blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Web için en iyi yazı tipleri hangileridir?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Web Tasarım · 5 Şubat 2020
Web için en iyi yazı tipleri hangileridir?
Bir web sitesi yapmaya karar verdikten sonra, çeşitli sayfaları oluşturmanıza yardımcı olması için doğru yazılımı kullanmanız gerekir. Özellikle, bu yazılım tasarım yönlerine doğru vurgu yapmalıdır. Bu sürecin önemli bir parçasıda bir web sitesi için doğru yazı tiplerini seçmektir: kendinizi profesyonel olarak sunmak ve tüm sayfalarınızdaki metnin temiz, okunaklı, aynı zamanda orijinal ve estetik olarak hoş olmasını sağlamak. Ama bir web sitesi için en iyi yazı tipleri nelerdir? Bi bakalım..

Web sitesi yazı tipleri: ana kategoriler.
Web siteniz için bir yazı tipi seçtiğinizde, çeşitli yazı tipi "aileleri" dikkate almanız gerekir: genel olarak, hepimiz en yaygın iki veya üçünü kullanırız, ancak bu gerçekten dikkatli bir şekilde vermeniz gereken bir karardır. İşte iki ana kategori: "Sans serif" ve "Serif".

PROFESYONEL WEB SİTELERİ İÇİN YAZI TİPLERİ : SANS-SERIF

Sans serif yazı tipleri genel olarak en popüler olanıdır, çünkü basit, doğrusal ve modern ve yenilikçilerdir. "Sans serif", "güzelleşmeden" anlamına gelir, yani harflerin konturları uzatılmaz: bu da onları profesyonel bir web sitesinde kullanmak için mükemmel hale getirir, çünkü elde edilen metin net ve temiz görünür. Ana sans serif yazı tipleri:

  •     Arial, yumuşak çizgileri olan modern bir yazı tipi;
  •     Futura, Çok ünlü markalar tarafından kullanılan bir yazı tipi
  •    Helvetica, reklam dünyasında bir diğer çok popüler yazı tipidir.

FOTOĞRAF PORTFÖYLERİ VEYA DİĞER YARATICI ODAKLI WEB SİTELERİ İÇİN FONTLAR: SERIFLER

Yukarıda listelenen yazı tiplerinin aksine, serif yazı tipleri "süslemelidir". Bu, onları bir fotoğraf web sitesi veya diğer çeşitli yaratıcı etkinlikler için ideal hale getirir. Genel olarak, genellikle daha büyük olan başlıklar ve büyük yazılar için mükemmeldirler.

Çünkü artan boyut onları daha okunaklı hale getirirken, metin blokları için daha az uygundur, çünkü özellikle mobil bir site için kullanıyorsanız, okumak için yorucu olabilirler. En yaygın sans serif yazı tipleri:

    Hepimizin en az bir kez kullandığı Times New Roman;
   Genellikle logolar için kullanılan temiz ve zarif bir yazı tipi Bodoni;
WEB SİTESİ YAZI TİPLERİ : DİĞER ÖRNEKLER
Bir web sitesi için doğru yazı tipini seçmek aynı zamanda şirketin türüne ve hedef kitleye de bağlıdır: örneğin bir fotoğraf web sitesi için kullanacağınız yazı tipi daha benzersiz ve sanatsal olabilirken, bankalarınki gibi profesyonel web siteleri için en iyi yazı tipleri veya diğer kurumlar daha basit ve zarif olmalıdır.

Dahası, bu günlerde mobil web sitesi için uygun bir yazı tipi seçtiğinizden emin olmalısınız, yani mobil cihazlarda da net ve okunaklı görünen metin.

Son olarak, diğer "niş" web fontları hakkında konuşalım:

Kaligrafi
Bu yazı tipleri el yazısı komut dosyasının görünümünü taklit eder ve ayrıca en az sayfa başlıkları için profesyonel web siteleri için de harika olabilir, çünkü zerafet ve stil eklerler.

Gotik alfabe
Büyüleyici bir seçim, Yunan veya rünik alfabelerinden türetildikleri için eski yazıları uyarırlar. Eski İngilizce bunların en yaygın kullanılanıdır.


Web Yazı Tipleri ve bunların nasıl kullanılacağı...
Artık çok sayıda olası çözüm de dahil olmak üzere en yaygın yazı tipi türleri hakkında her şeyi bildiğimize göre, beğendiğimiz yazı tiplerini web sayfalarımıza nasıl entegre edeceğimizi anlamamız gerekiyor. Takip edilecek birçok strateji var ve en popüler stratejilerden biri Google Fonts.

Özetle, Google Font, kullanıma hazır Web Fontlarının geniş bir arşivini sunan bir hizmettir: bu fontlar Google sunucularında depolanır ve daha sonra stil sayfalarını kullanarak web sayfalarına yüklenir. Google Font'ları nasıl yükleyeceğinize  dair video daha sonra ekleyeceğim. Hoşçakalın...
Yorum yok

İçeriğe dön