blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Harika başlıklar oluşturmak için 7 ipucu

Cemgil Ünlü
Published by Aslı Öztürk içinde Kılavuzlar ve İpuçları · 14 Haziran 2020
Dedikleri gibi, iyi bir ilk izlenim yaratmak için ikinci bir şansınız yok. Bu nedenle, her zaman kullanıcıların web siteniz hakkında bir fikir oluşturduğu bir Google araştırmasına göre ilk birkaç milisaniyede (50) aldığınız her şeyi vermeye hazır olmanız gerekir.

Peki ana sayfanıza gelen insanlar bu 50 ms'de ne görecek? Büyük olasılıkla sadece başlık. Bu nedenle başlık, web sitenizin başarısı için çok önemlidir ve neden gerçekten etkili olduğundan emin olmanız gerekir.

Üstbilgi nedir?
Başlık, bir web sayfasının üst kısmıdır ve kullanıcıların aşağı kaydırmak zorunda kalmadan gördüğü ilk şeydir.


Bunu, sayfalarınızda tökezleyen herkese sunduğunuz bir tür arama kartı olarak düşünün ; beğenirse veya ilgisini çekerse, ziyaretlerine devam ederler; aksi takdirde, kullanıcılar web sitenizden çıkar ve rekabetinizle ilgili potansiyel bir kişiyi kaybedersiniz.

Bu, başlığın stratejik bir rol oynadığı anlamına gelir. Ana sayfanız için bir başlık oluşturmak önemlidir, çünkü ziyaretçilerinize kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu kısaca anlatır. Ayrıca, dahili sayfalar için daha küçük ve daha kısa olabilen, ancak ana sayfa üstbilgisiyle tutarlı kalan ayrı başlıklar da oluşturmanız gerekir. Bu, web sitenize ziyaretlerine başlayan ziyaretçileri ana sayfa yerine dahili bir sayfada daha iyi karşılamanıza olanak tanır.

Üstbilgiler neden önemlidir?
Başlıkların önemi hakkındaki en açık kanıtlardan bazıları, Nielsen Norman Group'un web sitesi kullanılabilirliği konusundaki çalışmalardan gelmektedir.

Bu çalışmalara göre, kullanıcılar bir web sitesine, özellikle ilk kez geldiğinde, çok dikkatli veya dikkatli bir şekilde keşfetmezler; bunun yerine, dikkatlerini çeken ve bu sitede daha fazla zaman geçirmeye ikna eden kancalar için sayfayı hızla gözden geçirirler.

Genel olarak, okuyucular web sayfalarını aşağıdaki şekillerde gözden geçirir:

Gutenberg veya zig-zag deseni
: genellikle çok farklı içeriğe sahip sayfalar için kullanılır. Okuyucunun gözleri bir dizi yatay hareketle sol üst köşeden alta doğru hareket eder.


Z kalıbı: genellikle güçlü bir içerik hiyerarşisi olmayan web siteleri için kullanılır. Okuyucunun gözleri, 4 aktif bölgeden 2'sinin üst başlıkta yer aldığı Z modelinde hareket eder.F deseni: en yaygın olarak web sayfalarını gözden geçirirken kullanılır. Okuyucunun gözleri, aşağı doğru hareket ettikçe her yatay çizginin daha kısa ve daha kısa miktarlarını okudukları bir F deseninde hareket eder.


Bu kalıplar üzerinde yapılan bu çalışmanın ayrıntılarına çok fazla girmeden, hepsinin ortak noktalarından birinin, sayfanın üst kısmının, yani üstbilginin her zaman okunan tek kısım olduğunu açıkça görebiliriz.

Bunu akılda tutarak, iyi tasarlanmış bir başlığın aşağıdakiler için bir avantaj olduğu sonucuna varabiliriz:

 • kullanıcılarınız → web sitesinin çekici veya çirkin olup olmadığını ve ilginç ve daha kapsamlı bir şekilde gezinmeye değer olup olmadığını bir bakışta anlamaları gereken tüm bilgileri hemen bulacaklardır.
 • site sahibi olarak → daha fazla kişiyi web sitenizde zaman geçirmeye ikna edebilecek, kendinizi tanıtmanıza, hizmetlerinizi / ürünlerinizi sunmanıza ve işletme hedeflerinizi gerçekleştirmenize olanak sağlayabileceksiniz.

Başlığa ne girer
Bahsettiğim gibi, başlığın işi tüm önemli bilgileri birkaç kelimeyle özetlemektir, böylece kullanıcılar bir bakışta bir izlenim edinebilir ve potansiyel olarak sitede kalmaya karar verebilir.

Bunu yapmak için, başlıklar genellikle aşağıdaki öğeleri içerir:

 • logo ve / veya diğer marka unsurları
 • gezinme menüsü
 • sitenin konusunu / hizmetini / ürününü tanıtan metin ve / veya başlık
 • kullanıcıyı belirli bir işlemi (satın alma, kaydolma, abone olma vb.) tamamlamaya teşvik eden düğme (CTA)
 • sosyal medya bağlantıları
 • iletişim bilgileri (telefon numarası, e-posta vb.)
 • dil seçimi (çok dilli siteler için)
 • arama çubuğu
 • kayıt alanı


Tabii ki, bunların hepsini başlığınıza dahil etmek zorunda değilsiniz. Logo ve navigasyon menüsü gibi bazıları çok önemlidir, diğerlerini ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize göre dahil edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Çok fazla veya çok az unsuru olan başlıklar daha az etkilidir . Doğru uzlaşmayı bulmak size bağlıdır.

İpuçları
Başlık, yaratıcılığınızı en iyi ifade edebileceğiniz bölümlerden biridir, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, aynı zamanda bir web sitesinin önemli bir unsurudur. Öyleyse kendinden önde olmadan ve yaratıcılığınızı benzersiz ancak aynı zamanda etkili bir şekilde kanalize ettiğinizden emin olun.

Unutulmaz bir başlık oluşturmak için bazı yararlı ipuçları.

BOYUTLARI TANIMLAYIN
Başlığınızın boyutları ne olmalıdır? Kesin bir cevap yoktur ancak bu çoğunlukla sitenizin hedeflerine ve kendi stilistik tercihlerinize bağlıdır.

Sağduyu, başlığın yüksekliğinin sitenin içeriğini gizlememesi gerektiğini gösterir. Daha fazla bilgi veren web siteleri için daha küçük bir başlık iyi bir seçim olabilir . Bir portföy web sitesi veya çevrimiçi bir mağaza için daha büyük başlıklar daha etkili olabilir.

Büyük bir başlık kullanmaya karar verirseniz, tarayıcı penceresinin tamamını almadığından emin olun: Kullanıcıların altında ne olduğunu anlayabilmeleri yararlıdır;
Daha önce de söylediğimiz gibi, ana sayfa için büyük bir başlık ve dahili sayfalar için benzer ancak daha küçük varyantlar oluşturabilirsiniz.

#ToDo: Büyük mü küçük mü başlık mı? Hedeflerinize ve genel planınıza göre karar verin.

LOGONUZLA KENDİNİZİ TANITIN
Logonuz, kimliğinizi oluşturmak için en önemli unsurlardan biridir. İnsanlar bir web sitesinin başlığında bir logo bulmayı beklerler ve daha belirgin olarak sol üstte bulmayı beklerler.

Nielsen Norman Group tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre, aslında, logoları merkezde veya sağda olduğundan sol üstte bulunan markaları hatırlama olasılığı daha yüksektir.

#ToDo: logonuzu belki sol üst köşeye yerleştirin

ÇARPICI BİR GÖRÜNTÜ SEÇİN

Hemen iyi bir izlenim yaratmak için güzel bir görüntü şarttır. Başlık resminizi dikkatli bir şekilde seçin ; bir fotoğraf veya illüstrasyon kullanmaya veya daha göz alıcı bir şey istiyorsanız, bir video veya animasyon kullanmaya karar verebilirsiniz. Her durumda, hemen olumlu duygular uyandıran ve ziyaretçilerinize sizinle ilgili bir şeyler söyleyen yaratıcı bir şey olmalıdır.Görüntünün başlıkta tek başına görüntülenmeyeceğini unutmayın: logo, CTA ve giriş metni dahil olmak üzere diğer tüm öğelere uyması gerekir. Diğerleriyle doğru kontrastı sağlayabilecek net, yüksek çözünürlüklü bir görüntü seçin.

İşte bir ipucu: Hepimiz hikayeleri seviyoruz ve insanların yüzlerini görmek istiyoruz , daha fazla etkileşim ve etkileşim yaratmak için yüzleri olan fotoğrafları seçin.

#ToDo: Dikkatle yüksek kaliteli bir görüntü seçin.

# InCemgilUnlu - Her biri için bir başlık ve CTA içeren tek bir resim yerine resim galerisi eklemek isterseniz, İçerik Kaydırıcı Nesnesini kullanın.

GEZİNME ARAÇLARINI BİRLEŞTİRME

İyi bir gezinme menüsü, sitenin sayfalarını özetleyen etkili bir ağaç yapısına dayanır. Ziyaretçiler, her şeyin nerede olduğunu ve aradıkları bilgileri hemen nasıl bulabileceklerini kolayca anlamalıdır.

Menünün aşırı kalabalık olmadığından emin olun ve net etiketler kullanın ; burada orijinal olmaya çalışmayın, standart isimler daha hızlı ve anlaşılır.

#ToDo: işlevsel bir menüye sahip olmak için sitenizi açıkça düzenleyin. Basit yollar, kullanıcıların aradıklarını hızlı bir şekilde bulmalarını sağlar.

İçeriğinizi, belki de görüntüleri veya videoları vurgulayarak vurgulamak isterseniz veya minimalist, modern bir görünüm arıyorsanız, geleneksel gezinme çubuğunu bir hamburger menüsüyle değiştirebilirsiniz: bu küçük düğme, görüntülenen üç satırlı tıklandığında tüm menüyü seçin.Hamburger düğmesi, özellikle alanın sınırlı olduğu ve akıllıca kullanılması gereken mobil cihazlarda kesinlikle ilginç bir çözümdür. Ancak, çevrimiçi mağazalar için uygun olmayabilir, bu durumda müşterilerin ürünlere, alışveriş sepetine ve arama araçlarına hızlı bir şekilde erişmesi gerekir.

#ToDo: Hamburger düğmesi: minimal, modern tasarımlar için harika; çevrimiçi mağazalar için ideal değil.

Bir diğer ilginç çözüm yapışkan menüdür: burada, menü tarayıcı penceresinin üst kısmına “yapışır”, böylece kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırdıklarında bile her zaman görünür kalır.Yapışkan menüler, şirkete göz atma, satın alma, arama veya iletişim için gerekli tüm araçlara kolay erişim sağladığından hem masaüstü hem de mobil siteler için mükemmeldir.

#ToDo: Kullanıcıların gezinme deneyimini geliştirmek için yapışkan menüleri etkinleştirin.

# InCemgilUnlu - Nasıl olduğunu bilmiyor musunuz? Size göstereceğim. Menülerle çalışmak için bir rehber hazırlayacağım.

GÜÇLÜ BİR MESAJ YAZIN

Çekici bir resim önemlidir, ancak tek başına yeterli değildir. Web sitenizin ziyaretçilerine ne beklemeleri veya ne yapmaları gerektiğini söyleyen kısa, çekici metinlerle destekleyin.


Basit ve okunması kolay mesajları seçin. Bir başlık ve ardından açıklayıcı bir alt başlık ile yönlendirmeyi deneyebilirsiniz. Büyük başlıklar için kalın ve daha dikkat çekici fontlar kullanabilirsiniz. Daha küçük başlıklar için, okunması zor olabileceğinden daha yaratıcı yazı tiplerinden kaçının.

Genel olarak, büyük boyutlu metin, kullanıcılar sayfada bulunan diğer bilgileri okumaya başlamadan önce bir başlığı vurgulamanın ve ekranın üst kısmına dikkat çekmenin harika bir yoludur.

#ToDo: dikkatlice seçilmiş birkaç kelimeye çekici bir başlık yazın.

ETKİLİ BİR HAREKETE GEÇİRİCİ MESAJ OLUŞTURUN

Bir web sitesi oluşturmaya karar verdiniz çünkü bir hedefiniz var. Hizmet sunmaya, ürün satmaya veya abone kazanmaya mı çalışıyorsunuz? Ne olursa olsun, başlığınız ziyaretçilerinizden sizin için önemli olan şeyleri yapmalarını istemek için mükemmel bir fırsattır.CTA'nızı (Harekete Geçirici Mesaj) dikkatlice oluşturun:

 • sitenizin grafik öğelerinin CTA'ya dikkat çekmek için birlikte çalıştığından emin olun;
 • düğme göze çarpmalıdır: kullanıcıların bu öğeyi tıklamaları gerektiğini açıkça belirten şekilleri, renkleri ve boyutları kullanın;
 • düğmelerin metnini akıllıca seçin: açık, doğrudan ve özlü olun. İşlem kullanıcıya yarar sağlıyorsa, bunu vurgulayın. Daha da iyisi, aciliyet veya kıtlık duygularından yararlanmaya çalışın.


Başlığınızın CTA'sının her zaman aynı kalması gerektiğini belirten bir kural yoktur. Hangisinin en iyi sonuç verdiğini anlamak için farklı CTA'ların varyantlarını test edebilirsiniz: örneğin, özel teklifler programınıza uymak için başlığın kendisini de güncelleyebilirsiniz.

#ToDo: Kullanıcıların hemen tıklayacağı bir CTA oluşturun.

HER ŞEYİN MOBİL CİHAZLARDA ÇALIŞTIĞINDAN EMİN OLUN

Başlık, web sitenizin diğer tüm öğeleri gibi, bir tablete veya akıllı telefona göz atan kullanıcılar için de mükemmel şekilde çalışmalıdır. Bu, duyarlı olması ve herhangi bir cihaza uyum sağlayabilmesi gerektiği anlamına gelir


Bu nedenle, başlığınıza eklediğiniz her öğenin daha küçük tarayıcı pencerelerine sığacak şekilde yeniden boyutlandırılıp düzenlenmeyeceğini ve yeniden düzenlenip düzenlenmeyeceğini kontrol edin. Bazı öğelerin daha küçük ekranlarda görüntülendiğinde dönüştürülebileceğini (örneğin, gezinme çubuğu bir hamburger düğmesine dönüştürülebilir) veya hatta tamamen kaybolabileceğini unutmayın.

#ToDo: Başlığınızın mobil cihazlarda da mükemmel göründüğünü kontrol edin.

Sonuç olarak
Hepimizin bildiği gibi, iyi bir ilk izlenim uzun bir yol kat eder. İyi tasarlanmış bir başlık, başarılı bir web sitesi için belirleyici bir unsurdur. Kullanıcıların ana sayfanıza geldiklerinde gördükleri ilk şeydir ve muhtemelen onları kalmaya veya sayfanızdan rekabetiniz lehine çıkarmaya ikna eder.

Bu nedenle, hem ana sayfanız hem de dahili sayfalarınız için web sitenizin başlığını dikkatlice planlayın. Beni takip etmeye devam edin: bir sonraki adımda, eşit derecede çarpıcı ve etkili bir altbilginin nasıl oluşturulacağını tartışacağız.Yorum yok

İçeriğe dön