blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Sosyal projeler için kaynak olarak kitle fonlaması

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 16 Şubat 2020
İngilizce "crowdfunding" kelimesinden gelen kitlesel fonlama;yeni doğan ve genç girişimlerin, internetten hizmet  veren çeşitli platform ve şirketler  aracılığı  ile  ulaşacakları  büyük  kitlelerden  küçük  meblağlarda finansman sağlayarak kendisine fon oluşturmasıdır (Atsan ve Erdoğan, 2015, s.   298). Kitlesel   fonlama,   banka   kredisi,   leasing   gibi   geleneksel   finans yöntemlerinin  aksine girişimcileri  online  platformlar  sayesinde  direk destekçilerle buluşturmaktadır (Gerber,Hui, Kuo,2012).Kitlesel  fonlama çalışmaları  dünya  üzerinde  dört  farklı  biçimde yürütülmektedir. Bu çalışmalar kapsamındaki projelere destek olmak isteyen katılımcılar ödül, bağış, hisse ya da borç seçeneklerinden biri ile yatırımlarını gerçekleştirmektedirler. Türkiye'de ise şimdilik yalnızca ödül sistemi ile proje sahipleri ve yatırımcılar buluşmaktadır..
Topluluk, kampanya başarısı için ana unsurlardan biridir. Birincil sosyal çevreniz, başarılı bir şekilde para toplama için özellikle önemlidir:

1) hemen anlaşılabilir net bir hedef;

2) kısa ve ilgi çekici bir sunum videosu veya projeyi (ve para toplama amacını) açıkça açıklayan güzel görüntüler;

3) kampanyayı çevreleyen hem çevrimiçi hem de çevrimdışı etkili iletişim.

I Kendinize sormanız gereken beş soru
Şimdi, bağış toplama kampanyanızı başarılı bir şekilde oluşturmak için bazı pratik ipuçlarına göz atalım. Herhangi bir crowdfunding projesi bu 5 soruyu etkili ve kısaca cevaplamalıdır:

1. SİZ KİMSİNİZ? (kuruluşun kimliği ve itibarı)
Yani hikayeniz, geçmişte gerçekleştirdiğiniz projeler, bağlantılar ve yetenekler (tabii ki proje için geçerli olduğu gibi). Sosyal medya, blog veya web sitenizi veya kar amacı gütmeyen kuruluşunuzun dijital kimliğinin bir parçası olan herhangi bir şeyi eklemeyi unutmayın. Kampanyanızı desteklemek isteyen insanlar paralarını iyi ellere verdiklerinden emin olmak istiyorlar.
2. NE YAPMAK İSTİYORSUNUZ? (Proje)
İnsanlardan destek istemenizin nedeni budur ve hedefinizin açık, ölçülebilir, pratik olması ve kuruluşunuzun hizmet verdiği topluluk için yararlı olması önemlidir. Kitle fonlaması projesi bir iletişim projesidir, bu nedenle hedefinizi tanımlamak için açık ve basit bir dil kullanın ve çoğu ziyaret ve bağışın mobil kullanıcılardan geleceğini unutmayın. Bu, hikayenizi anlatmak için yalnızca birkaç satıra sahip olacağınız anlamına gelir: kısa, ilgi çekici metinler kullanın ve her zaman fotoğraf ve video ekleyin.
3. NE GEREKİR? (bütçe ve maliyetler)
Doğru bütçeyi şeffaf bir şekilde tanımlamak önemlidir. Planlanan maliyetleri yazmanızı öneririm - projenin gerçek maliyetine ek olarak olası ödülleri, iletişim yatırımlarını, sunum masraflarını vb. Bu size tüm finansal ihtiyaçlarınız hakkında daha net bir genel bakış açısı sunacaktır. Ayrıca, projeyi hayata geçirmek için gereken "gerçek" bütçeyi belirtmeyi unutmayın. İhtiyacınız olandan çok daha büyük bir hedef beyan etmek (belirtilen finansal hedefinizi aşmak) risk oluşturacağından ve sınırı geçeceğinden karşılanmayacaktır.
4. NE KADAR ZAMANINIZ VAR? (kampanyanın uzunluğu)
Her kitle fonlaması kampanyasının belirli bir süresi vardır, ancak bu zaman dilimini ayarlamanın doğru yolu nedir? Karşılamanız gereken bütçe size bu konuda ilk fikir verebilir. Hedefinize ulaşmak için kaç kişiye ulaşmanız (ve ikna etmeniz) gerekiyor? İstatistikler, ortalama olarak ideal zaman çerçevesinin 45 ila 60 gün arasında olduğunu söylüyor. Her durumda, zaman diliminizi ayarladığınızda, kitle fonlaması kampanyanızın tüm süresi boyunca projenizin izlenmesi, gerekirse güncellenmesi ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı iletişim kurmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, çok uzun süre çalışan bir kampanyanın bağışçılar için aciliyet duygusunu kaybettiğini unutmayın.
5. DÖNÜŞTE NELER VERECEKSİNİZ? (Ödülleri)
Çoğu zaman, bir para toplama kampanyasının ödülü bağışları ve katılımı teşvik eder. Yayınlama veya müzik projeleri üzerine düşünün: DVD veya kitabı piyasaya sürülmeden önce ön sipariş verme fırsatı, muhtemelen de gelecek piyasa fiyatından daha düşük bir maliyetle, insanların bu projeleri kısmen desteklemeleri büyük olasılıktır. Kâr amacı gütmeyen sektörde projeler genellikle bağış tabanlıdır (herhangi bir ödül içermeyen basit bağışlar anlamına gelir) veya ödül modeli sembolik ve / veya duygusal ödüllerle (örneğin, adınızın bir listede yazılması) kullanılır . İnsanlar sonuçta destek karşılığında bir şeyler almak için bu kampanyalara katkıda bulunmazlar, ancak bir topluluğun parçası olarak hissetmek ve önemli bir şeyin gerçekleşmesine yardımcı olmak büyük bir mutluluktur.

Bu noktaları belirledikten sonra, kitle fonlaması kampanyanızı oluşturabilir ve fikrinizi net ve etkili bir şekilde önerebilirsiniz.  Ayrıntılı bilgi için bir kaynak ----- https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/384038
Projenizin, hikayenizi en iyi şekilde anlatmak için gereken her şeye sahip olduğundan emin olmak için bu kısa kılavuzu kullanın ve ... mutlu crowdfunding! :=)Yorum yok

İçeriğe dön