blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Web sitesi mi, sosyal medya mı? Neyin daha iyi çalıştığını öğrenin.

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 8 Şubat 2020
Web sitesi mi, sosyal medya mı? Neyin daha iyi çalıştığını öğrenin.

Ajanslar tarafından tasarlanan kişiselleştirilmiş web siteleri binlerce kişiye mal olabilir, bu nedenle küçük işletmeler zaman ve paradan tasarruf edeceklerini düşünerek bazen bu aracı tamamen sosyal medya ile değiştirmeyi düşünürler. Bununla birlikte, sosyal medya bir web sitesinin yerini alamaz: Her ne kadar uygun maliyetli bir yaklaşım olsa da, sosyal medya platformları, özellikle çevrimiçi satışlar söz konusu olduğunda çoğu küçük işletme için yeterli özellikler sunmayabilir. İşte nedeni.

Sosyal medya? Çevrimiçi olmak yeterli değil

Birkaç yıl boyunca, insanların bir web sitesine sahip olmanın gereksiz olduğunu ve çevrimiçi varlığınız için ihtiyacınız olan her şeye LinkedIn, Facebook veya diğerleri gibi ağlardan erişebileceğinizi söylendiğini duydum. Tutarlı ve ısrarlıysanız kesinlikle büyük bir varlık yaratabileceğiniz ve sosyal medya yoluyla iyi iletişim kurduğunuz bir topluluk olabilir burada bir gerçeklik vardır. Ancak, iyi bir web sitesine sahip olmak her şeyin temelidir: sosyal medyadan kazandığınız trafiği yönlendirmeniz gereken yer burasıdır. Sosyal medyanın artılarını ve eksilerini inceleyelim:

Sosyal medyanın artıları
  •     ücretsiz bir profil oluşturabilirsiniz;
  •     güçlü marka bilinirliği oluşturabilirsiniz;
  •     potansiyel müşteriler de dahil milyonlarca insana ulaşabilirsiniz;
  •     sosyal medyanın kullanımı ve anlaşılması genellikle kolaydır.

Sosyal medya eksileri

  •     Platforma sahip değilseniz platform bir aracı durdurmaya veya işlerin yapılma şeklini değiştirmeye karar verirse ve bu şirket gelişiminizin ana yoluysa, stratejiniz ağır sonuçlara yol açabilir. Instagram'ın API'sine dayalı programlar oluşturan insanları düşünün; bu program daha sonraki sürümlerde değiştirildi. Bu yazılım başarısız oldu ve geliştiriciler iflas etti;
  •     Kaydolmak ücretsiz olsa da, platformun amacı, daha fazla görünürlük elde etmek için reklam yayınlamanız veya profesyonel sürümlerine (örneğin LinkedIn premium gibi) abone olmanızdır. Bazen, işinizi büyütmek için ödemeniz gereken araçları öğrenmek zor olabilir veya pahalı olabilir;
  •     Sosyal medya platformları sponsorlu içerikle doludur, bu nedenle yayınlarınız zamanında ve tam olarak planlanmazsa, insanların mesajlarınızı görmezden gelmesine yol açan “bilgi yüklemesi” uçurumunda kaybolabilirler.

Web sitemiz: çevrimiçi varlığınızın çekirdeği

Sosyal medya yalnızca bir pazarlama aracı olarak kullanılmalı, web siteniz ise çevrimiçi varlığınızın çekirdeği olmalıdır. Web siteniz size durumun tam kontrolünü verir ve bununla ne istersen yapabilirsiniz :: onu bir görüntülü web sitesi olarak kullanabilir, bir blog çalıştırabilir ve Google'ın en iyi sonuçlarında görünmek için SEO taktiklerini kullanabilir veya güzel bir şekilde online mağaza ile satış yapabilirsiniz

Hedefiniz ne olursa olsun, sosyal medya her zaman web sitenize trafik çekmeye yardımcı olabilir. Sosyal medyaya böyle davranmalısınız: trafiği web sitenize yönlendiren bir pazarlama platformu olarak. Daha sonra bu trafiği, posta listesi veritabanınızı büyütmek için kullanabilirsiniz, böylece kişilerinizle istediğiniz zaman, istediğiniz yerden ve kendi koşullarınızla iletişim kurabilirsiniz.

Sonuçlar

Sosyal medya trafiği artırmak için çok önemli bir araç olsa da, başkasının mülküne dayanmak yerine, gerçekten sahip olduğunuz bir şeye yatırım yapmak çok daha önemlidir. Kontrol sizde değilse, kurallar, işiniz üzerinde büyük etkileri olacak şekilde, her gün olduğu gibi değişebilir. Bu nedenle bir web sitesine yatırım yapmanızı ve ardından yeni kitlelere ulaşmak ve işinizi büyütmek için sosyal medyayı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yorum yok

İçeriğe dön