blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Online satışa nasıl başlanır?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde İnternet Pazarlaması · 21 Mart 2020
"Çevrimiçi satışları nasıl yaparım?"  Kısa, açık ve kesin bir cevap aradığınızı biliyorum. Ne yazık ki, böylesine geniş bir soruya verilecek en iyi yanıt şudur: “Duruma bağlıdır”.

Her şeyden önce, “satmaya başlama” ile ne demek istediğinize bağlı. Ne satmak istediğinize ve kendiniz için belirlediğiniz satış hedeflerine bağlı olarak, aslında, en az 3 farklı olası senaryo vardır.

  •     Ara sıra satışlar: bir kişi tarafından diğerine satılan yeni veya kullanılmış ürünler
  •     Satış hizmetleri: bir komşudan  bir serbest meslek uzmanına
  •     Bir mağazada satış: genel pazarlardan kendi çevrimiçi mağazanıza


Ardından, çevrimiçi satışlar için daha "geleneksel" kanallarla kesişen yeni, giderek daha çekici olan yerler var.

    Sosyal medya satışları: Facebook, Pinterest ve Instagram


Onları birer birer tartışalım.

Ara sıra satışlar: bir kişi tarafından diğerine satılan yeni ve kullanılmış ürünler
Bu oldukça yaygın bir durumdur. Kendinizi sevmediğiniz hediyeler, artık kullanmadığınız mobilyalar veya hala çalışan ancak artık ihtiyacınız olmayan aletlerle bulursunuz. Tüm bu şeyler evinizde yer kaplar ve umarım biraz para kazanırken dağınıklığı gidermek istersiniz.

Bu durumlarda çözüm, yeni veya kullanılmış öğelerinizi çevrimiçi olarak satmaktır. Listeler oluşturarak, açık artırmalar başlatarak veya hatta "sanal mağazalar" oluşturarak bir kaç tıklama ile satabilirsiniz.

Hızlı bir web aramasıyla, düzinelerce başka giriş web sitesi bulacaksınız. En genelinden belirli bir satış pazarında uzmanlaşmışlara. Ortak noktaları, potansiyel alıcıların gerçekten çok geniş bir kitlesine gösterilecek olan genel olarak bir hesap oluşturup girişinizi yapma kolaylığıdır. Ürününüzle ilgilenen kişiler platform aracılığıyla sizinle iletişim kurar, bu nedenle işlemlerinizi yönetmek kolaydır. Öte yandan, girişinizin diğer birçok benzerle birlikte sunulacağını unutmayın, rekabet son derece yüksek olabilir. Görünürlüğünüzü artırmak için belirli bir süre reklamınızı site içinde tanıtmak için az miktarda para yatırmayı düşünebilirsiniz. Tabii ki, her şey satışı ne kadar hızlı yapmanız gerektiğine ve ne kadar kazanmak istediğinize bağlıdır.

Satış hizmetleri: bir komşudan bir serbest meslek uzmanına
Ürün satmamanız, çevrimiçi satış yapamayacağınız anlamına gelmez. Sezgisel görünebilir, ancak düşünürseniz, mükemmel mantıklıdır.

Temel olarak, fiziksel ürünler satmaya odaklanmak yerine, hizmetler satabilirsiniz. Sunduğunuz hizmetler ve hangi kişilerin ödeme yapmaya istekli olduğu büyük ölçüde değişebilir. Hepsi bildiklerinize, neler yapabileceğinize ve ilgi alanlarınıza bağlıdır. Tabii ki, kurumsal bir danışman olarak hizmetlerinizi sunmak için bir dereceye ve ilgili deneyime ihtiyacınız olacak, ancak köpek bakıcılığı veya çim biçme gibi küçük işler için kendinizi tanıtmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey iyi bir tutum ve bir süredir.

Size ve hizmetlerinize ihtiyaç duyabilecek kişilerin sizi bulması için, iş arayan kişileri bu hizmeti sunan kişilerle birleştirmek için oluşturulmuş bir dizi web sitesini bir kez daha kullanabilirsiniz. Buraya dikkat! Daha fazla netlik için, insanların garip iş bulmasına yardımcı olan web siteleri ile serbest çalışanlara adanmış web siteleri arasında ayrım yapıyorum.

Bir pazarda satış.
Kendi çevrimiçi mağazanızı oluşturmak için gereken ilk yatırımı yapamıyorsanız veya ön plana çıkarmak istemiyorsanız, bunun yerine bir dizi pazar yerinden seçim yapabilirsiniz. Bunlar, çok sayıda satıcıyı bir araya getiren ve alıcıların göz atmasını sağlayan platformlardır. Evet çevrimiçi bir mağaza. Bazı pazar yerleri dikeydir, yani belirli bir ürün kategorisine adanmışlardır, diğerleri yatay veya geneldir.

Tartışma yok! En büyük uluslararası pazarlar Amazon ve eBay. Her ikisi de küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedef alıyor. Amazon, lojistikle de ilgilenebilirken, eBay esas olarak açık artırma sistemi için ün kazandı. Kıyafet satıyorsanız, Zalando veya Privalia pazarlarına da katılabilirsiniz. Ancak, diğerleri de dahil olmak üzere özellikle ev elektroniği için; AliExpress, Alibaba grubuna ait bir Çin pazarı; Rakuten, Asya pazarında büyük bir varlığı olan bir Japon devi. Bir diğer çok popüler pazar, sadece el yapımı ürünler veya en az 20 yaşında olan eski eşyaları satmak için öne çıkan Etsy'dir. Etsy'yi merak mı ediyorsunuz? Etsy'de satışı da okumalısınız

Amazon şimdi kesinlikle online alışveriş sektörünün tartışmasız lideri , baş döndürücü satış rakamları ve acımasız büyümesi ile kanıtlandığı gibi. Herkes Amazon'da alışveriş yapmayı sever, çünkü hayal edebileceğiniz herhangi bir ürüne ve özellikle eşsiz müşteri hizmetlerine sahip olduğu görülüyor.

Çevrimiçi tüketici alışkanlıklarına ilişkin pazar araştırması da aşağıdaki ilginç bilgileri ekliyor. İnsanlar genellikle pazar yerlerinde (% 38, Amazon'da% 29'u ve diğer pazar yerlerinde% 9) ürün arama olasılığı daha yüksek, ardından perakende web siteleri (%29 ,  fiziksel mağazalarda% 13, özel çevrimiçi mağazalarda% 12 ve özel uygulamalarda% 4) ve son olarak arama motorlarında (% 15).

Sonuç olarak, bu pazarlarda, özellikle Amazon'da satış yapmak iyi bir strateji olabilir, çünkü yüksek görünürlüklerinden ve çektikleri trafiğin satın alma olasılığı yüksek olan insanlardan yapılması gerçeği anlamına gelir.

Öte yandan, bilmeniz gereken bazı dezavantajlar vardır. Her şeyden önce, herhangi bir pazar, sundukları hizmetler için yüzdesi platforma ve / veya ürünleriniz için geçerli olan satış kategorisine bağlı olan satış komisyonları şeklinde ödeme gerektirir. İkincisi, rekabet son derece yüksektir. Sizin gibi pazarda aynı ürünleri sunan birçok satıcı var. Birçok tedarikçiden sadece bir tanesinin kalma ve güçlü bir marka elde edememe şansı çok yüksektir. Ancak en büyük zorluk, her zaman bir başkasının çevrimiçi evinde misafir olmanızdır. Belirledikleri kurallara uymanız gerekir ve platformun kendi iç mantığını kullanan algoritmanın kaprislerine maruz kalırsınız. Rakiplerinizinkine kıyasla ürünlerinizi nasıl sıralayacağınızı belirleyin.

Gerçek şu ki, Amazon ve diğer tüm pazarlar önemli fırsatlar sunuyor, ancak bunları gerçek gelir kaynaklarına dönüştürmek için, bunları gerçekten incelemeniz ve bu uygulamadan en iyi şekilde yararlanmak için çok çaba sarf etmeniz gerekecek.

Kendi çevrimiçi mağazanızı açma
Pazar yerlerini kullanmanın alternatifi, bir tuğla ve harç mağazasının dijital eşdeğeri olan kendi çevrimiçi mağazanızı açmaktır.

Bir çevrimiçi mağaza açmak eskiden çok karmaşıktı. Geçmişte, bir site oluşturmak için bir programcı kiralamaktan başka seçeneğiniz yoktu ve mağazadaki en ufak bir değişikliği veya güncellemeyi uygulamak için onları tekrar tekrar çağırmak zorunda kalıyorduk.

Ancak bugün başka çözümler de var. Girişimcilerin, herhangi bir kodlama veya tasarım bilgisi olmayanlar bile, kendi çevrimiçi mağazalarını kolayca oluşturmalarını sağlayan yazılım ve çevrimiçi hizmetleri kullanıma sundular. Genel olarak, bu hizmetler de düşük maliyetlidir ve ölçeklenebilir , yani temel bir planla başlayabilir ve işiniz büyüdükçe daha profesyonel çözümlere geçebilirsiniz.

Çevrimiçi mağazalar oluşturmak için açık kaynak kodlu ana platformlar Magento ve Prestashop'tur. Bu platformların her ikisi de size çevrimiçi mağaza için temel yapı taşları (temalar, ürün katalogları, alışveriş sepeti, sipariş yönetimi vb.) sağlar, kullanımı ücretsizdir (açık kaynak sürümüne ek olarak, Magento'nun bir işi de vardır. Ücret alır ) ve birçoğu doğru çalışan bir çevrimiçi mağaza oluşturmak için zorunlu olan bir dizi ücretsiz veya ücretli eklenti sunar. Genel olarak, Magento web siteleri görsel olarak daha az hoş ve kullanımı biraz daha zordur, ancak çok gelişmiş özellikler sunar ve orta ölçekli / büyük işletmeler için iyi çalışır. Prestashop ise daha kullanıcı dostu ve çevrimiçi satış dünyasına yeni başlayan küçük işletmeler için daha iyi bir seçim.

Açık kaynaklı platformlar olarak, hem Magento hem de Prestashop'un indirilmesi ve kurulması gerekir ve ayrıca bir barındırma hizmeti gerektirir. Bu yönleri ele almak için gerekli teknik bilgiye sahip değilseniz, farklı bir hizmet kategorisi seçebilirsiniz. Shopify veya BigCommerce gibi çözümler de dahil olmak üzere açık kaynaklı olmayan CMS (İçerik Yönetim Sistemleri). Bunlar, kullanımı daha kolay olan düşük maliyetli çözümlerdir. Buradaki avantaj, bir web sitesi oluşturmanın arkasındaki birçok teknik sorudan endişe etmek yerine ürün oluşturmaya ve satmaya odaklanmanıza izin vermesidir. Bu çözümler, çevrimiçi bir mağaza oluşturmak için harika bir formdur. Bu bence çok karmaşık değil.

Sosyal medya satışları: Facebook, Pinterest ve Instagram

İster fiziksel, ister çevrimiçi olsun, bir mağazaya sahip olmak yeterli değildir. Ayrıca, insanların açık olduğunu ve olağanüstü fiyatlarla olağanüstü ürünler sunduğunu bilmeniz gerekir. Bir çevrimiçi mağazayı tanıtmak için birçok strateji vardır, ancak genel olarak iyi bir pazarlama planı her zaman bir sosyal medya bileşeni içermelidir. Aslında, Facebook'tan başlayarak sosyal medya harika bir tanıtım aracıdı, sponsorlu yayınlar kitlenizi büyütebilir ve satışlarınızı artırabilir.

Doğrudan satış yapmak için sosyal medyayı kullanmak daha az belirgin görünebilir, ancak Facebook, Instagram ve Pinterest, bunu yapmak için gerekli özellikleri geliştirdiler ve sundular.

FACEBOOK'TA SATIŞ:MARKETPLACE MAĞAZASI
En iyi bilinen şey olmasa da, Facebook, boyutları ne olursa olsun, ürünlerini çevrimiçi satmak için hem bireyler hem de işletmeler için mükemmel bir platform olabilir.

Her şeyden önce, 2016'da sunulan özellikler sayesinde, Facebook'ta satış yapmak o kadar da zor değil; ikincisi, segmentlere ayırması kolay ve nispeten düşük fiyatlar için tanıtım kampanyalarıyla hedeflenebilen muazzam bir kitleden faydalanabilirsiniz.

Birey olarak, bir reklam oluşturmak için yapmanız gereken tek şey Facebook'u açmak, giriş yapmak ve sol kenar çubuğundaki Marketplace simgesini tıklamaktır. Ardından, Bir şey sat düğmesini tıklayın ve satış için gerekli tüm bilgileri ekleyin. Unutmayın, satışlar özel olarak yönetilir ve ilgilenen kullanıcılar daha fazla bilgi için sizinle iletişim kurabilir.

Öte yandan, bir şirket olarak önce Facebook'ta bir şirket profili oluşturmanız gerekir. Sayfanıza eriştikten sonra Mağaza düğmesini bulacaksınız. Bu bölümü görüntülemek için tıklayın. Burada, ürünlerinizi oluşturmak, çevrimiçi mağazanızı bağlamak ve ödeme yöntemlerini ayarlamak için gerekli tüm adımları bulacaksınız.

Marketplace ve Shop ücretsiz özelliklerdir. Facebook komisyon almaz. Bunun yerine, masraflar kullanmayı seçtiğiniz ödeme sistemine bağlı olabilir. Örneğin en yaygın olarak kullanılan PayPal ve Stripe, bir satıştan aldığınız her ödeme için bir komisyon çıkaracaktır.

INSTAGRAM'DA SATIŞ
2010 yılında kurulan ve 2012'de Facebook tarafından satın alınan, 2018'de Instagram'ın bir milyardan fazla kullanıcısı vardı ve Facebook'un kendisi ve YouTube ile birlikte dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri haline geldi.

O zaman Instagram'ın herhangi bir şirkete satışlarını artırmak ve kamu yararını artırmak için harika fırsatlar sunması şaşırtıcı değil. Özellikle, bir Instagram kullanıcısının platformun kendisinde ürünleri keşfettikten sonra satın alma işlemini tamamlaması için gereken adım sayısını azaltmayı amaçlayan Alışveriş özelliğini açtıktan sonra.

Bu nedenle, Instagram'ı satış yapmak için kullanmak için önce bir iş hesabı açmanız gerekir. Bu tür bir hesap şirketler için ayrılmıştır ve kanıt olarak aktif bir Mağazaya sahip bir Facebook profili gerektirir. Bu hesabı Facebook mağazanızla senkronize etmek önemlidir, çünkü Instagram, hangi ürünleri sattığınız hakkında bilgi alır. Hesabınız doğrulandıktan sonra Alışveriş özelliği açılır ve gönderilerinizi alışverişe dönüştürmek için etiketlemeye başlayabilirsiniz.

Bu, fotoğrafınızı yükledikten, resim yazısı ekledikten ve filtreleri ekledikten sonra, fotoğrafın kendisinden bir veya daha fazla ürünü tıklayabileceğiniz ve bunları Facebook mağazanızdaki ürünlere bağlayabileceğiniz anlamına gelir. İşiniz bittiğinde, yapmanız gereken tek şey onaylamak ve paylaşmaktır.

Takipçileriniz fotoğrafı görecek ve bir ürünle ilgileniyorlarsa, adı ve fiyatı gibi bilgileri görüntülemek ve isterse satın alma işlemini tamamlamak için ona dokunabilirler. Daha hızlı veya daha kolay olamazdı!

PİNTEREST'TE ZENGİN İĞNELER İLE SATIŞ
Facebook numaralarıyla rekabet edememesine ve bu nedenle niş bir sosyal ağ olarak kalmasına rağmen, Pinterest şaşırtıcı derecede etkili bir satış ve pazarlama aracı olabilir. Bunun ana nedeni, kullanıcıların bunu yapmak ya da satın almak için bir şeyler ararken bir arama motoru olarak kullanmasıdır. Ayrıca, veriler Pinterest'te satın alma amacının diğer sosyal medya ağlarından daha büyük olduğunu, reklamların iyi alındığını ve yüksek bir paylaşım seviyesinin olduğunu söylüyor.

Bu faktörlere dayanarak, Pinterest bir pazarda mı yoksa kendi çevrimiçi mağazanızda mı satıyorsunuza iyi bir seçenektir.

Diğer sosyal medyalarda olduğu gibi, bir hesap oluşturmadan önce planınızı dikkatlice değerlendirin. Kendiniz için hedefler belirleyin ve bir editoryal plan hazırlamaya çalışın. Markanızla eşleşen bir profil oluşturabilmeniz ve pinboard'larınızı çekici bir şekilde yapılandırabilmeniz gerekir.

Ürünlerinizin görüntülerini beyaz bir arka planda veya bir feed'de göze çarpmayacak diğer slapdash fotoğraflarda yayınlayamayacağınızı unutmayın. Pinterest'te, ilham verebilen, izleyiciye nasıl bir şey yapılacağını öğreten veya bir hikayeyi en iyi yapan hikayeler anlatabilecek görüntüler.

Çevrimiçi mağazanız için zengin pin ürününü deneyin. Zengin raptiyeler bir sitenin sayfalarına dinamik olarak bağlıdır. Sitenizi güncelleyerek raptiye de güncellenir. Zengin pin ürünleri, normal bilgilere ek olarak bir fiyat ve satın alma sayfasına doğrudan bir bağlantı içerebilir.


Son bir ipucu: Hangi yolu seçerseniz seçin, bir İş Planı ile başlayın.
İlk sorumuza bir göz atalım: "Çevrimiçi satış yapmaya nasıl başlayabilirim?" Bu genel bakıştan görebileceğiniz gibi, kesin bir cevap yoktur, bunun yerine, geliştirmek istediğiniz projenin türüne ve sizin belirlediğiniz hedeflere bağlı olarak seçebileceğiniz farklı çözümler vardır.

Bu nedenle, özellikle çevrimiçi satışlar işinizin bir parçasıysa veya işinizin bir parçası olacaksa, bu seçeneklerden herhangi biriyle devam etmeden önce projenizi bütünüyle analiz etmek için zaman ayırın.

İnsanlar genellikle planlamanın değerini hafife alırlar, ancak bu çok risklidir. Yapmanız gereken, projeniz için bir İş Planı yazmak. İyi bir İş Planı sadece bir belge değildir, aynı zamanda bir süreçtir. Her şeyden önce, bir İş Planı yazmak, sizi projenizin en önemli yönleri üzerinde tam olarak düşünmeye zorlayan bir süreçtir. Başlamadan önce her şeyi düşünmek size hoş olmayan sürprizler katacak ve başarısızlık riskini azaltacaktır. İkincisi, İş Planı, diğer şeylerin yanı sıra size yardımcı olacak programlı, stratejik ve analitik bir belgedir. Kendi belirlediğiniz hedeflere doğru ilerlemek, projenizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek; bütçenizi ve programlarınızı planlamak; finansman bulmak ve potansiyel ortaklarla ilişkiler kurmak önemlidir.

Her bir sektörün kendine özgü faktörleri veya devreye giren değişkenler ne olursa olsun, tüm İş Planları benzer bir yapıdan oluşur. Genellikle, belgenin geri kalanını özetleyen ve okuyucunun projeyle ilgili net ve kapsamlı bir genel bakış elde etmesini sağlayan bir giriş olan Yönetici Özeti ile başlarlar. Yönetici Özeti'nden sonra, projenin ayrıntılarına gireceksiniz. Özetlemek gerekirse, bir çevrimiçi mağazanın İş Planına girmesi gereken en önemli unsurlardan bazıları şunlardır:
İşletmenin tanımı
Bu bölüm işletmenin doğasını ve temel özelliklerini açıklar. Misyonla başlayın, kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi açıklayın, güçlü ve zayıf yanlarını analiz edin ve başarı için faktörleri belirleyin.
Ürünlerin / hizmetlerin açıklaması
Amaç, sunduğunuz ürünleri ve bunların geliştirilmesine yönelik planlarınızı tanımlamaktır. Online mağazanızda satmak için doğru ürünleri seçmek işinizin başarısı için çok önemlidir; kullanıcı aramalarını analiz edin, yanıtlayabileceğiniz ihtiyaçları vurgulayın ve mevcut eğilimleri hafife almayın.
Hedefin tanımı
Hedef kitlenizi belirleyin ve tanımlayın. Bu, örneğin pazarlama girişimleriniz ve tanıtım stratejileriniz gibi bir dizi süreci doğru şekilde yapılandırmak için çok önemlidir. Onlara ne sunacağınızı ve onlara ulaşmanın en iyi yolunu öğrenmek için kiminle konuştuğunuzu bilmeniz gerekir.
Pazar ve rekabet analizi
Amaç, işletmenizin bulunduğu sektörü ve ortamı tanımlamak için yararlı veriler toplamak ve işlemektir. Pozisyonunuzu rakiplerinizin pozisyonuna göre incelemek, faaliyet göstermek istediğiniz sektöre yön veren güçleri daha iyi anlamanıza, örneğin rotanızı ne zaman düzeltmeniz gerektiğini bilmenize olanak tanır.
Pazarlama stratejisi
Başarılı olmak için, çevrimiçi mağazanızla ilgili sözcüğü yaymanız ve müşterileri alışveriş yapmaya teşvik etmeniz gerekir. Bu, bu sonuçları elde etmek için uygulayacağınız stratejileri tanımlamanız ve açıklamanız gerektiği ve sonuç olarak kendi belirlediğiniz hedeflere ulaşmanız gerektiği anlamına gelir.
4 Pazarlama Karması kolu üzerinde çalışma
Ürün, Fiyat, Satış Noktası (dağıtım) ve Promosyon. İhtiyaçları ve hedefi belirledikten sonra, uygulamaya koyacağınız pazarlama uygulamalarını tanımlayın ve hepsini Pazarlama Planınızda tanımlayın.
Finansal analiz
Bu, emek-yoğun olan kısımdır ve bir danışmandan yardım isteyebilirsiniz. Özetle, bu masrafları tahmin etmenize, kazançlarınızı tahmin etmenize ve finansman bulmanız gerekip gerekmediğini anlamanıza izin vermelidir.

Kendinize bu soruları sorarak, diğerlerinin yanı sıra, projenizin ana hatlarını düzenleyen ve açıklayan bir belge yazabileceksiniz ve bu, yararlanabileceğiniz fırsatları ve ayrıca karşılaşabileceğiniz potansiyeli engeller.
Bu analiz sizin için hangi yolun en iyi olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, Amazon'da satış yapmanın kendi çevrimiçi mağazanız üzerinden satışları hariç tuttuğunu değil, birbirlerini tamamlayacaklarını öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak, her iki çabayı bir seferde başlatmaya karar verebilir veya bir kalkınma planındaki adımlar olarak birbiri ardına uygulamayı seçebilirsiniz. Veya sattığınız ürünlerin türünün en iyi şekilde sektöre özgü bir pazarda satılmasına karar verebilir ve Facebook’un kullanıcı numaralarına sahip olmayabilecek, ancak kitlenize daha çok hedeflenmiş olan niş sosyal medya ağlarına odaklanabilirsiniz.

Sonuç olarak, Web, son derece geniş ve çeşitli bir kitle tarafından görülebilen sanal mağaza pencereleri sunar ve teknoloji, güçlü, ölçeklenebilir araçlar sunar, eğer girişimci bir ruhunuz varsa, bu fırsatları değerlendirin, kazanan bir strateji seçin ve kendi başarınızı oluşturun.
Yorum yok

İçeriğe dön