blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Kusursuz bir Facebook sayfası için 5 ipucu

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 8 Şubat 2020
Kusursuz bir Facebook sayfası için 5 ipucu
Facebook, aylık 2,3 milyardan fazla kullanıcının yaşadığı muazzam bir “ülke” gibidir. Bu devasa kullanıcı sayısı göz önüne alındığında, şirketler ve girişimciler platformun pazarlama stratejileri üzerindeki etkisini görmezden gelemezler.

Bir Facebook sayfası bir web sitesinin yerini alamasa da, “Web sitesi mi yoksa sosyal medya mı? Neyin daha iyi çalıştığını öğrenin ”, tıpkı web siteniz gibi Facebook sayfanızın da Google'ın arama motoru sonuçlarında görünebileceğini unutmayın.

Gittikçe daha fazla insanın Facebook'un arama özelliğini bilgi veya iş bulmanın bir yolu olarak kullandığını, yani platformun kendisinin bir arama motoru olarak işlev gördüğünü bilmeye değer.

Mümkün olan en iyi izlenimi vermek için Facebook'taki varlığınızı nasıl optimize edebilirsiniz? Hayran sayfanızı rekabetçi bir varlığa dönüştürmek için size beş ipucu.

1. İşletmenizin adını akıllıca seçin

Çok açık gibi görünebilir, ancak şirket Facebook sayfanız için doğru adı seçmek başarıya giden ilk adımdır. Facebook kullanıcı adınız ile sayfa adınız arasında karışıklığa izin vermediğinizden emin olun: Facebook kullanıcı adınız Facebook URL'sinin sonundaki benzersiz tanımlayıcıdır ve ayrıca @ simgesinden sonra sayfa adınızın altında görüntülenir. Facebook sayfanızın adı, sayfanızın başlığıdır ve Facebook'taki arama sonuçlarında görünür. Şirketinizin çok açıklayıcı bir adı varsa, başka kimse kullanmıyorsa veya tescilli bir ticari marka ise şirket adınızı sayfanın adı olarak kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, şirketiniz yeniyse veya niş bir şirketse, daha stratejik bir yaklaşıma ihtiyacınız olacaktır: satın alma yapmak amacıyla çevrimiçi arama yapan kişilerin, aramalarına yazarken marka adlarından çok anahtar kelimeler kullanma olasılığı daha yüksektir terimleri.

Facebook sayfanız için yalnızca işletmenizin gerçek adına güvenmek yerine, sattığınız ürün veya hizmetleri gösteren anahtar bir kelimeyle birleştirebilirsiniz. Örneğin, "Cm" adında bir ayakkabı mağazanız varsa, şirket sayfası için yalnızca bu adı kullanmak en iyi fikir olmayabilir. Facebook sayfanızın adına bir anahtar kelime eklemek (örneğin “CM - Kadın Ayakkabıları”) sektörünüz için uygun aramalarda görünmenize yardımcı olacaktır.

2. "Hakkında" bölümünüzü optimize edin
"Hakkında" bölümü, şirketiniz hakkında daha fazla bilgi paylaşmanız ve değerlerini ve ürün veya hizmetlerinizin avantajlarını açıklamanız gereken yerdir. Ama abartmayın, çünkü sadece 155 karakter sınırınız var.

Bu, sayfanızın en önemli bölümlerinden biridir, çünkü yeni ziyaretçilerin daha fazla bilgi bulabilecekleri ilk yerdir. Genel olarak, insanlar "beğen" düğmesini tıklamadan önce markanız ve hayran sayfanız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler.

Kitlenizi beğenme düğmesini tıklamaya teşvik etmek için alakalı anahtar kelimeler içeren etkileyici, kesin ve kısa metinler kullanın.

3. Yüksek kaliteli içerik oluşturun ve paylaşın
Evet, Facebook'ta bile, yüksek kaliteli içerik, görünürlük kazanmak için hala en iyi stratejidir ve bu sadece blog yayınlarınızı paylaşmak anlamına gelmez. Kullanıcının dikkatini çekmek ve paylaşımı teşvik etmek için yayınlarınızı dikkatlice planlamanız ve mümkün olduğunca ilgi çekici hale getirmeniz gerekir. Yayınınızın ilk 30-40 karakteri özellikle önemlidir, çünkü Facebook'un arama sonuçlarında, kullanıcılara belirli bir içerik öğesi hakkında daha fazla bilgi veren meta açıklama görevi görürler.

4. Sekme sırasını düzenleyin
Facebook hayran sayfanız Hakkında, Etkinlikler ve Fotoğraflar gibi belirli genel sekmeler içerir.
Sayfanızı oluştururken ve içerik ekledikçe, profilinizi daha kullanışlı ve ilginç hale getirmek için belirli sekmeleri düzenlemeniz, eklemeniz veya ortadan kaldırmanız gerekebilir.

Kitlenizin aradıklarını bulmasını kolaylaştırmak istiyorsanız daha fazla sekme oluşturun ve düzenleyin. Örneğin, incelemeler sekmesinin üstüne,  videoları ve fotoğrafları ardından yayınları yerleştirmek iyi bir fikirdir. Benzer şekilde, işletmenizin niteliğine bağlı olarak, bazı sekmelere ihtiyacınız olmayabilir. Bu durumda, sizin için en faydalı olanlara öncelik vermek için bunları kaldırabilirsiniz.

İster görüntüler ister videolar olsun, insanların görsel içerikten hoşlandığını unutmayın. Bu tür yayınları düzenli olarak yayınlamak, blog makalelerini veya durum güncellemelerini paylaşma konusunda daha fazla katılım sağlayabilir.

5. Facebook Messenger'ı kullanın
Giderek daha fazla şirket müşteri desteği için sosyal medyayı kullandığından, Facebook Messenger takipçilerinize karşılaşabilecekleri sorunları çözmelerine yardımcı olmak için uygun olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur. Messenger hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri, yanıt verdiğiniz yanıtın, iletileri yanıtlama hızınıza göre otomatik olarak belirlenmesidir. Bu, ziyaretçilerin mesajlara yanıt vermenin ne kadar sürdüğünü ve normalde en hızlı cevap verenin daha fazla etkileşim aldığını göreceği anlamına gelir. Çevrimiçi olmadığınızda birisi sayfanızı ziyaret ederse Messenger penceresini otomatik olarak görüntülemek için ayarlarınızı değiştirerek en kısa sürede iletişime geçeceğinizi bildirebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, Facebook sayfanızı optimize etmek için bu ipuçları işinize yardımcı olabilir: iyi tasarlanmış bir hayran sayfası, daha fazla trafik, "beğenme" ve paylaşım çekmenin yanı sıra hedef kitlenizden ve potansiyel müşterilerinizden de ilgi çekebilir.Yorum yok

İçeriğe dön