blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Web sitesi için doğru görüntüleri nasıl seçersin?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Web Tasarım · 19 Nisan 2020
Bir web sitesinde metinden daha fazlası vardırç Resimlere ihtiyacınız var ve doğru resimleri seçmek çok önemlidir. Neden?

 • Görüntüler metni desteklediğinden mesajınızı iletmeye ve anında anlaşılabilir hale getirmeye yardımcı olurlar.
 • Görüntüler sayfanın düzenini tamamladığından, gezinmeyi ve bilgi bulmayı kolay ve eğlenceli hale getiren hoş bir görsel ortam oluşturur.
 • Görüntüler kimliğinizi ve değerlerinizi tanımlamaya ve iletmeye yardımcı olur.

Son olarak, doğru görüntüleri seçmek önemlidir, çünkü yüksek kaliteli görüntüler yerine çekici olmayan, uygunsuz şeyler kullanmak web sitenizin başarısında etkili olur.

Şimdi ikinci soruya geliyoruz: “Web sitem için nasıl yüksek kaliteli görüntüler alabilirim?” Burada sadece 3 seçenek var:

 1. Google'dan resim arayın ve indirin: birçok kişi ücretsiz olduğu için bu seçeneği tercih eder, ancak yanlış yönlendirildiği kadar kolaydır. Bulduğunuz görüntülerin telif hakkı altında olabileceğini, yani izinsiz kullanamayacağınızı unutmayın.
 2. Bir profesyonelden komisyon fotoğrafları: Bu kesinlikle görüntü kalitesini en iyi şekilde garanti eden seçenektir, ancak aynı zamanda en pahalısıdır ve her zaman bütçeniz olmayabilir.
 3. Seçebileceğiniz milyonlarca profesyonel kalitede görüntünün veritabanını ücretsiz veya düşük maliyetle sunan stok fotoğraf web sitelerine göz atın.

Stok görüntüler nedir?

Stok görüntüler, projeleriniz için kullanabileceğiniz bütçeye uygun, yüksek kaliteli görüntülerdir.

Aslında, stok görüntüler profesyonel veya yarı profesyonel fotoğrafçılar tarafından oluşturulur. Çevrimiçi ajanslar bu fotoğrafları toplar ve web siteleri aracılığıyla halka sunar. Bu tür hizmetler aşağıdaki temel özellikleri paylaşır:

Milyonlarca fotoğraf koleksiyonu sunarlar ve genellikle vektör görüntüleri ve videoları da içerirler. Bazı hizmetler belirli temalara daha fazla odaklanırken diğerleri daha geneldir: hepsi çok sayıda farklı içerik oluşturucunun çalışmasını içerir. Bu geniş seçenek yelpazesi, aradığınız neredeyse her şeyi bulacağınızdan emin olduğunuz anlamına gelir.

İstediğiniz resimleri hızlı ve kolay bir şekilde bulmanıza yardımcı olacak dahili arama motorlarına ve filtrelere sahiptirler. Koleksiyonlarındaki mevcut görüntü miktarı göz önüne alındığında, bu önemli bir katma değerdir.

Farklı kullanım lisanslarına sahip farklı biçimlerde görüntüler sunar Bu, görüntüyü nasıl kullanmak istediğinize bağlı olarak ne satın alacağınıza karar verebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin; yalnızca dijital olarak görüntülemek istiyorsanız,  daha düşük bir çözünürlük kullanabilirsiniz. Ama görüntüyü baskı için kullanmak istiyorsanız iş değişir . Tüm bu faktörlere dayanarak, görüntünün nihai maliyeti tekten çift haneye kadar önemli ölçüde değişebilir.

Stok fotoğrafları nasıl seçilir?

Çevrimiçi koleksiyonlar milyonlarca resim içerdiğinden, projeleriniz için hangilerini kullanacağınızı seçmek zor olabilir. Neyse ki, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu siteler farklı seviyelerde dahili arama motorları ve değişen sayıda filtre sunar.
İstediğiniz içeriği bulmak için, örneğin "bilgisayar" gibi basit bir arama anahtarı ekleyerek başlayın.


Daha sonra, bilgisayarı belirli bir ayarda gösteren görüntüleri bulmak için arama tarzınızı (örneğin, “bilgisayarlı kadın”) değiştirebilirsiniz.Veya daha sonra ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebileceğiniz bir görüntü bulmak için.Bu, genel bir idealle başlamanıza ve ihtiyacınız olanı bulmak için arama sonuçlarını hızla daraltmanıza olanak tanır. Ardından, son görüntü seçiminizi yaparken aşağıdaki öğeleri göz önünde bulundurun:

 • Oryantasyon
Görüntünün yönü, kullanmak istediğiniz yöntemle uyumlu olmalıdır, dikey olarak yönlendirilmiş bir görüntünün yatay düzende kullanılması zor olacaktır.

 • Renk paleti
Resim, web sitenizin renk paletiyle eşleşmeli veya en azından renk düzeninize uyacak şekilde düzenlenmesi kolay olmalıdır.

 • Tutarlı stil
Birkaç görüntü kullanıyorsanız, bunların uyumlu olduklarından emin olun. Çoğu zaman, görüntüler konuya göre gruplandırılmış görüntü kümelerinin bir parçasıdır. Aynı kümeden görüntüleri seçmeyi deneyin.

 • Metni engelleme
Görüntüyü metin için arka plan olarak kullanmak istiyorsanız, metnin okunabilir kalması için yeterli alan olduğundan emin olun.

 • Düzenleme olanakları
Bazı görüntüler kırpma, kesikler, kompozisyonlar, vb. için daha uygundur. Bu olasılıkları dikkatlice düşünün ve Photoshop ve diğer benzer programlar gibi yazılımlarla becerilerinizi kullanarak da geliştirebilirsiniz.


#bonus fikri
Doğru konuyla fakat yanlış arka plana sahip bir stok resmi buldunuz mu? CutOut 8 Professional'ı deneyin: İhtiyacınız olan parçaları kesin ve dikkat dağıtan unsurları kaldırarak yeni bir arka plana yerleştirin. Şimdi görüntünüz mükemmel!


Stok fotoğrafları nerede bulunur?

Anlattığım gibi, stok fotoğraflarını kullanmanın birçok avantajı var. Seçim yapabileceğiniz çok çeşitli, onlara göz atmak hızlı ve çok pahalı değil. Peki ziyaret edilecek ana stok fotoğraf siteleri nelerdir?

Depositphotos Fiyat ve kalite ile karşılaştırıldığında mükemmel değeri sayesinde dünyanın en popüler sitelerden biridir. Basit bir Google araması, elbette kalite ve seçim açısından daha az sunsa da, bazıları tamamen ücretsiz olan daha fazla seçenek sunacaktır.
Bir de Pixabay .Yorum yok

İçeriğe dön