blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Web sitesi nasıl oluşturulur: temel bilgiler...

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 15 Şubat 2020
Günümüzde, bir web sitesi oluşturmak,  teknolojik bir dünyada ziyaretçileri ve müşterileri çekmek için giderek daha önemli bir karard. Çevrimiçi bir mağazaya sahip olmak aslında güvenilirliğinizi artırmanıza, faaliyetlerinizi genişletmenize ve işinizi büyütmenize olanak tanır.

Bir web sitesi oluşturmak karmaşık değildir ve artık bir web sitesi nasıl oluşturulacağına dair kesin ve ayrıntılı ipuçları sağlayabilecek birçok çevrimiçi bilgi bulunmaktadır. Bu makalede, temel konuları ele alacağım. Başlayalım!

I 1. İnternette gezinirken bir harita kullanışlı olabilir
Başlamak için, web sitenizi planlamak için kalem ve kağıt kullanın: ne hakkında olacak? Menüde hangi bölümler olacak? Sayfalar ne olacak? Bir harita oluşturuyormuşsunuz gibi sitenizin yapısını kağıda yerleştirin: ana sayfa, iletişim sayfası ve galeriler gibi kategorilerden ele almak istediğiniz en önemli konulara. Bu görev, projenizi düzenlemenize yardımcı olur ve ayrıca odaklanmanız gereken ana yönleri tanımlamanızı kolaylaştırır.

I 2. İsminiz nedir?
Alan adınız da olacak web sitenizin adı hakkında dikkatlice düşünmek iyi bir fikirdir. Bu önemli bir adımdır: adı, projenizin arama motoru sonuçlarında yüksek sıralamaya yardımcı olacak faktörlerden biridir. Tavsiyemiz? Orijinal ve konunuza uyan bir ad seçin: alanınızda en sık kullanılan anahtar kelimeleri araştırın ve alan adınıza en az birini ekleyip ekleyemeyeceğinizi görün.

Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, ipuçlarından bahsetmişken, başarılı bir web sitesi oluşturmak için bir sır, başkalarının ne yaptığını araştırmak ve rekabeti incelemek. Kendi maceranıza dalmadan önce, web'i araştırarak, planladığınız projeye benzer projelere bakarak ve bir sitenin diğerinden daha fazla tıklama ve ziyaretçi almasını sağlayan şeyi anlamaya çalışarak temelinizi oturtun.

I 3. Şekle bakalım!
Web sitenizin tasarımını şekillendirmeye gelince, ilk adım sezgisel ve çekici bir ana sayfa oluşturmaktır. Ana sayfa arama kartınız, bir gazetenin kapak sayfası veya bir mağazanın görüntüleme penceresi. Çekici, açık, iyi yazılmış, orijinal, dikkatle tasarlanmış ve çok ağır veya gereksiz olmamalıdır. Ana sayfa, kullanıcının sitenizin ne hakkında olduğunu hemen bilgilendirmelidir. Aksi takdirde, web sitenizde daha fazla gezinmek yerine, sadece siteye tıklamış olurlar.

İyi bir ana sayfa, iyi tasarlanmış olmasının yanı sıra, birkaç temel içerik içermesi gereken uygun bir menüye ihtiyaç duyar: sitenin yazar (lar) ını ve odağını tanıtan "Hakkımızda" sayfası; galeri veya video bölümü, özellikle ürün satıyorsanız (videolar genellikle bir web sitesinin en çok tıklanan kısmıdır); ziyaretçilerin herhangi bir soruyu veya ipucunu sitenin yazarına / yazarlarına nasıl yönlendireceğini hemen öğrenebilmeleri için iletişim bilgileri; profillerinizi Facebook, LinkedIn, YouTube, Instagram, vb.'de kolayca ve sezgisel olarak bağlamanızı sağlayan sosyal medya düğmeleri; web sitenizde satış bölümü varsa bir ürün kataloğu.

I 4. Madde ne olacak?
Şimdiye kadar formu ve içeriğin nasıl düzenleneceğini tartıştık, bu da esas olarak ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimiyle ilgilidir. Ancak, zaman zaman ziyaretçiyi web sitenizde tekrar eden bir misafir haline getirmek için, projenizin hem maddenin hem de stil içermesi ve dolayısıyla içeriğinizin beklentileri karşılaması çok önemlidir.

Bir blog'da veya sitenizin çeşitli sayfalarında yayınlanmış olsun, içeriğinizin orijinal, açık, doğru ve hatasız yazılması ve çok uzun olmaması gerekir (web'de gerçekten bir uzunluk sınırı olmasa bile). İşte bazı faydalı yönergeler:

  •    Kısa, basit ifadeler kullanın.
  •    Belki paragraflar arasında boş bir satır bırakarak veya iyi boşluk bırakarak metin alanınıza nefes almasını sağlayın;
  •    Tümü ritmi parçalayan cesur, mermi noktaları, başlıklar ve altyazılar kullanarak hareket ekleyin;
  •    Bakmak, dikkat çekmek ve okuyucuların neden bahsettiğinizi anlamalarına yardımcı olan resimler veya grafikler ekleyin
  •    Arama motorları tarafından kolayca tanımlanabilen anahtar kelimeleri tekrarlayın (ancak aşırıya kaçmayın). Başka bir deyişle, içeriğinizi rakiplerinizden daha okunaklı ve çekici hale getirmek için kullanabileceğiniz çok çeşitli ipuçları ve püf noktaları vardır.


Artık iyi bir web sitesi oluşturmanın temellerini bildiğinize göre harekete hazırsınız! Aslında asıl zorluk başlıyor: sadece teoriden pratiğe geçerek projenizin başarılı olup olmayacağını öğrenebilirsiniz. :)Yorum yok

İçeriğe dön