blog - Cemgil Ünlü

İçeriğe git

Yiyecek bloguna nasıl başlanır?

Cemgil Ünlü
Published by Cemgil Ünlü içinde Rehberler ve İpuçları · 27 Mart 2020
Bir gıda blogcusu olmanın sadece mutfak elitleri için olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşün.

Bugünlerde yemek pişirmek için yetenekli herkesin ipuçlarını, püf noktalarını ve tariflerini dünyayla paylaşması ve belki de biraz ekstra para kazanması kolaydır. Bu kılavuzda, içeriğinizi barındırmaktan, onu unutulmaz kılmak için nasıl bir gıda blogcusu olacağınıza dair bazı basit başlangıç adımları sunacağım!

1. İlgi çekici bir başlık nasıl oluşturulur
Bir isimde ne var?
Herşey!

Favori bloglarınızı düşünün. İsimleri kısa, çabuk, keskin ve akılda kalıcıdır ve seninki de öyle olmalı. Bir ad seçerken şunlardan emin olun:

  •    basit - adınız göze çarpmalı ve insanların daha fazlası için geri gelmesini sağlamalıdır.
  •     temanız açık - örneğin, İtalyan mutfağı hakkında yazıyorsanız, adınızın bunu yansıttığından emin olun. Okuyucunuz her yemeğin doğrudan ilk bakışta nonna'nın mutfağından geldiğini bilmelidir!
  •     benzersizdir - bloglar yazılarının kişiliğine göre yaşar ve ölür, bu nedenle okuyucu başlıktan gelen orijinal ses tonunuzu hissetmelidir.


Başlığınızla eşleşen bir alan adı satın almak önemlidir. Aksi takdirde, geri dönen okuyucular sizi bulmakta zorlanabilir.

2. İçerik nasıl yönetilir
Blogunuz için çok sayıda İçerik Yönetim Sistemi (CMS) var, ancak bütçeyle bir yemek blogunu nasıl başlatacağınızı merak ediyorsanız, bir  web sitesi oluşturma ipuçlarına göz atın.

Bir tema seçerken,  şunlardan emin olmanız önemlidir.

  •    uyarlanabilir - diğer temel özelliklerle birlikte renk düzeninizi ve logonuzu kolayca değiştirmenizi sağlayan bir tema bulun
  •    tutarlı - temanızın blogunuzun içeriğiyle eşleştiğinden emin olun. Rustik bir ev pişirme bloğu şık ve kurumsal değil, ev gibi ve davetkar olmalı!
  •    çok yönlü - insanlar dizüstü bilgisayarlarda, telefonlarda ve tabletlerde içeriğe erişir, bu nedenle tüm cihazlar için optimize edilmiş bir blog şarttır


Blogunuzun birçok dilde desteklendiğinden emin olun, bu yüzden genişleme zamanı geldiğinde mutfak tutkunuzu küresel hale getirmek kolaydır!

3. Yazmaya başlayın
Şimdi geriye kalan tek şey yazmak!

Bağlantıları sosyal medyada paylaşmayı unutmayın; reklamcılık, okuyucuları ön sayfadan geçirmenin anahtarıdır.Yorum yok

İçeriğe dön