blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Müşterileriniz evdeyken işinizi geliştirmek için 5 ipucu

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 29 Mart 2020
Artık hepimiz evlerimizde tecrit edilmiş olduğumuza göre, oturup her şeyin normale dönmesini beklerken her şey askıya alındı. Ancak, daha iyi günler beklerken hayat duraklamada olsa da, fikirlerinizi ve stratejilerinizi evinizdeki masanızdan inceleyebilir ve iyileştirebilirsiniz, bu biter bitmez koşmak için.

Başka bir deyişle, daha sonra her zaman ayırdığınız her şeyi başarmak için bugünkü zamandan yararlanın ve hayat normale döndüğünde yarın için hazır olun.

İşte işinizi geliştirmek ve işe geri döndüğünüzde yeni müşterilerin hazır olmasını sağlamak için başlayabileceğiniz 5 yerel çevrimiçi pazarlama girişimi.

1. Müşterilerinizi inceleyin
Herhangi bir ticari karar her zaman aynı başlangıç ​​noktasıyla başlar ; müşteri. Müşterilerinizi gerçekten tanımak, başarının ilk anahtarıdır.

Muhtemelen tekliflerinizi onlara daha iyi uyarlamak için işinize başlamadan önce hedef müşteri tabanınızı analiz ettiniz. Ancak, o zamandan beri işler değişmiş olabilir, neden bu ekstra zamanı neden tekrar stok almak için kullanmıyorsunuz?

Her zamanki müşterilerinizi düşünün ve henüz tipik müşterinizin profilini değil, aynı zamanda henüz başaramamış olsanız bile, çekmek istediğiniz müşteri türünün bir profilini de çizmeye çalışın. İlgi alanlarının ve zevklerinin ne olduğunu, ne yapmak istediklerini ve çevrimiçi olarak nerede bulunabileceklerini hayal edin. Onlar için gerçek "kimlik kartları" oluşturmak için bu faktörleri ve aklınıza gelebilecek diğer her şeyi kullanın. Bu tipik müşterilere, onları daha iyi anlamanıza ve ihtiyaçlarını karşılamanın en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olması için bir ad, bir yüz, bir yaş ve bir meslek verin.

Bu egzersizi tamamladıktan sonra, hedef kitleniz hakkında daha derin bilgiye ve gelecekteki tüm kararlarınızda size rehberlik edecek bir pusulaya sahip olacaksınız. Örneğin, tekliflerinizi nasıl değiştireceğinizi, iletişim kurabilir ve bu müşterilerin ilgi alanlarına göre reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

2. Web sitenizi oluşturun
Tipik müşteriniz için bu "kimlik kitini" kurduktan sonra, bir sonraki adım kendinize, "Beni bulmalarına nasıl yardımcı olabilirim?"
Basit bir gerçekle başlayalım. Alışveriş alışkanlıklarımız değişti.

Bir ürün aradığımızda, uzman arkadaşlara sormaz veya güvenilir mağazalarımızın satış personeline dönmeyiz. Akıllı telefonlarımızı çırpıyoruz ve hemen çevrimiçi arama yapıyoruz. Bu nedenle, en yaygın çevrimiçi aramalarımızdan bazılarının yakınlarımızdaki işletmelerle ilgili olması şaşırtıcı değildir. Barlar, restoranlar, ayakkabı mağazaları vb.

Bu, tuğla ve harç mağazalarının çevrimiçi bir mevcudiyete sahip olmasının da çok önemli olduğu anlamına gelir.

Başka bir deyişle, henüz bir web siteniz yoksa, şimdi yetişme zamanı. Mağazanız bir web sitesini de hak ediyor.

Neyse ki, bu günlerde işletmeniz için bir web sitesi oluşturmak düşündüğünüzden daha kolaydır: Aslında, genellikle düşük maliyetle kendi web sitenizi oluşturmanıza yardımcı olabilecek birçok hizmet ve yazılım seçeneği vardır.


Peki neden bu zorla mola işiniz için kendi web sitenizi oluşturmak için kullanmıyorsunuz?

3. Çevrimiçi mağazanızı başlatın
Web siteniz yayınlanmaya başladıktan sonra, işletmenizi İnternet'te tanıtmak ve başarı şansınızı artırmak için çok çeşitli stratejileri keşfedebilir ve uygulayabilirsiniz.

Bunlar arasında, göz önünde bulundurulması gereken ilk seçeneklerden biri, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi İnternet'te satmak için bir çevrimiçi mağaza açmaktır.

Unutmayın, hepimiz evde kalmamız önerildiğinden beri çevrimiçi satış hacimleri artmaktadır. Milan Yönetim Okulu Politeknik Üniversitesi'nde e-Ticaret B2C Gözlemevi'nin 24 Şubat - 1 Mart 2020 haftasında (İtalya'daki salgının başlamasından sadece birkaç gün sonra) Netcomm ile işbirliği içinde yaptığı bir araştırmaya göre, çevrimiçi tüketim malları alımı geçen yılın aynı dönemine göre% + 81 arttı.

Bu kesinlikle koronavirüs acil durumunun etkisinden kaynaklanmaktadır, ancak 2019'da İtalya'da 2018'e kıyasla çevrimiçi satışlarda% 15'lik bir artış olduğunu da fark etmelisiniz.

Bu yüzden acil durum, çevrimiçi mağazalara yönelmek ve onları denemek için şüphecilere bile liderlik ediyor. Acil durum bittikten sonra bile birçoğunun çevrimiçi alışveriş yapmaya devam edeceğini varsaymak için iyi bir neden var.

Bu noktada, sürekli büyüyen potansiyel müşteri havuzuyla, özellikle bir fiziksel mağazayı yönetiyorsanız, çevrimiçi bir mağazanın sunduğu fırsatlardan yararlanarak kaybedecek daha çok şey var.

Neyse ki sizin için, kendi web sitenizi oluşturmak için kullanabileceğiniz hizmetlerin birçoğu çevrimiçi satış özellikleri de sunuyor. Eğer bugün çalışmaya başlarsanız, kapılarınızı tekrar açtığınızda sadece bir web siteniz olmayacak, aynı zamanda yeni e-mağazanızın lansmanını kutlayabileceksiniz.

4. E-posta ve bülten kampanyaları planlayın

Birlikte, e-posta ve bültenler, şirketlerin pazarlama stratejileri planladığı bir sütun haline geldi. Rakamlar bunun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. 2019'da 5.6 milyar aktif e-posta hesabı vardı ve kullanıcıların% 99'u gelen kutularını her gün kontrol ettiklerini belirtti. Ayrıca, çalışmalar insanların% 72'sinin e-posta yoluyla diğer kanallardan daha fazla tanıtım içeriği almayı tercih ettiğini göstermektedir.
Bu, önemli haberleri, satışları veya çalışma saatlerinizdeki değişiklikleri paylaşma söz konusu olduğunda, bunların hepsi önemli güncellemelerdir, müşterileri bilgilendirmenin en doğrudan yolu onlara bir e-posta göndermektir.

E-posta adreslerini web siteniz üzerinden, ziyaretçilerin bülteninize kaydolmalarını önererek veya e-postaları karşılığında özel bir fırsat veya ekstra içerik sunarak toplayabilirsiniz. İşletmeniz yeniden açıldığında, bunu sadakat kartı için bir form doldurmalarını veya özel teklifler almak için fiziksel mağazanızda bile yapabilirsiniz.

1 numaralı hedef, mümkün olduğunca geniş bir e-posta iletişim listesi oluşturmaktır.

Bu arada, 2 numaralı hedefiniz hem mesajlarınızın içeriği hem de sundukları indirimler açısından ilginç e-postalar oluşturmak ve göndermek olmalıdır.

Doğru yapıldığında, e-posta pazarlaması hem kitlenizin katılımı hem de satış ve kâr için harikalar yaratacaktır.
E-posta kampanyalarınız için hangi hizmeti kullanacağınızı bilmiyor musunuz? Sendinblue'yu deneyin, sadece e-posta pazarlamasını yönetmekle kalmayıp, aynı zamanda SMS mesajlarını kullanmanıza, kitlenizi bölümlere ayırmanıza ve çok daha fazlasını yapmanıza olanak tanıyan kapsamlı bir platformdur. Şimdi ücretsiz planla başlayın.

5. Müşterilerinizle sosyal medyada sohbet edin

Bir web sitesi çok önemli bir araçtır, ancak sosyal medya da önemlidir. Her sosyal platformda bulunamazsınız, bu nedenle müşterilerinizin en çok kullandıklarını seçin ve onlarla etkileşime başlayın.

Unutmayın! Sosyal medyayı satış yapmak veya satın almak için kullanmayız, bu nedenle ürünlerinizi çok agresif bir şekilde tanıtmayın.

Temel amacınız müşterilerinizle ve yerel toplumla ilişkiler kurmak, kişiliğinizi ve işletmenizi çevrimiçi paylaşmaktır. Yararlı ve ilgi çekici olmaya çalışın. Bilmiyor olabilirsiniz, ancak iş alanınızda sunabileceğiniz bilgiye sahipsiniz. Bu bilgiyi paylaşmanın bir yolunu bulursanız güvenilir bir referans haline gelirsiniz.

Bilgilendirici ve tanıtım içeriğinin kapsamlı bir karışımıyla, ürün / hizmetlerinizin profilini yükseltirken kitlenizi eğlendirirsiniz.

Sonuç olarak, sosyal medya takipçilerinizin sattığınız şeyleri satın almaları gerektiğinde, sizi hatırlarlar ve biraz şansla, bu satın alma işlemini yapmak için mağazanıza (fiziksel veya sanal) ulaşırlar.

Facebook, Instagram veya YouTube'da zaten varlığınız var mı? Harika; iyileştirilecek alan olup olmadığını görmek için profillerinize bakın veya eksik bilgileri ekleyin; takipçilerinizin en çok neleri sevdiğini görmek için bu çeşitli platformların sunduğu bilgileri kontrol edin; başkalarının da yapabileceği bir şey olup olmadığını görmek için yarışmaya bir göz atın.

Facebook, platformunu kullanmak ve içinde yaşadığımız değişikliklerle yüzleşmek için bir ipucu listesi hazırladı: Facebook ile Boost hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sonuç olarak...

Gördüğünüz gibi, yeterince sert görünüyorsanız her zaman yapacak bir şey vardır. Evde sıkışıp kalsanız ve "mücbir sebepler" nedeniyle işinizi kapatmanız gerekse bile. Bu 5 yerel çevrimiçi pazarlama ipucuyla başlayın ve bunları kendi durumunuza uygulamaya çalışın. Bu zorunlu arayı hem kendiniz hem de işletmeniz için büyüme fırsatına dönüştüreceksiniz.

Son olarak, ek bir bonus: işiniz için en önemli dijital araçlardan bazılarına sahip küçük bir araç kiti:

   Google My Business, müşterilerinizin ürün ve hizmetlerinizi keşfetmelerine, sizinle iletişim kurmasına ve mağaza konumunuzu bulmasına yardımcı olacak Arama ve Haritalar özellikleri de dahil olmak üzere yerel işletmenizin Google'daki çevrimiçi varlığını yönetmenize olanak tanıyan ücretsiz bir kaynaktır.

   Sendinblue en popüler e-posta pazarlama platformlarından biridir. Ücretsiz bir planla başlayabilir ve ihtiyaçlarınız değiştikçe daha kapsamlı ve ücretli bir plana geçip yükseltilmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

   Facebook ve İşletme Yöneticisi ücretsiz araçlardır. Facebook'un açıklamaya ihtiyacı yok; Business Manager, reklam kampanyalarınızı müşterilerinizin en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birinde en iyi şekilde yönetmenize yardımcı olur.

   Canva, özel teklifleriniz için göz alıcı grafikler oluşturmak için kullanışlı bir ücretsiz araçtır.

   Pixabay, iletişim ihtiyaçlarınız için ücretsiz, herkese açık alan resimleri bulabileceğiniz bir sitedir.Yorum yok

İçeriğe dön