blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Web sitenizde dogru renk düzenlerini nasil kullanabilirsiniz?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Web Tasarım · 18 Şubat 2020
Web sitesi oluştururken renklere hiç dikkat ettiniz mi?
Edilmeli. Sitenizde doğru renkleri kullanmak, doğru kitleyi çekmek, okuyucuları ilgi çekici tutmak ve geri gelmeye teşvik etmek için gereklidir. İşte nedeni: renkler duyguları etkiler ve benzersiz bir ikna gücüne sahiptir.
Peki doğru renkleri nasıl seçersiniz?

Bunu web sitesi projenizde kullanmanın hızlı bir yolunu arıyorsanız, bu pratik kılavuzda hedef kitleniz için doğru renk şemasına sahip en iyi web sitesi düzenini yapmak için çok yararlı ipuçları bulacaksınız. Ve Force of Colours Infographic kullanarak bir  web tasarımcısı olacaksın!
Burada Renk Teorisi yok, ancak web sitesi şablonları oluştururken öğrendiklerime dayanarak onu nasıl uygulamaya koyacağına dair ipuçları vereceğim.
Bu yazıda, projenize uyan bir renk paletini nasıl seçeceğinizi ve her türlü web sitesine uyumlu bir renk şeması nasıl uygulanır onu öğreneceksiniz. Doğru rengi seçerek dönüşümleri nasıl% 24'e kadar artıracağınızı öğreneceksiniz. Kendi blogunuzu veya çevrimiçi mağazanızı başlatmak, kendiniz veya şirketiniz hakkında bir site yayınlamak istiyorsanız, renklerin artık sırları olmayacak.


İşte cevaplayacağımız birkaç soru:

   Neden doğru renkleri seçmelisiniz?
   Bir web sitesinde hangi renk şeması kullanılacak?
   Temel Renk nasıl seçilir?
   5 dakikadan daha kısa sürede renk kombinasyonları nasıl bulunur?
   Web sitenize doğru renk düzenini nasıl uygularsınız?
   Düğmeler ve Metin için  seçmemeniz gereken renkler nelerdir?


Force of Color gerçekleri ve neden doğru renkleri seçeceğiniz
Renkler bir web sitesindeki birçok öğeyi etkiler: arka plan, menü, düğmeler, başlıklar, metin, bağlantılar ve resimler. Renkler, bir web sayfasını okunabilir yapar, satışları artırır ve ilk bakışta marka bilinirliği üzerinde etkili olabilir. Bu nedenle renk güçlü bir web tasarım aracıdır. Gerçi, ne kadar güçlü?

Renk gücünü tanımak  web tasarımcıları için çok önemlidir. Web sitenizi tasarlarken, renklerin kullanıcılar üzerindeki etkisini dikkate alın.  

Renk şeması nedir ve sitenizde nasıl kullanılır?
Bir renk şeması oluşturmanın basit ve etkili bir yolu, doğru miktarda kontrastla 2 ana renk ve 1 veya 2 metin rengi seçmektir. Bunun gibi:

   1 Temel Renk
   1 Vurgu Rengi
   1 Metin Rengi beyaz, siyah veya gri


Sitenizde en çok kullanmanız gereken renk Temel Renktir. Blogunuza veya web sitenize kişilik kazandıran canlı bir ton. Bu nedenle, daha az düğmeler ve simgeler gibi sitenizin çok küçük bölümlerinde kullanmak çok önemlidir.

Mesela, Amazon'u düşünürseniz, turuncu "Sepete Ekle" düğmesi anında aklınıza gelir. Aynı şey YouTube kırmızı Oynat düğmesiyle de olur. Hiç fark ettiniz mi?

Siteniz için en iyi paleti oluşturmak için 4  adım.

1. WEB GALAKSİSİNDEN TEMEL RENGİ SEÇİN(Renklerin gücünü dinleyin)
Kullanıcıları sitenize çekmek için kendinize şu soruyu sorun: "Ne sevdiklerini veya sevmediklerini biliyor muyum?". Doğru Temel Rengi seçmeye gelince, potansiyel hedef kitlenizle empati kurun, alışkanlıklarını ve öngörülebilir tepkilerini öğrenin. Yaşlı bir bilge Jedi "Gücüne Bağlan" derdi.

İlk olarak, internetten ilham alın. Kullanıcıların web galaksisini anlamak, sörf yapmanız gerektiği anlamına gelir. Yolu bulmak için bu 3 koordinatı kullanabilirsiniz:

  1) web sitenizin kategorisi: en çok ziyaret edilen sitelerden ilham alın. Bir sigorta şirketi web sitesinin renk paleti ile  bir çocuk sitesi renk paleti aynı olması muhtemel değildir, değil mi?
  2) Logonuz (zaten varsa): yerleşik bir rengi Temel olarak kullanın, çünkü uyumlu bir kurumsal kimlik kullanıcıların işinizi veya ürünlerinizi hatırlamasına yardımcı olur. Bu yüzden ipuçları almak için grafik renklerinizi kullanan siteleri arayın.
   3)Kişiliğiniz: Sitenizin gerçek bir kişi olduğunu hayal edin.Neyi temsil ettiğinizi ve  temsil eden rengi arayın. Renklerin anlamı veya sıcak ve soğuk renk farklılıkları gibi klişeler kullanın.


Yukarıdaki koordinatlar biraz geleneksel görünüyor, ancak 3 nedenden dolayı yararlı olabilirler: kullanıcıların en çok hangi renklere ilgi duyduklarını, en çok hangi renklere alıştıklarını ve nasıl farklı olacaklarını vurgulamaktadırlar.

İşte size bir ipucu: Siteniz için doğru rengi seçmek üzere bu iki ücretsiz renk seçme aracını kullanın. Web renklerini tanımlamak için her ikisi de altı basamaklı bir alfasayısal sayı olan HEX kodunu kullanır:

   ColorZilla: Bu, tarayıcınızdan renkleri almanızı sağlayan inanılmaz bir Chrome ve Firefox eklentisidir; tek bir rengi veya tüm bir web sitesi renk paletini ayıklayabilirsiniz.
   BrandColors: Popüler markaların sitelerinde bulunan HEX renklerinin tam bir listesine sahiptir. Amazon'dan Apple ve Coca Cola'ya.


Şimdi bolca fikriniz olduğuna göre, bir sonraki  adımı atalım: Temel Rengi seçin. Dürüst olmak gerekirse, bu gerçekten basit ve Photoshop veya başka bir görüntü düzenleme yazılımı kullanmak zorunda değilsiniz.
Tek yapmanız gereken, Google arama çubuğunu açmak ve BrandColors veya ColorZilla ile aldığınız "Renk Seçici" veya HEX kodunu yazmaktır. Seçiminiz için renk bilgilerini tam ekranınızda göreceksiniz.

Hedefi kontrol etmek için farenizi kullanın ve web siteniz için en etkili renk değerini bulana kadar deneme yapın. Google, tüm renkler hakkında bilgi sağlar. Örneğin, renkleri belirlemek için bazı web sitesi oluşturucuları  tarafından kullanılan RGB değerlerini bulacaksınız.

2. Accent rengini Tabanı ile 5 dakikadan daha az bir sürede birleştirin
Kullanımı kolay ve eksiksiz bir renk paleti üreticisi ile Accent rengini 5 dakikadan daha kısa bir sürede nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır. Bunun mümkün olduğundan emin değil misiniz?  "Bu yüzden başarısızsın". :=)

   Paletton'a gidin ve temel renk HEX kodunuzu A kutusuna yazın;
   Baskının karşıt değerini almak için "Tamamlayıcı Ekle" B'yi seçin. Paletiniz  hoşunuza gitmiyor, değil mi? Salla.Devam et.
   Tabana benzer bir renk elde etmek için "Bitişik" C simgesini tıklayın.
   Veya daha kontrastlı bir değer için "Triad" D simgesini tıklayın.
   Daha sonra, "Önizleme" menüsünden E "Metin ile Alternatif" i seçtiğinizde, Temel ve Aksan renklerine göre metniniz için beyaz, siyah ve gri tonları alırsınız.Biliyor musun? Siteniz için renk şeması hazır! 5 dakikadan az bir sürede.
"Örnek" Foption'dan paletinizin görünümünü örnek bir web sayfasında test edebilirsiniz. Seçeneği başlatmak için tıklayın ve doğrudan ekranınızda oluşturulan renk şemasında standart bir web sitesi düzeni görün. Hiç şüphe yok ki Paletton, web tasarımcısı yeni başlayanlar için birçok kullanışlı özelliğe sahip bir renk şeması üreticisi.

Siteniz için hoş bir renk kombinasyonu elde etmenin daha hızlı bir yolu için, aşağıdaki listedeki araçları deneyin.
Kullanıma hazır renk paletleri arıyorsanız, şu web sitelerine göz atın:

   Color-hex.com
   canva.com/colors
   htmlcolorcodes.com
   colorhunt.co
   colorsupplyyy.com
   Coolors.co


Görüntüden bir renk şeması yapmak ister misiniz?
Deneyebilirsin:

   Adobe Kuler
   pictaculous.com tarafından MailChimp
3. Sitenize bir renk şeması uygulayın <
“Yap ya da yapma. Deneme yok.” . Bir arkadaşınız veya müşteriniz için bir müzik web sitesi oluşturmanız gerektiğini varsayalım. Hangi renkleri seçeceksiniz?
Doğru renk paletini bulmak için web'de ilham almak için dışarı çıkın ve şunları seçin:

   Kitlenize ne hissetmek istiyorsunuz?
   Konu hakkında ne söylemek istersiniz


3 ses şablonundan 2 örnek siteye bakın:
uyumu benzer Base ve Accent renklerinin kullanımına dayanan sıcak renklerle ayarlanmış klasik bir yaz müzik festivalinin web sitesi (kontrast "Bitişik" e dayanır); renkler güneşli bir yaz gününü ve bu web sitesinin ana konusu olan ahşap klasik enstrümanları hatırlar.DJ web sitesi

beyaz Taban Rengi ile mükemmel kontrast oluşturan parlak ve canlı renklerle ayarlanır ("Triad" dan kontrast); çarpıcı kontrasttan gelen enerji ve ritim, DJ tarafından çalınan elektronik müziği hatırlatıyor.
Sayfanın renk tasarımının her iki sitede de neredeyse aynı olduğunu fark ettiniz mi? Çünkü renk şeması hiyerarşisini izler. Temel Rengi tüm arka plana uyguladık, Vurgu (birden fazla Vurgu Rengi kullandık) düğmeler ve öne çıkmak istediğimiz metinle sınırlıydı.


Ancak, iki proje farklı. Neden? Çünkü her renk paleti farklı bir ruh hali anlamına gelir: biri klasik diğeri çağdaş.

"Doğru" renk paleti, sizinle ilgili olarak kitlenizle konuşur.
Doğru renk kombinasyonu bir denge meselesidir. Renk kılavuzlarının anlamı ve arkasındaki psikoloji, web sitenizin kişiliğini oluştururken size rehberlik edecek faydalı araçlardır. Ancak, pratikte, en iyi yol renkler ve web sitenizin konusu (mevsimler, güneş, malzemeler) arasında somut bağlantılar bulmaktır.Nasıl olur?
"Ne kadar az renk kullanılırsa, göze çarpma olasılığı o kadar artar".
Kırmızı ve yeşil, mavi Taban Rengi ile "keskin bir kontrast" a sahiptir. Fark etmemek zor. Web galaksisinde kaybolmanın oldukça kolay olduğunu gayet iyi biliyorsunuz!

Sonuçlar
Yani, birçok renk paleti üreticisini kullanmanın ne kadar kolay olduğunu ve bir web sitesi renk düzeni oluşturmayı inanılmaz derecede basit hale getirdiğini gördünüz. Aslında, renk tasarımı söz konusu olduğunda, en zor şey site için en uygun dengeyi bulmaktır.


doğru yolda
doğru zamanda
doğru kitleyle
doğru amaç için.

(Renklerin Gücü sizinle olsun)

        Yorum yok

İçeriğe dön