürlüğünüzü artırabilir ve yeni müşteriler çekmeyi kolaylaştırabilir. Arama motorunda iyi bir organik sıralama aslında arama trafiğini artırmak ve daha fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşmak için mükemmel bir yoldur. İşletmenizle ilgili verdiğiniz bilgiler yalnızca organik Google aramasının sonuçları değil, aynı zamanda Google Haritalar'da da görüntülenecektir. Son olarak, Google My Business'ta bir profil oluşturarak Google Ads (sponsorlu bir reklam kampanyası oluşturmak için ödeme yaptığınız Google'ın aracı) gibi ek tanıtım hizmetlerine erişebileceksiniz.

Google My Business profili nasıl oluşturulur?
Google My Business'a kaydolmak ve hesabınızı etkinleştirmek için business.google.com adresine gidin ve “Şimdi başla” yı tıklayın. Profilinizi oluşturma adımları çok basit ve sezgiseldir. İşletmenizin türü ve konumlarınız gibi diğer önemli bilgilerle birlikte işletme adınızı girmeniz istenir. Bir şirket değil, serbest çalışan bir serbest meslek sahibi ya da profesyonel değilseniz? Endişelenmeyin, Google My Business herkes içindir. Kendi hesabınıza çalışıyor olsanız bile işletmenizi kaydedebilirsiniz, bu size Google'da profesyonel bir giriş yapma fırsatı verir. Ayrıca, dilerseniz Google My Business, portala girdiğiniz tüm bilgileri içeren basit bir web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Bu web sitesi özelliğini kullanarak profesyonel profilinizi tamamlayabilirsiniz! Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Google My Business işletme girişinizi doğrulamanızı ister. 12 gün içinde işletme adresinize posta yoluyla bir doğrulama kartpostal gönderilir. Bu adım tamamlandığında, işletmeniz canlı olacak ve varlığınız arama motorunda geliştirilecektir!

Artık Google My Business'a sahip olduğunuza göre, bu araçtan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?
Profili açtığınızda, gösterge tablosu burada açıklayacağım çeşitli bölümleri görüntüler.
GÖNDERİLER
Burada, yararlı bilgiler, teklifler, haberler, ürünler ve istediğiniz tüm güncellemeleri paylaşarak takipçilerinizi güncelleyebilirsiniz.
INSIGHTS
Bu bölümden müşteri tabanınızı artırmak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere erişebilirsiniz. Burada sağlanan veriler ve analizler, kaç kişinin işletmenizi aradığını ve girişinizle nasıl etkileşime girdiğini keşfetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca işinizi başkalarıyla karşılaştırabilir ve rekabetinizi izleyebilirsiniz.
YORUMLAR
İncelemelerin, Google'ın işletmenizin arama sonuçlarına nereye yerleştirilmesi gerektiğini belirlemek için (toplamın yaklaşık% 10'u için) kullandığı sıralama faktörlerinden biri olduğu artık yaygın bir bilgidir. İstatistiklere göre, tüketicilerin% 88'i çevrimiçi incelemelere kişisel öneriler kadar güveniyor. Bu nedenle, ne kadar çok incelemeye sahip olursanız, yeni müşterilerin işletmeniz hakkında daha iyi fikir sahibi olmaları gerekir.
FOTOĞRAFLAR
Bu bölümün önemi faaliyet türünüze bağlıdır. Ancak, işletmeniz ne olursa olsun, kategorinizi, şirketinizi veya sunduğunuz hizmetleri tanımlayan en az birkaç fotoğraf eklemeniz gerekir. Google My Business, materyali düzenlemenize yardımcı olacak birkaç kategori eklemiştir. Videolar, iç fotoğraflar, dış fotoğraflar, ekip fotoğrafları ve daha fazlası. Resimlerinizi optimize etmek için bu etiketlerden tam olarak yararlanmalısınız.

Yerel SEO için Google My Business
Yerel Arama Motoru Optimizasyonu, Google My Business'ın önemli bir parçasıdır. Aslında, kritik bir ilk adım işletme girişinizi talep etmek ve doğrulamaktır. Bunun basit bir nedeni var. Birisi Google'da işletmenizi aradığında, GMB profilinizin kurulumunda kullanılan bilgiler (telefon numarası, adres, incelemeler vb.) Google My Business sayfanızdan alınır ve arama sonuçlarına yerleştirilir. SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek için makaleyi okuyabilirsiniz
"SEO'yu Keşfet".

Ancak bir işletme sayfasını yerel SEO için nasıl optimize edersiniz?

  •    İşletme adı: gerçek dünya adınızı kullanın ve işletmenizi doğru bir şekilde yansıttığından emin olun;
  •    İletişim bilgileri: web sitenizdeki veya sosyal kanallarınızdaki bilgilere karşılık geldiğinden emin olun. Tutarlılık bir sıralama faktörüdür. Bilgileriniz ne kadar koordine ve düzgün olursa, Google'ın girişinizi yetkilendirme şansı o kadar artar.
  •    Kategoriler: Google My Business içinde, sunduğunuz ürün / hizmetlerin kategorilerini oluşturabilirsiniz. Bu bölümün olabildiğince açık olduğundan emin olmak için gerekli tüm bilgileri girin. Yalnızca potansiyel müşteriler tarafından teklifinizi görüntülemek için değil, Google tarafından işletme girişinizi alakalı aramalarla eşleştirmek için de kullanılır;
  •    Fotoğraflar: en az 4 veya 5 yüksek kaliteli resim kullanın. Fotoğraflar, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sergilemenin etkili bir yoludur, bu nedenle orijinal olmalı ve işletmenizi doğru bir şekilde yansıtmalıdır. Bu şekilde Google Haritalar'da da kullanılabilirler;
  •    Yorumlar: sadece potansiyel müşteriler için değil, arama motoru için de son derece kullanışlıdır. İncelemeleri olan sayfalar, onlarsız sayfalardan daha yüksek sıralanır.

Daha iyisi, Google My Business veya Facebook?
Sosyal ağlar, iyi bir pazarlama stratejisinin değerli bir tamamlayıcısıdır, ancak SEO ile alakalı olmadıkları için sizi arama sonucu sıralamalarının en üstüne yerleştirmezler. Ancak, daha önce de gördüğümüz gibi, Google My Business sıralamanızı yükseltmenize ve kendinizi daha kolay bir şekilde Arama Motoru Sonuçları Sayfasının en üstüne yerleştirmenize olanak tanır. Facebook ve genel olarak sosyal ağlar, sosyal ortama bağlı olarak görüntülerden (Instagram örneğinde olduğu gibi) veya metinden (örneğin LinkedIn makaleleri) oluşabilecek bir iletişim sürecini tetikleyerek çevrimiçi varlığınızı iyileştirmenize izin verir. İşletmeniz için olumlu, ancak maalesef arama sonuçlarınızı artırmanıza katkıda bulunmuyor. Ancak, daha önce belirtilen nedenlerden dolayı Google My Business, işletme sıralamanızı ve hatta SEO'nuzu iyileştirebilir. Bu nedenle, Google My Business veya sosyal profillere sahip olmanın daha iyi olup olmadığı yanıtı, "Her ikisine de sahip olmak daha iyidir" dir.

Artık Google My Business'ın tüm yönlerini anladığınıza göre, tek yapmanız gereken profilinizi oluşturmak ve girişinizi çevrimiçi varlığınızı artırmak ve arama sıralamasında en üste çıkmak için optimize etmektir! İster ticari bir işletme, ister serbest çalışan bir serbest meslek sahibi veya profesyonel olun, bu ücretsiz araçtan yararlanacağınızdan emin olabilirsiniz.Yorum yok

İçeriğe dön