blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Uluslararası bir ortak yardımıyla yurtdışına nasıl satış yapılır ?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde E-Ticaret · 13 Şubat 2020
Avrupa için e-ticaret cirosunun 2019 yılında 621 milyar € 'ya ulaşacağı tahmin edilmektedir ve Avrupa'daki tüm çevrimiçi alışveriş yapanların% 38'i diğer ülkelerden mal sipariş etmiştir (bu siparişlerin yarısı AB'den gelen tüccarlara verilmiştir). Ayrıca, Latin Amerika, Afrika, Orta Doğu, Doğu Avrupa ve Rusya'da bulunan ülkeler için uluslararası satışlar toplamın% 40'ından fazlasını oluşturmaktadır.

İşletmeniz, genişleyen çevrimiçi ticaret pazarlarından yararlanmak ve yurtdışına satmak isteyen çevrimiçi satıcıların% 66'sından biriyse, başarınız yerel olarak (satış yapacağınız ülkenin yerelinden bahsediyorum) hareket etme yeteneğinize bağlı olacaktır. E-Ticaret'in en büyük paradokslarından biri, alıcıların küresel mallara olan açlığı ile yerel, alakalı ve güvenilir bir deneyim arzusu arasındaki gerginliktir.

Sınır ötesi satmaya başlamak istiyorsanız, hedef pazarlarınızı ayrıntılı olarak araştırmanız, fiyatlandırmanızı her birine uyarlamanız ve iş açısından mantıklıysa, ödeme yöntemleri, para birimleri de dahil olmak üzere söz konusu pazarın tüm müşteri deneyimini yerelleştirmeniz gerekir. Ödeme akışları, çevrimiçi mağazanızın içeriği (dil, tasarım), müşteri desteği ve daha fazlası. Ayrıca, yerel olarak geçerli tüm yasalara ve düzenlemelere uyduğunuzdan emin olmanız ve bu pazarlar için satış vergilerinizi ve arka ofis işlemlerinizi yönetmeniz gerekir. Tüm bu gereksinimler, küresel genişlemenin aşılmaz bir görev gibi görünmesini sağlar, ancak bunu tek başına yapmanız gerekmez. Uygun bir uluslararası ticaret sağlayıcısıyla ortaklık yapmak, uluslararası satış çabalarınızın başarısızlığı veya başarısı arasında fark yaratabilir. Sınır ötesi satış yapmayı planlarken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli unsurları ve uluslararası bir ticaret ortağının size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

I Fiyatlandırmayı uyarlayın
Birçok kültürel faktör, alışveriş yapanların satın alma kararını etkileyebilir, ancak sınırlar boyunca aynı şekilde çalışan tek bir özellik var ; o da  fiyatlandırma. Akıllı bir fiyatlandırma stratejisi oluşturmak ve bunu zamana göre, verilere göre ayarlamak, daha fazla müşteri edinilmesine ve daha da önemlisi, işletmeniz için ideal müşterilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Fiyatın nakliye ve taşıma maliyetleri gibi bazı bileşenleri sizin kontrolünüz dışında olsa da, şeffaflık ve bölgeye uygun fiyatlandırma sağlamak  öncelik vermeniz gereken unsurlardır. Şeffaflık sağlamanın basit bir yolu, müşteriye tüm geçerli vergiler ve ücretler dahil fiyatı yerel para biriminde görüntüleme seçeneği sunmaktır. Alışverişin konumunu belirlemek ve yerel para birimini otomatik olarak görüntülemek için GeoIP algılama teknolojisini kullanarak bunu akıcı hale getirebilirsiniz.

Ayrıca, ürününüzün bir pazarda rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılması, bunun başka bir pazar için mutlaka geçerli olduğu anlamına gelmediğini unutmayın. Fiyatlandırmayı konuma göre kolayca ayarlayabilmeniz, stratejinizi her pazarın ekonomik gerçekliğine göre ayarlamanıza olanak tanır. ProfitWell'deki fiyatlandırma uzmanları, fiyatlarını yerelleştirmeyen işletmelerin, fiyatlandırmayı yerelleştirmeyen şirketlere kıyasla, yerel bölgelerde% 30'a kadar daha hızlı büyüyebileceğini belirlediler. İhtiyacınız olan platform esnekliği ve fiyatlandırma özelliklerini sunan bir ticaret sağlayıcısı ile ortaklık kurarak, fiyatlarınızı ve bunların görüntülenme şeklini genişlediğiniz farklı uluslararası pazarlara kolayca ayarlayabileceksiniz.

I Doğru ödeme yöntemlerini uygulayın
Ödeme yerelleştirmesi, satın alma kararında önemli bir belirleyici faktördür ve hiçbir pazarlama veya promosyonun getiremeyeceği bir güven ve rahatlık düzeyi oluşturmanın en iyi yoludur. Alışveriş sepetinizde yerel ödeme yöntemleri ve para birimleri sunmak, yetkilendirme oranlarını% 25'e kadar artırabilirken, belirli pazarlarda yerel ödeme işlemcilerini kullanmak bunları% 40'a kadar artırabilir.

Bununla birlikte, ödemeleri kendi başınıza yerelleştirmek için gerekli yapıyı oluşturmak ne ucuz ne de kolay. Örneğin, tipik ödeme işlemcisi yalnızca tek bir ülke veya bölge için teminat sağlayabilir. Bu, satmak istediğiniz her bölge veya ülke için bir işlemci kaynaklamanız ve imzalamanız ve bunları entegre etmek ve bakımını yapmak için zaman ve kaynakları ayırmanız gerektiği anlamına gelir. Planlarınız birden fazla pazara açılma içeriyorsa, ölçeklendirmenize yardımcı olabilecek uluslararası bir e-Ticaret platformu bulmak, her şeyi sıfırdan kendiniz kurmaya çalışmaktan daha iyi bir seçenektir.

Ayrıca, her pazarda tercih edilen ödeme yönteminin desteklenmesi, satın alma hunisi sürtünmesinin azaltılması ve dönüşüm oranının artırılması açısından kritik öneme sahip olabilir. Küresel ödeme trendlerine bakıldığında, kredi veya banka kartları hala dünya çapında çevrimiçi ödemelerin yaklaşık% 70'ini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, bazı ülkeler yerel ödeme yöntemlerini tercih etmektedir, bu nedenle bunları göz ardı etmek parayı masaya bırakmanız anlamına gelebilir. Örneğin, iDeal Hollanda'da işlemlerin% 44'ünde kullanılan tercih edilen ödeme yöntemidir. Brezilyalılar taksitli yerel kredi kartlarına ve Boleto Bancario'ya kısmi bakarken, Çin'de Alipay tüm çevrimiçi ödemelerin neredeyse yarısını (% 43) oluşturuyor. Kutudan çıktığı haliyle ilgili ödeme yöntemlerini destekleyen uluslararası bir ticaret ortağı, bu ülkelerde doğrudan satış yapmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.


Düşünülmesi gereken bir diğer husus, Avrupa veya Japonya'da kullanılan, ancak ABD'de çok fazla kullanılmayan 3-D Secure gibi ödeme güvenlik mekanizmalarıdır. Dahası, 14 Eylül 2019 tarihinden itibaren, her iki tarafın Avrupa Ekonomik Alanı'nda (EEA) bulunduğu tüm çevrimiçi işlemlerin, Avrupa Birliği'nin gözden geçirilmiş Ödeme Hizmetleri Yönergesi'nin (PSD2) Güçlü Müşteri Kimlik Doğrulaması (SCA) gereksinimlerine uygun olması gerekir. Bu, tüm ödemelerin 2 faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ile güvence altına alınması gerektiği anlamına gelir. AB'de satış yapıyorsanız, ödeme hizmeti sağlayıcınızın bu gereksinimlere tam olarak uyduğundan emin olmalısınız ve yeni düzenlemeler kapsamında müşterilerinize iyi bir müşteri deneyimi sunabilirsiniz.

Akıllı ödeme araçlarıyla gelir kaybından kaçının
Uygun bir uluslararası ticaret ortağının sağlayabileceği akıllı ödeme araçları, işletmenizin ödeme yetkilendirme oranlarını artırmasına yardımcı olabilir ve aynı zamanda karmaşa nedeniyle kaybedilebilecek geliri geri kazanabilir. Örneğin, sınır ötesi satıyorsanız Akıllı Ödeme Yönlendirmesi (IPR), işlemleri en uygun yerel ödeme işlemcilerine yönlendirerek size yetkilendirme oranlarında% 40'a varan bir artış getirebilir.

Akıllı Hesap Güncelleştiricileri, kullanılamayan kredi kartlarının% 90'ından fazlasını kaydederek müşteri elde tutma oranını% 40 oranında artırabilir.

Bir dijital ticaret sağlayıcısının teklifinde arayabileceğiniz diğer araçlar şunlardır:

    Çoklu para birimi yönetimi
    Dinamik 3 Boyutlu Güvenlik
    Dahili hesap güncelleyici
    Gelişmiş yeniden deneme mantığı
   
I Vergileri unutma
Şirketinizin nerede bulunduğuna bakılmaksızın, yasal olarak her bir işlem için alınan satış vergisini veya Katma Değer Vergisi'ni (KDV) düzgün bir şekilde yönetmeniz ve tahsil etmeniz gerekir. Vergi miktarı, tahsilattan sorumlu makam ve onu düzenleyen kurallar ülkeden ülkeye değişebilir. Ayrıca, vergiler için yerelleştirirken, yalnızca ne kadar ücretlendirileceğini değil, aynı zamanda hangi kuruluşların ve işletmelerin muaf olduğunu da bilmeniz gerekir.

Bu işlemlerin çoğu, uluslararası ticareti destekleyen ve alışveriş yapan kişinin ülkesini tanımlamak için GeoIP konum algılamasına sahip şablonlarla otomatikleştirilebilir. Bununla birlikte, vergi gelirlerinin nasıl ve nereye dağıtılacağı gibi diğer ayrıntılar satıcı (Kayıt Tüccarı olarak) veya vekil ortağı tarafından ele alınmalıdır. Vergi ve arka ofis idaresi süreçleri tarafından bunaltılmaktan kaçınmak istiyorsanız, ödemeleri kolaylaştırmanın yanı sıra, her bir pazar için doğru vergi tutarını hesaplayıp toplayabilen ve bunları yerel mali yetkililere sorunsuz bir şekilde ödeyebilen bir dijital ticaret sağlayıcısını kullanmayı düşünün.  Böylece gelirleri yönetebilecek, ürün geliştirme ve promosyonuna odaklanmakta özgür olacaksınız.

I Destek
Müşteriler mükemmel müşteri hizmeti istiyor. Müşteri desteği yerel bir telefon numarası, yerel e-postalar (yerel dillerde ve çalışma saatleri içinde gönderilir) ve hatta ücretsiz bir numara içermelidir. Ek olarak, en iyi müşteri deneyimi için e-posta takipleri, alışveriş sepetinden vazgeçme veya tamamlanmamış ödemelerden sipariş kurtarma ve pazarlama mesajlarının yerelleştirilmesi gerekir. Kaç tane dış pazarı hedeflediğinize bağlı olarak, kendinizi kapsamak yerine, gerekli yerelleştirilmiş alışveriş desteği sağlayabilen bir e-Ticaret ortağının yardımını almak daha pratik olabilir.

I Sonraki adımlar
Küresel olarak genişlemeyi ve her pazardaki müşterilerin deneyimini optimize etmeyi başarmak için, küresel e-Ticaret yetenekleri, ilişkileri ve deneyiminin doğru kombinasyonuna sahip bir iş ortağı seçmeyi düşünmelisiniz. Sınır ötesi satış yapmanıza yardımcı olabilecek bir dijital ticaret sağlayıcısı için seçim sürecinize başlarken bakmanız gereken ana kriterler şunlardır:

   Tedarikçi, her pazardaki ödemeleri etkili bir şekilde kabul etmek, yönetmek ve optimize etmek için araçlara ve ilişkilere sahip mi?
   Ödeme ortağı yerel ödeme yöntemlerini kabul edebilir mi?
   Bir e-Ticaret sağlayıcısı sepeti birden çok pazar için yerelleştirebilir, ancak gerçek gelir maksimizasyonu için testi, otomasyonu, optimizasyonu ve analitiği entegre eden daha geniş bir e-Ticaret stratejisinin bir parçası olarak da dağıtabilir mi?
   İş ortağı, her bir pazarın tercih edilen fiyatlandırma modeline kolayca dönmenize yardımcı olabilir mi?
   Her bölgenin tercih edilen pazarlama ve tanıtım kanallarından yararlanmak için yerel uzmanlığa ve ilişkilere sahipler mi?
   Ticari ortağınıza vergi ve arka ofis işlemlerini yükleyebilir misiniz, bunun yerine iş geliştirmeye odaklanabilirsiniz?


Seçtiğiniz herhangi bir uluslararası ticaret ortağı, global pazarlarda satışlarınızı kesin olarak etkileyecek yerelleştirmenin tüm yönlerini uygulamanıza yardımcı olacak özelliklere ve esnekliğe sahip olmalıdır.Yorum yok

İçeriğe dön