blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

SEO için Meta Açıklamalar nasıl kullanılır

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Web Tasarım · 5 Şubat 2020


Temel olarak, arama motorlarının her sonuç için görüntülediği önizleme metnidir. Meta açıklamanızı optimize etmek çok yararlıdır ve her zaman etiket başlığına uygun olarak oluşturmanız ve uygulamanız gerekir (bunun ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrenin).

Yıllar geçtikçe Google, SEO için meta açıklamaları değerlendirme şeklini değiştirdi. Bugün, en büyük arama motoru artık bu yönü sıralaması için tartmıyor. Bunun yerine, SERP'de mümkün olan en net sonuçları görüntülemek ve kullanıcıların aramalarını yapmalarına yardımcı olmak için bu içeriği değerlendirmek. Aslında, bu açıklama tüm sayfanın içeriğini tanımlamalıdır. Bu yüzden kullanıcıların dikkatini çekecek ve bağlantınızı tıklamaya ikna edecek şekilde yazılmalıdır.

İyi bir meta açıklamanın ana özellikleri şunlardır:
  •     Meta açıklama etiket başlığını genişletir ve kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun arama motoru sonuçlarını bulmalarına yardımcı olur.
  •     İdeal olarak, bu açıklamalar 135 ila 155 karakter uzunluğundadır; artık Google onları cümlenin ortasında kesiyor.
  •     Açıklama kesin olmalıdır ve mümkünse bir harekete geçirici mesaj içermelidir.
  •     Bu meta açıklamaya en azından ana anahtar kelimeyi eklemeniz gerekir: Google bunu yalnızca sonuçlarda göstermez, aynı zamanda arama motorunun etiket başlığına göre metnin alaka düzeyini değerlendirmesine de yardımcı olur.
Başarılı bir meta açıklama:

  •     web sayfasının içeriğine uyar;
  •     ikna ve sosyal kanıt gibi metin yazarlığı kollarını kullanır, somut bir yararın altını çizer ve kullanıcıların ilgisini çeker;
  •     sayfanın anahtar kelimesini içerir;
  •     benzersiz olmalıdır.
Birçok çalışma, meta açıklamanın metnine sayı eklemenin veya bir soruyla yönlendirilmenin Google, arama kullanıcılarından daha fazla tıklamaya yol açtığını göstermiştir. Örneğin:

    "Mükemmel meta açıklamaları nasıl yazacağınızı sadece 30 dakikada öğrenmek ister misiniz?"
    "Ücretsiz, hızlı geri dönüşler".


Meta açıklama, kullanıcıların bağlantınızı tıklamasını sağlamak için önemli bir araçtır.

Şimdi bir meta açıklamanın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğrendiğinize göre, kendiniz bir deneyin!
Yorum yok

İçeriğe dön