blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Verimli Bir Alan Adı Nasıl Seçilir ?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Webteki ilk adımlar · 12 Şubat 2020
Alan adları, sezgisel web sitesi adlarıdır. Ziyaretçilerinizin tam adını (IP adresi) yazmak zorunda kalmadan web sitenizi internette tanımlayabilecekleri ve bulabilecekleri adrestir. IP adresi, diğer karakterlerle karıştırılabilecek bir sayı dizisidir. Hem hatırlamak çok zor hem de pratik ve kullanıcı dostu değil. Web sitemizi "www" ve ardından seçtiğimiz adla tanımlayabilmemizin nedeni budur.

Öte yandan, zaman içinde markanıza değer katacak başarılı bir web sitesi için doğru adı seçmek büyük bir sorumluluktur. Aşağıdaki makalede, mükemmel alan adını seçmenin neden önemli olduğunu keşfedeceğiz ve size yardımcı olacak bazı ipuçları bulacaksınız.
I Etki Alanları Nasıl Çalışır?
Etki alanı adı sistemi (DNS), etki alanını çalışır hale getirir. Şöyle ki ;  DNS aslında tüm internet için bir internet protokolü (IP) adresi dizinidir. IP adresi ise, bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan bir sayı dizisidir.

Bir web sitesini etki alanı adına göre tanımlarken, bilgisayarlar bir web sitesini bir sunucudaki o etki alanının IP adresine göre tanımlar. Ancak, bir web sitesini ziyaret etmek için bir dizi sayı yazmak pratik ve kullanıcı dostu değildir. Bunun yerine DNS, bir web sitesinin etki alanını bilgisayarın anlayabileceği ve iletişim kurabileceği bir IP adresine çevirir.

I Doğru Adı Seçmek Neden Önemli?
Alan adınız, daha önce de belirtiğim gibi, ziyaretçilerinizin sizi çevrimiçi ortamda nasıl bulduğudur. Bu, yazması ve hatırlaması kolay, benzersiz ve sizi tanımlayacak bir isim seçmek zorunda olmanızın nedenidir. Bazı örnekler ister misiniz? amazon.com, apple.com, change.org. Her biri, birkaç noktadan sonra sahibi tarafından seçilmiştir.

I Mükemmel Alan Adı Seçimi İçin 10 İpucu
İşletmeniz veya web siteniz için mükemmel alan adını seçmek göz korkutucu bir görev olmak zorunda değildir. Sizin ve ya şirketinizin öne çıkmanıza yardımcı olacak bir alan adı seçmenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

1. TLD araştırmanızı yapın: üst düzey bir alan (TLD) genellikle alan adı uzantısı olarak adlandırılır. En popüler seçenekler .com, .org ve .net'dir. Uygun bir TLD kullandığınızdan emin olmak istersiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce kişi var ve her birinin kendine özgü bir kullanım durumu var. Şüpheye düştüğünüzde .com'u kullanmayı düşünün!

2. Kısa ve tatlı: ziyaretçilerinizin tarayıcılarına yazmaları kolay kısa ve öz bir alan adı seçin.

3. Kısa çizgiler kullanılmaz: alan adınızda kısa çizgiler kullanmaktan kaçının. Kısa çizgiler, ziyaretçilerin alan adınızı yazması için zor bir deneyim oluşturabilir.

4. İşletmenizi tanıtın: zaten bir işletme adınız var, ancak alan adınız yok mu? İşletme adınızı alan adınız olarak kullanmayı düşünün.

5. Zorlaştırmayın: Alan adınızın telaffuz edilmesini kolaylaştırın. Potansiyel ziyaretçilerin alan adınızı hecelemeye çalışırken veya duyduktan sonra hatırlamaya çalışmakta zorlanmalarını istemezsiniz.

6. Uzun vadeli düşünün: geleceğinizi aklınızda bulundurarak bir alan adı seçin.

7.  Alan adınızı ve web sitenizi yalnızca olası yasal sorunlarla karşılaşacak şekilde oluşturmak istemezsiniz.

8. Reklam öğesi TLD kullanımı: Alan adınıza bir TLD oluşturmayı düşünün. Örneğin, thetop.blog veya myblogsthe.best, TLD'lerin yaratıcı kullanımlarıdır.

9. Markanızı koruyun: rakiplerinizi alan adınızın alternatif sürümlerini kaydetmekten korumak için en popüler TLD'leri kaydetmeyi düşünmelisiniz.

10. Sosyal medya kullanılabilirliğini kontrol edin: işletmenizi veya web sitenizi sosyal medyada tanıtma şansınız yüksektir. Kaydetmek istediğiniz alan adının en popüler sosyal ağ sitelerinin hepsinde de kullanılabilir kullanıcı adı / tanıtıcılar olup olmadığını kontrol etmek kötü bir fikir değildir.

Karar - Alan adınızı kaydetme
Her gün 100.000'den fazla alan adı kayıt altına alınıyor. Sitenizi başlatmak bugün için çok büyük bir görev gibi görünse bile, başkalarından önce yaratıcı alan adınızı güvenceye aldığınızdan emin olun!Yorum yok

İçeriğe dön